Bu tip C soruları nereden bulunabilir?

Nieagerams

Hectopat
Daha fazla  
Hocamızın sınav soruları internette gezinirken denk geldiklerimizden biraz daha farklı. Kullanabileceğimiz değişken sayısı, fonksiyon türü, döngü türü vs. açısından bizi sınırlandırıyor. Aşağıdaki resimlerdeki gibi soruları nerede bulabilirim? @bitwise @Vavien.

1652519524109.png

1652519605006.png

1652519626250.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında problem çözebilme yeteneğini geliştirmekle C trickleri biraz farklı alanlar kendinizi geliştirmeniz için.

Problem çözebilme kısmı için Project Euler sorularını çözebilirsiniz:

C ile harikalar yaratmak için de aslında temel yaklaşımları bildikten sonra kendi kendinize challengelar yapabilirsiniz.

Mesela, ', [, ] karakterlerini ve hiç rakam kullanmadan bir int değişkene 50 eklemeyi deneyin.

Bu tarz soruları çözmek için araştırma yaparken C'ye ve bilgisayarın çalışma prensiplerine dair birçok şey öğrenebilirsiniz.

Aklınıza takılan bişi olursa sorabilirsiniz, bunu yapabilirseniz başka sorular da düşünürüm.

Bu tarz hikayeli sorular olmuyor pek internette ben de çalışırken zor buluyorum. Eğer hocanızın kendi review questionları veya ders notları oluyorsa onlara bakmanızı öneririm. Bu sitedekilerlede pekiştirirsiniz.
Elbette bu tip sorular da algoritma geliştiriyor ama ben hocamın sınav sorularının benzerini çözmeyi isterim. Ders notlarında çok fazla soru yok malesef.
Aslında problem çözebilme yeteneğini geliştirmekle C trickleri biraz farklı alanlar kendinizi geliştirmeniz için.

Problem çözebilme kısmı için Project Euler sorularını çözebilirsiniz:
Hocam öncelikle teşekkür ederim paylaşmış olduğunuz link için ama benim istediğim tam o şekilde değil. Attığınız linkte daha çok problem tarzında şeyler var. Hocamızsa direkt dil üzerinden şartlar koyuyor. İşte maksimum 2 değişken kullan, sadece while döngüsü kullan veya strlen fonksiyonunu kullanmadan bir kelimenin kaç harfli olduğunu bul gibi gibi.
C ile harikalar yaratmak için de aslında temel yaklaşımları bildikten sonra kendi kendinize challengelar yapabilirsiniz.

Mesela, ', [, ] karakterlerini ve hiç rakam kullanmadan bir int değişkene 50 eklemeyi deneyin.

Bu tarz soruları çözmek için araştırma yaparken C'ye ve bilgisayarın çalışma prensiplerine dair birçok şey öğrenebilirsiniz.

Aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz, bunu yapabilirseniz başka sorular da düşünürüm.
Bu kadar ileri seviyede bilmiyorum hocam C dilini.

Hocam öncelikle teşekkür ederim paylaşmış olduğunuz link için ama benim istediğim tam o şekilde değil. Attığınız linkte daha çok problem tarzında şeyler var. Hocamızsa direkt dil üzerinden şartlar koyuyor. İşte maksimum 2 değişken kullan, sadece while döngüsü kullan veya strlen fonksiyonunu kullanmadan bir kelimenin kaç harfli olduğunu bul gibi gibi.

Bu kadar ileri seviyede bilmiyorum hocam C dilini.
İşte bahsettiğim tam olarak bu, problem çözebilmekle native geliştirmenin farklı şeyler olması. Problem çözebilme yeteneği her zaman gerekli bişi, scripting ya da C yazmak için.. C'de farklı olan low-level bir arayüz kullanıyor olmamız yani donanım hakimiyeti ve bunun getirdiği imkanlar.

Bu soruyu çözmeye çalışmak zaten başlı başına en iyi C öğrenme metotlarından biri; aslında Python ile proje geliştirip daha sonra Project Euler sorularını çözebilecek seviyeye gelip daha sonra da C öğrenmek gerekiyor.

İşte bahsettiğim tam olarak bu, problem çözebilmekle native geliştirmenin farklı şeyler olması. Problem çözebilme yeteneği her zaman gerekli bişi, scripting ya da C yazmak için.. C'de farklı olan low-level bir arayüz kullanıyor olmamız yani donanım hakimiyeti ve bunun getirdiği imkanlar.

Bu soruyu çözmeye çalışmak zaten başlı başına en iyi C öğrenme metotlarından biri; aslında Python ile proje geliştirip daha sonra Project Euler sorularını çözebilecek seviyeye gelip daha sonra da C öğrenmek gerekiyor.
Anlıyorum ama ben C dilinde ilerlemeyi düşünmüyorum. Final sınavını geçmek için çözmek istiyorum. Phyton falan filan için de vaktim yok zaten.
Fikri olan yok mu arkadaşlar?
@bitwise @Vavien.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Codeforces, AtCoder, CodeChef gibi sitelerde birçok soru bulunmakta bunları çözmeyi deneyebilirsiniz. Competitive Programming olarak geçer.

Hocamızın sınav soruları internette gezinirken denk geldiklerimizden biraz daha farklı. Kullanabileceğimiz değişken sayısı, fonksiyon türü, döngü türü vs. açısından bizi sınırlandırıyor. Aşağıdaki resimlerdeki gibi soruları nerede bulabilirim? @bitwise @Vavien.

Eki Görüntüle 1387294

Eki Görüntüle 1387295

Eki Görüntüle 1387296
Bu tarz sorulari hocalar sorar, sagda solda web sitelerinde kismen benzeri problemleri bulabilirsin ( prime func implementasyonu gibi ) ama direkt eslenegini bulmak zor.

Bence calisma sekli olarak benzer sorulari bulayim, cozumlerine bakayim dogru degil, cunku fonksiyondaki variable sayisini bile sinirlandirmis.

Geri
Yukarı