Bütün yüksek seviye ekran kartları coil whine yapıyor mu?

BerzerkFrost

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Memur
Merhaba dostlar, 2 ay önce ASUS ROG STRIX RTX 3080 10GB aldım. Aşırı derecede yüksek sesli coil whine mevcut. Merak ettiğim tüm yüksek seviye kartların hepsinde bu sorun mevcut mu? Elinizde RTX 3070 Ti, 3080 veya AMD tarafındaki muadili varsa coil whine sorunu yaşayıp yaşamadığınızı konu altında yazar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
5700 xt ve 6900 xt kartlarım oyuna girince yapıyordu. Gözümü karartıp PSU değiştim. Yapmıyor artık.
PSU'dan gelmiyordu ses. GPU'dan geliyordu. Çok ilginç oldu benim açımdan.
Sorunuza gelecek olursak yapıyor ya da yapmıyor demek doğru olmaz. Şansınıza artık ne çıkarsa.

Ekran kartını madende biraz çalıştır. İlginç ama coil whine sesi kayboluyor. Bazıları da 24 saat FurMark testinde çalıştırın coil whine sesi kayıp olur ya da azalır diyor. Gerçekten de bu iki yöntem işe yarıyor. Ama her modelde denk gelebiliyor. Tamamiyle şans işi bu coil whine. Ama en güzeli hiç uğraşmadan kartı servise vermek.

Gözümü karartıp PSU değiştim
RM850x kullanıyorum yeni aldım sayılır gayet iyi ama PC yük altındayken titreme ve uğultu yapıyor, sanırım kasam uzay montaj ondan dolayı ama emin değilim. 3 adet 6 pin PCI-e güç kablosu takılı, bunlardan 2 tanesi PSU üzerinde aynı güç çıkışı üzerinde, yani aynı kabloda. Acaba ekran kartındaki coil whine ondan dolayı mı diye düşündüm.

Ekran kartını madende biraz çalıştır. İlginç ama coil whine sesi kayboluyor. Bazıları da 24 saat FurMark testinde çalıştırın coil whine sesi kayıp olur ya da azalır diyor. Gerçekten de bu iki yöntem işe yarıyor. Ama her modelde denk gelebiliyor. Tamamiyle şans işi bu coil whine. Ama en güzeli hiç uğraşmadan kartı servise vermek.
Bunu deneyeceğim. İşe yararsa buraya tekrar yazıcam.

RM850x kullanıyorum yeni aldım sayılır gayet iyi ama PC yük altındayken titreme ve uğultu yapıyor, sanırım kasam uzay montaj ondan dolayı ama emin değilim. 3 adet 6 pin PCI-e güç kablosu takılı, bunlardan 2 tanesi PSU üzerinde aynı güç çıkışı üzerinde, yani aynı kabloda. Acaba ekran kartındaki coil whine ondan dolayı mı diye düşündüm.
CoolerMaster'ın 650watt olan psu kullanıyordum. Gözümü karartıp denedim param olduğu için. Şu an CW yok. Siz daha iyi bilirsiniz.

Bunu deneyeceğim. İşe yararsa buraya tekrar yazıcam.
Son durum nedir

Ne yazık ki dostum aynı sorundan bende sıkıntı çekiyorum. Daha 1 hafta olmadı ASUS RTX 3080 STRIX ROG OC versiyonunu, müthiş bir coil whine sesi mevcut. YouTube'a yükledim izlemek istersen; Video 1Video 2.

Merhaba, aynı kartı kullanmaktayım ve böyle bir sorunum yok, hiç olmadı. Ne kadar sinir bozucu bir durum olsa da garantiye gönderip şansımı denerdim.

Bu sesin kartın fırınlandıkça yani kullanıldıkça düzeldiği de söyleniyor. Arkadaşım 2017 idi galiba 1080 Ti'ların yeni çıktığı zamanda, 1080 Ti almıştı ve onda da aynı durum vardı. Oyun oynadıkça sesin gittiğini söyledi. Bende şu anda ROG STRIX 3080 var, bende de coil whine var. Garantiye gönderip de uğraşmak istemiyorum, şimdilik kullanıyorum. Düzelmediğini görürsem göndermeyi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı