Büyük Beklenti Hayal Kırıklığı İle Sonlandı: Watch Dogs

Her yerde büyük söylentiler başladı. Pek tutmuyor olmama rağmen ben bile etkilenmeye başlıyordum. Ama sonradan oyun videosunu görünce vazgeçmiştim. Şahsi olarak etkileyen bir şey yoktu. Ama bu mesele kişisel zevkten de çıktı.

İnsanlar GTA V ile Watch Dogs'u karşılıyordu. Kıyaslamaya koyuyordu. Gelin görün ki daha GTA IV seviyesine bile ulaşamıyor. :D

Bu arada söylemek istiyorum. GTA V'in Youtube üzerinden seri olarak çekilmiş videolarına baktım. Burak Oyunda kanalını takip etmiyorum ama sadece GTA V videolarını izledim. İzlemek isteyenler için: GTA V - YouTube

Size şunu söylemeliyim GTA V kendi alanında çağ atlamış bir oyun olmuş. Geniş yollarını gerçekten çok beğendim, onun yanında telefon seçeneği IV'ten daha iyi hal almış, arabalar kat kat güzel dediğim gibi bu konuda bile Watch Dogs yanına yaklaşamaz. Onun haricinde 3 ayrı karakter, 3 ayrı macera... Görevler çok daha güzel, polisler daha zeki... Polislere takılmak çok daha eğlenceli hal almış. Hikaye oyunu keyifle oynatıyor. Ve en önemlisi bu oyun bitse dahi kendini en az sağda solda takılarak 1 sene daha oynatır, görevler olmaksızın...

Sizi Merlinin Kazanı'nın haberi ile baş başa bırakayım: Watch Dogs mu, GTA IV mü? - Watch Dogs - Merlin'in Kazanı

Çıkışını büugün gerçekleştirmiş olan ve incelemesini sitemizde bulabileceğiniz Watch Dogs'un yeni bir karşılaştırma videosu yayımlandı.

2008 yılında çıkış yapmış GTA IV ile karşılaştırılan Watch Dogs, doğruyu söylemek gerekirse bazı aşamalarda sınıfta kalmış. İlk olarak Grand Theft Auto IV'te bulunan dinamik gölgelendirme, Watch Dogs'ta bulunmamakta. Dahası, genel olarak çevreyle etkileşimde Watch Dogs, 2008 yılında çıkış yapmış GTA IV'e göre çok kötü bir portre çizmekte. Kan gibi görsel efektlerin de bulunmadığı Watch Dogs, oyun fiziği bakımında GTA IV'ün fersah fersah gerisinde kalmış.

Buyrun karşınızda karşılaştırma videosu. İyi seyirler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu oyunda bir emek tabi sonuçta ama üzüldüğüm nokta ise bu kadar beklentiden sonra böyle bir şeyin çıkacağını hiç düşünmedim. Hayranlarının hayal kırıklığını merak ediyorum. Siz mi bu kadar yücelttiniz yoksa tanıtanlar mı bu kadar yüceltti orasını bilmiyorum. Ama sonuç karşınızda...

Son düzenleme:
Bence oyun mükemmel. Konusu bana göre kendini GTA'dan ayıran en büyük etken. GTA'da adam öldürüyorken, burada insanların özel bilgilerine bakabiliyorsunuz. Şahsen GTA'nın başını ağrıtacak bir oyun.

Her iki oyunu da oynamış olan kişiler GTA V'ten yana kullanıyorlar oylarını... Ben bunlar ve tarafsız olarak iki oyunun oyun için görüntülerinden yola çıkarak belirtiyorum yorumumu. Watch Dogs'u elbet oynayan olacak. Ama GTA'nın başını ağrıtacağını hiç sanmıyorum. :)

Watch Dogs'u Person of Interest izlemeyen kişilerin oynaması, yorumlaması ve eleştirmesi çok saçma geliyor bana. Oyun Person of Interest ile ilişkilendirilmiş gibi. Ben oyunlarda hikayeye de önem vermem grafiklere de. Önemli olan beni eğlendirebilmesi, oynarken zevk almam. Benim gibi düşünen kişiler var mı bilmiyorum ama bence oyun güzel. Ekran kartı aldığımda alcağım bir oyun ama uzun süre beklendi benim beklentilerimi karşılayacak ve bu benim için yeterli.

Her iki oyunu da oynamış olan kişiler GTA V'ten yana kullanıyorlar oylarını... Ben bunlar ve tarafsız olarak iki oyunun oyun için görüntülerinden yola çıkarak belirtiyorum yorumu. Watch Dogs'u elbet oynayan olacak. Ama GTA'nın başını ağrıtacağını hiç sanmıyorum. :)

Siz grafik açısından bakıyorsanız Watch Dogs sınıfta kalmış olabilir ama oyunun kendisi güzel. Bazı kişiler buna önem veriyor.

Siz grafik açısından bakıyorsanız Watch Dogs sınıfta kalmış olabilir ama oyunun kendisi güzel. Bazı kişiler buna önem veriyor.

Sadece grafiklere önem veriyor olsaydım. CoD benim için şu an bitmişti ama hala CoD tek kişilik oyunda, multiplayer ise Battlefield'ın mükemmel olduğunu düşünüyorum. Grafik açısından Battlefield çok önde ama tek kişilik oyunda konusu ve yaşatılan aksiyon sahneleri ile CoD fark atıyor. Multiplayer olarak Battlefield ortalığı kavuruyor, grafikleri de cabası... Grafikleri de hiç önemsememek olmaz.

Bunların yanı sıra GTA tarzı oyunlarda ayrıntı önemlidir bana göre. Mesela CoD'de sevmediğim bir şey var o da duvara bomba sallasanız bile cam gibi parlaması... Battlefield o parçalanma zevkini yaşatıyor sana... Grafik delisi değilim, öyle birisi olsam en başta Minecraft sevmezdim. :) Ama konumuza gelecek olursak. Grafiği geçtim hadi GTA IV'ün bile gerisinde kalmış olabilir. Adam akıllı kıyaslamaya sokalım GTA V'i rakip olarak sunalım. Bu çarpınca çizilmeler gibi gerçekçi yanlarını yok sayalım yine GTA V'ten yana olurdu oyum. Dediğin gibi grafikleri önemsemiyorum şu an... Yolları ve haritası gayet güzel. En başta 3 farklı kişiyi kontrol ediyoruz, ve bir çok yenilik getirilmiş oyuna...

Renkler ve zevkler tartışılmaz deyip sözü burada noktalayayım. Yanlış anlaşılmış olabilirim Watch Dogs rezil bir oyun demedim. Çok büyük beklentilerle yola çıkmış bir oyundan bunu beklemezdim.

Herhangi bir oyuna karşı anlamsız bir öfke varsa o oyunu oynamak için istek oluşur bende. Zamanında aynısı Battlefield Bad Company 2 ile Modern Warfare 2 kapışması sırasında olmuştu. CoD fanları öyle bir öfke kusuyordu ki Bad Company 2'ye, pek çok insan meraktan alıp oynadı. Sonuç ortada. Şimdi CoD diyeni dövüyorlar.

Şimdiye kadar neredeyse hiç umursamamış olmama rağmen Watch Dogs'u alıp oynayacağım sanırım.

Neden sadece oyunu oynayıp, tadına varmak varken, sürekli bir eleştirmen peşinde millet? Sadece Watch Dogs'tan bahsetmiyorum. Artık çıkan her oyuna "bunun karesi yamuk!" diye isyan ediyor. Grafikleri kısmalarının mutlaka büyük bir nedeni var. Keyiflerinden kısmadılar ya! Eminim açıklama gelecektir. Daha bir durun, oyun bu çıktı yahu! Bu ne sinirdir oyuna! Bekleyin bakalım hele 3 ay 4 ay.

Not : Hemen fanboy yapmayın beni. Genel konuşuyorum.

Dün başka bir konuda da belirttim şimdi yine söyleme gereği duyuyorum:
Watch Dogs'un özellikle biz PC kullanıcıları arasında bu kadar popüler olmasının, bu kadar "fan" toplamasının sebebi kuşkusuz GTA V'in PC'ye çıkmaması, PC oyuncularının open-world bir oyuna aç kalmasıdır.
Elimizdeki belki de bu denli açık dünya tek oyun 2008'den kalma GTA IV olunca, insanların ister istemez heyecanı arttı.
Sonuç mu ? Ertelene ertelene her seferinde biraz daha kısılan bir Ubisoft "hatırası" daha...

Watch Dogs boş bir oyun bence. GTA ile karşılaştırılamaz. Oğuz Sasi'nin Watch Dogs ile ilgili bir kaç videosu var isterseniz izleyin. Watch Dogs'un iyi olmasını bende istiyordum Rockstar firmasını yerin dibine soksun istiyordum olmadı. GTA'ya rakip ise bir oyun bu oyunda istediğinizi yapmanız gerekir ve hikaye daha çok aksiyonlu insanı eğlendiren hikaye olmalıdır. Ama Watch Dogs'ta böyle bir durum yok.

Hackerlık ciddi bir iş. Biraz ciddiyet gerektiren sıkıcı bir iştir hackerlik. Hem oyunda her istediğin yeride hackleyeyim diyemiyorsun. Eğer bu oyun GTA'ya rakip olsaydı hackerlik yerine daha eğlenceli bol aksiyonlu(silahlı demek istiyorum yoksa Watch Dogs'ta da aksiyon var) ve herkesi eğlendiren bir oyun olmalıydı. Bu çerçeveden baktığımızda Watch Dogs çöpe.

Şimdi başka bir konuya gelirsek atmosfer. GTA oyuncuları çoğunlukla açık ferah herkesi öldürecek yada istediğini yapacak güzel bir dünyayı sever. Ama Watch Dogs çok farklı oyunu biraz izledim hemen sıkıldım baydı beni. Çok kasvetli ve biraz karanlık atmosferi var. İzlediğimde bile sıkıldım oyundan. GTA Vice City bu atmosfer konusunda en beğendiğim oyundur. Hala bu oyunu bu konuda geçen yok. Diğer GTA oyunlarıda geçemedi. GTA Vice City gecesi bile aydınlatıcı ferahlatıcı ve güzel müzikleriyle insanı gerçektende rahatlatan hiç kasvetli olmayan bir oyun. Bu açıdan baktığımda Watch Dogs çöpe gider.

Diğer açılarıda sonra yazarım yoruldum. :D Kısaca Watch Dogs maalesef çöp.

Arkadaşlar otursanız iki satır yazıyı zor yazarsınız, burada kalkmış yok öle olmuş yok böle olmuş diye eleştiri yaparsınız Adamlar emek harcayıp böyle bir projeyi hayata geçirmişler. İzlediğiniz her film de bu diğeri gibi olmamış diye eleştirilerde mi bulunuyorsunuz neden elma ile armut u kıyaslıyorsunuz anlamış değilim. Acaba Türkiye ne zaman benim babam senin babanı döver mantığından kurtulacak. Yabancı forum sitelerini de geziyorum hiç oyunu başka oyunlarla kıyaslamıyor adamlar. Emeğe saygı gösterin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı