Bulgaristan doğumluyum babam ise Türk, bu bir şans olabilir mi?

O zaman benim bilgi eksikliğimden dolayı yanlış yönlendirme yapmışım, arkadaşım almanya vatandaşı olmasına rağmen vize almıştı ingilterede okumak için. 6 ay muhabbetini bilmiyordum kusuruma bakmayın.
Öğrenci vizesi oluyor o. Çalışma izni vs. verilmiyor, yine kendisinin vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Ayrıca Avrupa Birliği ülkesi vatandaşlarının vizeyi alması oldukça kolaydır diye düşünüyorum. Bizim gibi Ortadoğu, Güney Amerika vs. gelişmemiş ülkelerin vatandaşlarına zor veriliyor, hatta iş kuracağını vs. ispatlamazsan verilmiyor gibi bir şey.

Yaşım 16 annem bulgar ve bende Bulgaristan da doğdum babam ise Türk ve bende otomatik olarak Türk olarak sayılıyorum ve zaten doğduğum günden bu yana Türkiye'de büyüdüm ve hala Türkiye'deyim "çift vatandaşlık" dediğimiz unvana sahibim. Hem bulgar pasaportum hem de Türk pasaportuna sahip olabiliyorum şu anlık bulgar pasaportum var ve bu pasaportla vizesiz çoğu ülkeye çıkabiliyorum. Örneğin: Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Norveç, Brezilya, Arjantin bu ülkelere Bulgaristan pasaportu ile dilediğim gibi çıkabiliyorum ve yakın bir zamanda Almanya'ya çıkacağım. Anne tarafımız farklı ülkelere dağılmış durumda bizde Almanya'ya teyzemlerin yanına gideceğiz. Sizce bu bir şans mı? İleride 18,19 yaşıma geldiğimde farklı ülkelerde çalışıp para kazanıp Türkiye'ye dönmek daha mı mantıklı olur? Ya da üniversiteyi başka bir ülkede okumak gibi aklımda Almanya'ya gidip okumak veya çalışmak gibi bir düşünce var.

Bende de Hollanda vatandaşlığı var keşke bizimkiler gitseydi o ben o yaştayken belki biraz zor olurdu ama dilde öğrenirdim yasam standardıda artardı zaten üniveriste zamanına gelince kendin secersin nerede okuyacagini ben şu an ielts yaptım okula başvurdum sonuç bekliyorum.

Bende de Hollanda vatandaşlığı var keşke bizimkiler gitseydi o ben o yaştayken belki biraz zor olurdu ama dilde öğrenirdim yasam standardıda artardı zaten üniveriste zamanına gelince kendin secersin nerede okuyacagini ben şu an ielts yaptım okula başvurdum sonuç bekliyorum.

Harika sende bu konuda şanslısın o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı