Bulut depolama ücreti ödenmedi

ByBurak

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ücretsiz bulut depolama imkanı sağlayan markalardan herhangi birini kullanıyor iken ücretli ve daha fazla depolama alanı sunan ayrıcalıklarından faydalanmak istedik. 10 GB ücretsiz depolama hakkımız varken ücretli bir şekilde 200 GB depolama hakkına sahip olduk. Depolama hakkının tamamını doldurduğumuz aboneliğimizi ay sonunda yenilemeyi unuttuk. Ödemedik. Bu bulut depolama sağlayıcılarından hangileri ne gibi yöntemler kullanıyor? 10 GB ücretsiz hakkımız harici 190 GB verimizi imha mı ediyor? Ödeme gerçekleşene kadar indirme ve yükleme engeli mi getiriyor? Mantığıma göre ikisi de uygulanmalı gibi geliyor ama bilgim yok. İkisinden birisi olmasa mesela silinmese ama erişim engeli olsa dahi olamaz. Öyle olsa 1 aylık ücreti yatırdıktan sonra bir daha genel yıllık yedekleme yapacaksam o zaman tekrar o paketin abonesi olurum yıl boyunca erişmemi gerektirecek bir durum da olmaz. Çok acilse parası verilir erişilir ama bahsetmek istediğim mantığa aykırılığı. Yani her kafadan başka ses çıkıyor ama net bilgiye erişemiyoruz. Ne oluyor? İlkel yöntemlere devam edip TB'lık SD kartlara ve USB'lere mi yedekleyelim?

Çoğunluğu bilgileri 2 ay daha saklıyor. Zaten abonelik sözleşmesini incelerseniz şartları yazıyor olması gerek.

Bir sürü bulut depolama firması var hepsinin sözleşmesinde farklı maddeler olabilir mesela google drive'da yıl dolduğunda ve yenileme yapmadığınızda ücretsiz kaç gb alan veriyorsa o pakete düşüyorsunuz. Ancak dosyalarınızı silmediğiniz için kotayı aşmış durumda oluyorsunuz. Google sayfalarında bu durum şöyle açıklanıyor:

Depolama alanı kotanızı 2 yıl boyunca aşmış durumda kalırsanız depolama alanı kotanıza dahil olan tüm içerikler silinebilir.

Ücretsiz depolama alanı kotasına ulaştığınızda veya bu kotayı aştığınızda:

• Gmail: İleti gönderemez veya alamazsınız. Size gönderilen iletiler gönderene geri döner.
  • Google Drive:
    • Yeni dosya senkronize edemez veya yükleyemezsiniz.
    • Şu ürünlerde yeni dosyalar oluşturamazsınız:
      • Google Dokümanlar
      • E-Tablolar
      • Slaytlar
      • Çizimler
      • Formlar
      • Jamboard
    • Kullandığınız depolama alanını azaltana kadar siz de dahil hiç kimse dosyalarınızı düzenleyemez veya kopyalayamaz.
    • Bilgisayarınızın Google Drive klasörü ile Drive'ım arasındaki senkronizasyon durur.
  • Google Fotoğraflar: Fotoğraf veya video yedekleyemezsiniz.
Ne oluyor? SD kartlaramı yedekleyelim sorunuza karşıda benim şahsi fikrim yıllık 2 TB google drive ₺289,99/yıl. 2 TB disk parasına 3 - 5 yıllık 2 TB drive alınır. Telefonunda ona yedeklenir dosyalarında ona yedeklenir her yerdende erişirsin peşine taşımana gerek kalmaz. Ben internet sitelerimide günlük olarak drive hesabıma otomatik yedek aldırıyorum mesela bir çok alanda pratiklik sağlıyor.

Son düzenleme:
Ne hizmet kullanıyorsan hizmet politikasında ne yapacağı yazar.

Google Drive'da 15 GB'tan fazla depolama alanı kullanıyorsan tüm dosyaların güvende kalır ancak yeni bir şey depolayamazsın. Örneğin; Drive'a yeni dosya yükleyemezsin, Fotoğraflar senkronizasyonu durur ve yeni e-posta alamaz ve gönderemezsin.

Yandexte ise hesabın bloke olur aynı şekilde ve 24 ay daha eylem almazsan silinir.

Yani her kafadan başka ses çıkıyor ama net bilgiye erişemiyoruz.

Sitenin politikasını okuyun.

100gb Google 5.79 TL aylık ödüyorum 1 seneyi aşkın hem ucuz hem de Google servisleri ile bağlantılı çalışıyor. Ödenmese dahi bir süre içerikleri tutuyor. Eğer ödememe sebebiniz fiyat artışı vs. ise Google'a bakabilirsiniz.

Bir sürü bulut depolama firması var hepsinin sözleşmesinde farklı maddeler olabilir mesela google drive'da yıl dolduğunda ve yenileme yapmadığınızda ücretsiz kaç gb alan veriyorsa o pakete düşüyorsunuz. Ancak dosyalarınızı silmediğiniz için kotayı aşmış durumda oluyorsunuz. Google sayfalarında bu durum şöyle açıklanıyor:

Depolama alanı kotanızı 2 yıl boyunca aşmış durumda kalırsanız depolama alanı kotanıza dahil olan tüm içerikler silinebilir.

Ücretsiz depolama alanı kotasına ulaştığınızda veya bu kotayı aştığınızda:

• Gmail: İleti gönderemez veya alamazsınız. Size gönderilen iletiler gönderene geri döner.
  • Google Drive:
    • Yeni dosya senkronize edemez veya yükleyemezsiniz.
    • Şu ürünlerde yeni dosyalar oluşturamazsınız:
      • Google Dokümanlar
      • E-Tablolar
      • Slaytlar
      • Çizimler
      • Formlar
      • Jamboard
    • Kullandığınız depolama alanını azaltana kadar siz de dahil hiç kimse dosyalarınızı düzenleyemez veya kopyalayamaz.
    • Bilgisayarınızın Google Drive klasörü ile Drive'ım arasındaki senkronizasyon durur.
  • Google Fotoğraflar: Fotoğraf veya video yedekleyemezsiniz.
Ne oluyor? SD kartlaramı yedekleyelim sorunuza karşıda benim şahsi fikrim yıllık 2 TB google drive ₺289,99/yıl. 2 TB disk parasına 3 - 5 yıllık 2 TB drive alınır. Telefonunda ona yedeklenir dosyalarında ona yedeklenir her yerdende erişirsin peşine taşımana gerek kalmaz. Ben internet sitelerimide günlük olarak drive hesabıma otomatik yedek aldırıyorum mesela bir çok alanda pratiklik sağlıyor.
Anladım hocam peki sadece 2 TB mı kullanıyorsun? Yani tek hesap mı? Çünkü anlamadığım şey 2021 ekimde almıştım telefonu ve şimdiden 180 GB lara kadar dolmuş. Sadece fotoğraf ve videolar. Yani matematiksel olarak 30 umuza falan geldiğimizde 2 TB bile yeterli olmayacak sadece fotoğraf ve videolar için bakın. Daha harici birçok veri var. Yani çekmeyi de bırakmayacağımıza göre depolama nasıl mümkün olacak acaba?

Ne hizmet kullanıyorsan hizmet politikasında ne yapacağı yazar.

Google Drive'da 15 GB'tan fazla depolama alanı kullanıyorsan tüm dosyaların güvende kalır ancak yeni bir şey depolayamazsın. Örneğin; Drive'a yeni dosya yükleyemezsin, Fotoğraflar senkronizasyonu durur ve yeni e-posta alamaz ve gönderemezsin.

Yandexte ise hesabın bloke olur aynı şekilde ve 24 ay daha eylem almazsan silinir.

Sitenin politikasını okuyun.
Yani birden fazla hizmet şartlarını bilenler yazabilirse diye açtım konuyu. Tek tek okumaya kalksam daha bilmediğim bulut depolamaları da vardır, onları es geçmiş olacağım.

100gb Google 5.79 TL aylık ödüyorum 1 seneyi aşkın hem ucuz hem de Google servisleri ile bağlantılı çalışıyor. Ödenmese dahi bir süre içerikleri tutuyor. Eğer ödememe sebebiniz fiyat artışı vs. ise Google'a bakabilirsiniz.
Özellikle ödememek değil de yani bu ihtimalde ne oluyor diye bütün ihtimalleri ölçüp tartıp yola çıkarım her konuda. Yoksa tabii ki ödenmeyecek tutarlar değil şunun şurasında 1 paket parası aslında. Yıllık ücretler de bir günlük asgari ücretten az. Elbette ödenir.

Yani birden fazla hizmet şartlarını bilenler yazabilirse diye açtım konuyu. Tek tek okumaya kalksam daha bilmediğim bulut depolamaları da vardır, onları es geçmiş olacağım.

Çoğunluğu verileri saklar hesabını kilitler. Az bir kısmı dosyaları indirmene izin vermez. Bunlar hizmet kısıtlamalarıdır. Ödememeye devam edersen verilerini silebilirler ama bunu yapmadan önce bildirim e-postası göndermek zorundalar. Sabit bir verinin boş yere durması özellikle büyük şirketlere pek koymaz. Google bu konuda en rahat şirket; YouTube mesela, ne çöp videolar var hala ayakta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğunluğu verileri saklar hesabını kilitler. Az bir kısmı dosyaları indirmene izin vermez. Bunlar hizmet kısıtlamalarıdır. Ödememeye devam edersen verilerini silebilirler ama bunu yapmadan önce bildirim e-postası göndermek zorundalar. Sabit bir verinin boş yere durması özellikle büyük şirketlere pek koymaz. Google bu konuda en rahat şirket; YouTube mesela, ne çöp videolar var hala ayakta.
Ama aynı örnek değil ki aga. Sana göre çöp video da olsa YouTube oradan para kazanıyor tıklanırsa. Benim boş yere duran verim ödeme yapmadığım sürece maalesef bir şey kazandırmıyor onlara.

Geri
Yukarı