C# Buton ile form açma nasıl yapılır?

osmancan29

Hectopat
Merhaba. C# da butona bastığımda yeni form acmak istiyorum. Fakat eğer butona bastığımda açtığım form varsa kapanmasını ve yeniden form acilmasini istiyorum. Basitce soylemek gerekirse butona ne kadar tıklarsam tıklayayım tek bir form açılmasını istiyorum.

using System;
using System.Windows.Forms;

namespace WindowsFormsApp
{
public partial class Form1 : Form
{
// Form2 için bir referans oluşturuyoruz.
private Form2 form2;

public Form1()
{
InitializeComponent();
}

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
// Eğer form2 zaten açık ise onu kapatıyoruz.
if (form2 != null)
{
form2.Close();
}

// Yeni bir form2 örneği oluşturup gösteriyoruz.
form2 = new Form2();
form2.Show();
}
}
}

Uygulamayı başlatmanla birlikte açılan formu kapatırsan uygulamayı da kapatmış olursun. Onun haricinde diğer formlarda bir buton eventinde this.close() ile açık olan formu kapatıp açılmasını istediğin formu MainPage mp = new MainPage(); örneğin bu satırla yaratman gerek, son olarak mp.Show(); diyerek yeni formu açmış olursun. Yeniden hatırlatayım bunu eğer ilk formda yapmaya kalkışırsan uygulama direkt kapanır. Belki kapatmak yerine ilk form özelinde saydam haline getirmek işine yarayabilir.

Merhaba. C# da butona bastığımda yeni form acmak istiyorum. Fakat eğer butona bastığımda açtığım form varsa kapanmasını ve yeniden form acilmasini istiyorum. Basitce soylemek gerekirse butona ne kadar tıklarsam tıklayayım tek bir form açılmasını istiyorum.
C#:
Form2 form2 = new Form2();
form2.Show();
Hide();

Yeni konular

Geri
Yukarı