Burun akıntısı ve hapşırık

Bu nasıl konu böyle? Hayır, bende olmuyor. Olsaydı da aile hekimine görünmem gerektiğini bilirdim ve buraya konu açmazdım. Coronavirüs ihtimaline karşın test de yaptırabilirsiniz.

Yaz dönemindeyiz, alerjik reaksiyon gibi sebepler dışında burun akıntısı, hapşırık pek az kişide görülür.

Bu nasıl konu böyle? Hayır, bende olmuyor. Olsaydı da aile hekimine görünmem gerektiğini bilirdim ve buraya konu açmazdım. Coronavirüs ihtimaline karşın test de yaptırabilirsiniz.

Yaz dönemindeyiz, alerjik reaksiyon gibi sebepler dışında burun akıntısı, hapşırık pek az kişide görülür.

Hayatımda iki kez yaz günü nezle oldum. Biri Mayıs ayıydı öbürü Temmuz. İkisi de çok şiddetli soğuk algınlığıydı alerjim yok. Yani yaz günü soğuk algınlığı etkeni virüsler bulaşabiliyor. Temmuz ayındakini hatta iş yerine gelen ve sürekli burnu akıp hapşıran bir misafirden kapmıştım. İlgili virüslerin sadece ismi soğuk algınlığı ama yazın da bulaşıp hasta edebiliyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, merhaba. Burun akıntısı ve hapşırık var sizde de oluyor mu?

Yaz ayında corona ya da grip gibi hastalıklar dışında bu belirtiler polen alerjisi isen görülür. Burnuna ve ağızına tuzlu su çek. Eczaneden alacağın burun spreyi de tuzlu su zaten.

Tuzlu suyu çeker çekmez geçecektir. İki gündür bende de vardı bu belirtiler ama artık yok.

Bende sinuzit hastalığı var. Burunlarım tıkalı. Doktor kafayı ıslatmayacaksın dedi. Bende de çok burnum akıyor limonu bardağa sıkın sıcak su dökün şeker atın akıntıyı kesiyor. Bir de fazla acı yeme.

@Kobra 4
Alerjik reaksiyon gibi sebepler dışında burun akıntısı, hapşırık pek az kişide görülür.
Burada anlatmaya çalıştığım zaten sizinki gibi durumlar. Sanırım biraz açmak gerek.

Virüs tabanlı hastalıklar, sinüzit, alerji için net bir zaman tanımı yoktur. Örneğin, kişinin üşütmemesi gerekirken, camın dibinde üstü açık şekilde yatarsa o kişi hasta olabilir, bir ayaza bakar. Bunun zamanla, mevsimle bir ilgisi yoktur.

Geri
Yukarı