Bugüne kadar çıkan en başarısız iPhone modelleri hangileri?

Selam, bence iPhone 11'in baz modeli Apple'ın en fiyasko modeliydi. Bir telefonda en önemli özellik olan OLED ekranı 11 serisinde Pro modele özel yaptılar, üstüne üstlük çok kullanılmayan ama bence işlevsel ve kullanımı keyifli olan 3D touch özelliğini de bu modelle tarihe gömdüler.

Hocam neden öyle dediniz ki? Benim hala iPhone X kullanan arkadaşım var ve günümüz şartlarında bile güzel bence.

X modelinde çok kronik şikayet gördüm hocam ama XS öyle değildi o yüzden öyle söyledim.

Cep telefonu dediğiniz cebe girmeli :) iPhone SE'yi o kadar da şeyetmeyin... 😅
Dediğim gibi kasa vs. çok mantıklı da insan düzgün bir batarya, ekran ve kamera ekler yahu. SE2’den iPhone 14 Pro Max’e geçtim. Telefon değil de tablet kullanıyormuş gibi hissediyorum.

Bence de tek kötü yanı bataryası. MacBook'lardaki pil ömrü bi gelmedi gitti şu iPhone'lara 🤦‍♂️
Çıktığı ilk gün satın aldığınız ve günlük maksimum 6 saat kullandığınız bir telefon iki senelik kullanımın ardından (garanti süresi bittikten 2 hafta sonra) %80’in altına düşüp “servis” diyorsa bu kötü bir bataryadır. Ayrıca %79’luk bataryayı gün içinde 6 saati geçmeden kullanmak için en az 2 kere en fazla 3 kere şarj etmeniz gerekiyorsa bu kötü bir bataryadır.

Macbook pil ömrü diye kimsenin sızlandığı yok. Ama aldığın telefon yazılımsal olarak bitmiyor da donanımsal olarak bitiyorsa orada bir terslik vardır. Çünkü iPhone’larda genel sorun yazılımsal olarak biten taş gibi donanımlı telefonun çalışmamasıdır. Ülkede halen iPhone 6’yı severek kullananlar varken 2020’de çıkmış bir telefon bu kadar erken sorun yaşatmamalı.

Çıktığı ilk gün satın aldığınız ve günlük maksimum 6 saat kullandığınız bir telefon iki senelik kullanımın ardından (garanti süresi bittikten 2 hafta sonra) %80’in altına düşüp “servis” diyorsa bu kötü bir bataryadır. Ayrıca %79’luk bataryayı gün içinde 6 saati geçmeden kullanmak için en az 2 kere en fazla 3 kere şarj etmeniz gerekiyorsa bu kötü bir bataryadır.

Macbook pil ömrü diye kimsenin sızlandığı yok. Ama aldığın telefon yazılımsal olarak bitmiyor da donanımsal olarak bitiyorsa orada bir terslik vardır. Çünkü iPhone’larda genel sorun yazılımsal olarak biten taş gibi donanımlı telefonun çalışmamasıdır. Ülkede halen iPhone 6’yı severek kullananlar varken 2020’de çıkmış bir telefon bu kadar erken sorun yaşatmamalı.
Aslında sorun bataryada da değil de... Tamamen yazılımsal hileler bence (Planlı eskitme şeysi...) Hiç iOS güncellemesi yapmayan kullanıcılar, en az 5 yıl sıfır sorun kullanıyor telefonlarını. Ben 17'ye geçerek büyük hata yaptım örneğin 🤦‍♂️ 17.5'ta da bırakacağım güncellemeyi.

Başarısızlık ne tarafından ele aldığımıza göre değişir. Yazılım anlamında tarihin en başarısız iPhone modeli 3G'dir mesela. iOS 2 (iPhoneOS o zamanlar adı ama uzatmaya gerek yok :D) ile gelip iOS 4 ile desteği bitiyor, üstüne kullanılamaz hale geliyor yavaşlıktan.

Dayanıklılık anlamında ise iPhone 6 büyük bir başarısızlıktı. Ben hiç kendi çevremde yamulan iPhone 6'lar görmedim ama 6000 serisi alüminyum kullanılmasından mütevellit dayanıksız bir modeldi. iPhone 5S'de 6000 serisi alüminyum kullanıyordu ama kasa kalınlığı ve küçüklüğünden ötürü bükmek zordu.

Yenilik anlamında ise iPhone 8 serisi ve 11 Pro'yu tek geçerim. iPhone 8 ile aynı dönem çıkan X devrimsel bir model olsa da iPhone 8 bildiğiniz 7'nin arkasına cam atılmış haliydi. iPhone 7 serisinde yine 6S serisine göre ek kamera, Plus model de 1 GB daha fazla RAM gibi geliştirmeler vardı. iPhone 8 serisinde hiçbir şey yok. iPhone 11 Pro'yu ise kendisi XS'in üç kameralı halinden başka bir şey olmadığı için bu kıstasa dahil ediyorum. Pro takısı geçen ama aslında Pro olmayan nadir bir model kendisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı