Büyük SQL Dosyası İçinde Ayrıntılı Arama Yapma

Alperen Uçar

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba elimde 15 GB küsür boyutunda SQL dosyası var ve içinde ayrıntılı arama yapmak istiyorum.
Mesela: Şunu ara: Kelime1 değil de bir satırda diyelim ki 10 kelime var kelime1 kelime2 kelime3 kelime4... şeklinde, ben kelime1 ve kelime4'ü içeren satırı bulmak istiyorum. Hangi programı tavsiye edersiniz ve nasıl bulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
SQL formatındaki verileri zaten "Notepad" gibi bir uygulama ile içini açıp arama yapabilirsiniz. İlla satır sütün araması yapacaksanız server sistemde web sunucusu üzerinden bakabilirsiniz. Öyle bir program bilmiyorum. İsterseniz "SQL editor" diye arayın. Ayrıca 15GB ebatı üzerinde arama yapma işlemci server için de "Notepad" içinde ciddi cpu+disk ve hafıza gereksinimine sahip.

SQL formatındaki verileri zaten "Notepad" gibi bir uygulama ile içini açıp arama yapabilirsiniz. İlla satır sütün araması yapacaksanız server sistemde web sunucusu üzerinden bakabilirsiniz. Öyle bir program bilmiyorum. İsterseniz "SQL editor" diye arayın. Ayrıca 15GB ebatı üzerinde arama yapma işlemci server için de "Notepad" içinde ciddi cpu+disk ve hafıza gereksinimine sahip.
Sistemim imzamda belirttiğim gibi, yeterli olduğunu düşünüyorum. Şuan EmEditor ile arıyorum fakat yaklaşık 29 milyon satır var ve bu satırlardan aynı anda kelime1 ve kelime4 ü içeren satırı nasıl aratacağımı bilmiyorum. Örneğin tek tek kelime1 ve kelime4'ü aratabiliyorum fakat olasılık sayısını en aza indirmek için kelime1 ve kelime4 ü aynı anda aratmak istiyorum ancak aralarında kelime2 ve kelime3 de olduğundan ard arda yazınca (CTRL+F misali) çıkmıyor.

Yani demek istediğim şey şu:
Kelime1 kelime2 kelime3 kelime4 şeklinde olan bir satırı bulmak istiyorum fakat kelime2 ve kelime3 ün ne olduğunu bilmediğim için kelime1 ve kelime4 ün ne olduğunu bildiğim için, sadece onları aratarak bulmak istiyorum fakat kelime1'in eşi çok var. Kelime4'ün de aynı şekilde, fakat aynı anda aratırsam olasılıkları en aza indirmiş olurum ve çok daha hızlı ve doğru bulurum.

Veritabanına import ederek çok daha optimize şekilde arama yapabilirsiniz. Metin olarak işlemek mantıklı bir yöntem değil. Yine de metin olarak arama yapıcam diyorsanız regex kullanmalısınız.
EmEditor How to: Regular Expression Syntax
Merhaba, ilgilendiğiniz için teşekkürler fakat tam anlayamadım, bahsettiğim şekilde tek "line"'da birden fazla kelimeyi nasıl arayabilirim?
Örnek verecek olursak:
Ben arama kutusuna 2 farklı kelime yazacağım, bana sonuç olarak tek bir satırda, ard arda olmamak kaydıyla (kelime1 kelime2 kelime3 dersek kelime1 ve kelime3) bana o satırı bulacak.

MySQL kurulu sunucu sisteme phpMyAdmin gibi bir web arayüzlü program ile bu işlemi yapabilirsiniz demek istiyor. Ben olur mu bilmem. Ancak arama yapmak işlemciyi çok kastırmayacak. Çünkü ebat çok yüksekmiş. Sadece veriyi "Import" etmek kasabilir. "Import" yapmayı başarırsanız, belki sorununuz phpMyAdmin ile çözülür.

Merhaba, konu hala güncel, EmEditor kullandım fakat onunla sadece arama yapabiliyorum tek tek, ben aynı satırda yani örneğin:
12434235 JACK NICHOLSON IS A GOOD ACTOR
43245235 JACK NICHOLSON'S FIRST MOVIE IS The Cry Baby Killer.
42453252 JACK NICHOLSON IS HANDSOME
15818451 JACK NICHOLSON'S EVERY MOVIE IS ADORABLE
43242355 JACK NICHOLSON IS NOT VULGAR
Ben buradan içinde sadece JACK ve ardından MOVIE gelen kısımları çıkarmak istiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı