Büyük Ekranlı Laptop Önerisi

Retro_otaku

Femtopat
Başlığı ucu açık yazdım. Diğerleri ilgilenmeyebilir sonuçta kişisel ihtiyaçlarım için bir cihaz önermenizi isteyeceğim. Yazımı parçalara bölerek yazacağım ilgilenmediğini kısmı atlar zaman kazanırsınız şimdiden teşekkürler.

Hikayem.

Ben 32 yaşında görme engelli bir adamım. İşim gucum de yok bu sıralar malum çevresel durumlar. Görme engelli olsam da tamamen kör değilim rahatlıkla bilgisayar kullanan oyun oynayan hatta çizim yapan biriyim. Bilgisayar kullanımına uzun zaman önce başlasam da son 15 yılda dizüstü modellere yöneldim. Açıkçası sabit yeri olmayan biraz orada biraz bura da yaşayan biriyim. Ailemin yanında ya da akrabalarda bazen arkadaşlarda durum bütçe ne olursa işte. Her neyse bu nedenle dizüstü ya da tablet gibi bir şey ihtiyacım var.

Daha önce neler kullandım

Çok öncelerde Vestel bir masaüstüm vardı ailemin aldığı. Kardeşlerimle kullandığım özel bir durumu yoktu standart ev bilgisayarı. Ardından bir tanıdığımız ASUS bir dizüstü getirdi onu on yıldan fazla kullandım. 32 Bit'di o bayağı overused kalmıştı bozulunca tüm birikimimi harcayıp ikinci el bir Casper dizüstü aldım. İnsanlar uyardılar ama sallamadım siz sert kullanıyorsunuz vuruyorsunuz falan dedim. Sonuçta bir dizüstünü on küsur yıl sorunsuz kullanmış biriydim temiz bakarsam bir şey olmazdı. Yanılmışım birkaç ay içinde bana çıkartmadığı sorun kalmadı. En son kapağını açıp kapatırken içindeki destek metali kırıldı. Sözüm ona alaşım metalmiş. Sonuç olarak tüm birikimim ve bilgisayarım heba oldu. İşin çizim yönüne gelirsek turust grafik tableti kullanıyordum ama çok fazla eskidi. Windows 7'de fena değildi Windows 10'da artık neredeyse bir saniye lag yapmaya ve özelliklerini kullandırmamaya başladı. Uymadı 64 Bit'e sanırım. Ekrana bakarak ayrı bir şey le çizmek ve onun da senkronize olmaması aşırı göz yoran ve baş ağrıtan bir şey olabiliyor.

Bu cihazla neler yapmak istiyorum.

Öncelikle artık standart olan birçok şeyi hızlıca geçelim. Masaüstü işlemleri hizlica yapan kolay dosya transferi ve yedekleme yapabilen. Ben onu bunu biriktirmeye bayılırım. Eski oynun ROM'ları midi müzik dosyaları anime manga vs. gorme engelli olduğumu söylemiştim mümkün olduğunca büyük ve net bir ekranı olmalı. Ekran demişken multimedya da iyi olmalı. Çoğunlukla kulaklık kullanıyorum dış ses o kadar da önemli değil ama bazı cihazlarda kulaklık jakının oldukça dandik ve kötü ses verdiğini duydum. Böyle bir şey görmekten daha çok dinleyen beni üzer. İşlemdisi ve remleri yüksek olmalı ki resim ve video editleme falan yaparken sıkıntı çıkarmasın. Çizim ve oyun videoları yapmayı planlıyorum da. Oyun demişken öyle FPS falan oynayamasam da futbol dur yarıştır oynayabiliyorum daha çok 2D oyunları sevsemde bilirsiniz ki onlar bile ekran kartı istiyor. Paylaşımlı olayını sevmiyorum. Emilatörlerde hep problem oluyor sözüm ona 1GB paylaşımlı gamecube de bile tekliyor. Modern bir ekran karı uygun olabilir. Bir de çizim yaptığımı söylemiştim.

Araştırmalarıma göre.

Apple iPad Pro + Apple pen.
Fiyat olarak diz üstlerinden daha pahalı uygulama olarak çok da kullanıcı dostu değil açık kaynak kullanma ve oyun oynama seçeneklerinden vaz geçemem.

Android tabletler +kalem
Daha uygun fiyatlı ikinci ekran olarak kullanılabildiklerinden uygun bir dizüstüne ek alarak alınabilir

İkisi bir arada cihazlar.
Bunlar teknik olarak marketing dolandırıcılığı tablet tablettir. Bir çoğu notebook kadar performans göstermiyor.

Kalemli ve dokunmatik dizüstü cihazlar.
Türkiye'de çok yoklar ama işimi de tam görür kanısındayım özellikle sizden güçlü kalemli ve ucuz bir tane önermenizi rica edeceğim

Sonuç olarak bu şekilde ama alternatiflere açığım
Yardımlarınız için şimdiden minnettarım teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı