Bütün RGB Sistemi Aura Sync İle Kontrol Etmek

emre mtlr

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba. Toplayacağım sistemde Asus B350-F ROG Strix modelini kullanacağım. Alacağım kasa ise Aerocool Project P7- C1 Pro RGB modeli ve 3 adet RGB fan bulunduruyor. Ancak ben bunun yanında 2 adet daha RGB fan alacağım üst tarafı için. Bütün bu fanların anakartla beraber senkronize olarak aynı ışıklarda Aura Sync ile kontrol etmek istiyorum. Fakat anakartımın kaç adet fan giriş çıkışı bulundurduğunu v.b bilmiyorum. Lütfen yardım eder misiniz?
5 adet fan ile anakartı aynı anda kontrol edebilir miyim?

Arkadaşlar herkese merhaba. Toplayacağım sistemde Asus B350-F ROG Strix modelini kullanacağım. Alacağım kasa ise Aerocool Project P7- C1 Pro RGB modeli ve 3 adet RGB fan bulunduruyor. Ancak ben bunun yanında 2 adet daha RGB fan alacağım üst tarafı için. Bütün bu fanların anakartla beraber senkronize olarak aynı ışıklarda Aura Sync ile kontrol etmek istiyorum. Fakat anakartımın kaç adet fan giriş çıkışı bulundurduğunu v.b bilmiyorum. Lütfen yardım eder misiniz?
5 adet fan ile anakartı aynı anda kontrol edebilir miyim?
Hocam bir el atar mısınız acil lütfen? :( :cry:
@Jira @aybrktrhn

Son düzenleme:
Merhaba hocam, Öncelikle anakartınızın 6 adet fan için 4 pinli PWN soketi mevcut. Fakat siz bu soketlerden Asus aura sync özelliğini kullanamazsınız. Anakartınız da bunun için 2 adet sadece led bağlamak için 4 pin RGB soketi mevcut. Bu şekilde fanlarını Asus aura sync'de kullanamazsın. Ama aşağıdaki linkte paylaştığım videoda cooler master'a ait bir ürün var incelemeni tansiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam kasada fanların hepsini birbirini bağlayarak kontrolcüye tek bir kablo olarak bağlayabiliyorsunuz. Şu videoda 9. dakkayı açarsanız sevinirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
. Olayı işte oradan sonra anlamadım Aura Sync' yi kullanabilmek için o fanları birbirlerine bağlayıp kontrolcüye taktıktan sonra kontrolcüyü de anakarta bağlayarak Aura Sync' yi kullanabilir miyim? @bülent batman

Son düzenleme:
Hocam kasada fanların hepsini birbirini bağlayarak kontrolcüye tek bir kablo olarak bağlayabiliyorsunuz. Şu videoda 9. dakkayı açarsanız sevinirim.
. Olayı işte oradan sonra anlamadım Aura Sync' yi kullanabilmek için o fanları birbirlerine bağlayıp kontrolcüye taktıktan sonra kontrolcüyü de anakarta bağlayarak Aura Sync' yi kullanabilir miyim? @bülent batman
Merhaba bu fanları birbirine bağlayıp direk anakartdaki asus aura sync 4 pin soketine bağlayabilirsiniz.

Merhaba bu fanları birbirine bağlayıp direk anakartdaki asus aura sync 4 pin soketine bağlayabilirsiniz.
4 pin soketine bağlayarak Aura Sync ile bütün5 fanı da aynı renkte kontrol edebilir miyim?
Aynı zamanda klavyemi RAM' lerimi de aynı renkte kontrol edebilir miyim? @bülent batman
Hocam son olarak da yapacağım işlemlerin sırası :
1) molex güç kablosunu güç kaynağına bağla,
2) 9 pin USB 2.0 bağlantısını anakarta bağlıyormuşuz fakat ne işe yaradığını anlamadım. Açıklarsanız çok sevinirim. @bülent batman
3) Son kalan bağlantı ise PWN olarak geçmiş. Sizin de dediğiniz gibi bu kabloyu Asus Aura Sync 4 pin soketine mi bağlayacağım?

Son düzenleme:
4 pin soketine bağlayarak Aura Sync ile bütün5 fanı da aynı renkte kontrol edebilir miyim?
Aynı zamanda klavyemi RAM' lerimi de aynı renkte kontrol edebilir miyim? @bülent batman
Hocam son olarak da yapacağım işlemlerin sırası :
1) molex güç kablosunu güç kaynağına bağla,
2) 9 pin USB 2.0 bağlantısını anakarta bağlıyormuşuz fakat ne işe yaradığını anlamadım. Açıklarsanız çok sevinirim. @bülent batman
3) Son kalan bağlantı ise PWN olarak geçmiş. Sizin de dediğiniz gibi bu kabloyu Asus Aura Sync 4 pin soketine mi bağlayacağım?
Hocam bu işlemleri anlatan bir kitapçık çıkar illaki ürün içinden. Şimdi kullanmadığım bir ürün için yanlış bilgi vermek istemem. Ama video'dan bende öyle anladım. Yani denemek için fanları alsam elimde asus aura sync destekli bir anakart mevcut değil. Ramler ve klavye asus aura sync uyumlu ise masaüstü uygulamasından ayarlanabilir.

Ben de sırf Aura Sync için anakart değiştirmeyi düşünüyorum. Yapmak istediğim RGB 350 ve en az 4 fanı senkronize etmek. Aynı kontrolcüye bağlarsam fanları da şeridin kumandasıyla kontrol edebilir miyim?

Ben de sırf Aura Sync için anakart değiştirmeyi düşünüyorum. Yapmak istediğim RGB 350 ve en az 4 fanı senkronize etmek. Aynı kontrolcüye bağlarsam fanları da şeridin kumandasıyla kontrol edebilir miyim?
Sanırım olur.

Hocam merhaba uzun zamandır bu olayı araştırıyorum ve sanırım fan kontrolcüyle Aura Sync aynı anda kullanılmıyor. Bütün kabloları birbirine bağladığımızda Aura Sync için bağlantı yapacağımız bir bağlantı kablosu kalmıyor ve fanları sadece kontrolcünün yazılımıyla senkronize olarak kullanabiliyoruz. Ancak fan kontrolcüyü kullanmazsak 1. fanın dişi kablosunu anakartın RGB için Aura Sync portuna bağlıyoruz ve erkek kablosunuda 2. fana bağlıyoruz. sonra 2. fanın erkek kablosunu da 3. fanın dişi kablosuna bağlıyoruz ve bu olay böyle böyle gidiyor. Fakat fan kontrolcüyü kullandığımızda fanların RGB olarak senkronize çalışması için gereken kabloyu direk fan kontrolcüye bağlıyoruz ve anakartın Aura Sync özelliğini kullanmak için gereken porta bir bağlantı yapılmıyor.
Hocam ben böyle olmamasını umuyorum ve inşAllah yanlış anlamışımdır. Benim tam olarak isteğim fan kontrolcüye bağlı olan 5 fanla beraber kontrolcüyü anakartın o Aura Sync portuna takıp Aura Sync ile tüm sistemi senkronize etmek. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır ve lütfen bana yardım edin. :(
  • Ek olarak Aerocool' un Youtube kanalında yorumlarda arkadaşın biri bu konuyla ilgili bir soru sormuş fakat ben çeviremedim tam olarak yazıları ve size atmak istedim. Belki aradığımız cevap buradadır.
  • Soru: Hello. So if I buy a P7-C1 Pro I can run all the RGB off of my motherboard, I don't need to use the P7-H1? Or can I output to the H1 from my motherboard and it resends the RGB signal to all the devices?
  • Cevap: Thats correct ts up to you if you want to use the HUB, if you dont want you just need to connect the RGB cables directly to the RGB Out of your motherboard.

Hocam kontrolcüyü kullanmamaya karar verdim ve sanırım kontrolcüyle Aura Sync' yi çalıştıramıyoruz. Bütün fanları birbirine bağladıktan sonra erkak kabloyu 4 pin' e bağlamamız gerektiğini anladım fakat bu fanlar güçlerini nereden alacak?

O gördüğünüz 4 pin şunlar: R (Red), G (Green), B (Blue), +12V. Yani RGB LED'ler için gücü bu çıkıştan alacak zaten. Bunu sadece RGB kablosunu yapacaksınız. Fan için gerekli güç ve kontrol gibi şeyleri ise fanın diğer kablosundan SYS_FAN portundan alacak. O kabloyu da oralara takın.

O gördüğünüz 4 pin şunlar: R (Red), G (Green), B (Blue), +12V. Yani RGB LED'ler için gücü bu çıkıştan alacak zaten. Fan kablolarının fotoğraflarını atarsanız daha iyi yardımcı olurum.
Yani ben bütün fanlarını birbirine bağladıktan sonra dişi kabloyu 4 pine bağlarsam zaten güçlerini oradan alıp çalışırlar mı demek istediniz, doğru mu anladım?
Ek olarak maalesef şuan fotoğraf atamam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı