Buzdolabı Çalışınca PC Düzgün Çalışmıyor

Caner Tuncay

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Bu konu hakkında internette derin çaplı bir araştırma yaptım fakat sorunuma çözüm bulamadım bir türlü. Aramadığım yer, sormadığım elektrikçi kalmadı fakat ne denesem olmadı.

Sorunuma gelecek olursak; PC'yi buzdolabı ile aynı odada kullanmaktayım. Buzdolabı arada çalışmaya başlıyor ve aynı şekilde arada rölantiye alıyor (yani duruyor). Bu sırada monitörüm 3sn. kapanıyor ve yeniden açılıyor. Bu sırada da PC'ye yeni aygıt çıkarılıp takıldığında (örn:USB) Windows'tan gelen sesin aynısı çıkıyor. Donanım çıkıp tekrar takılmış gibi. Buzdolabı her çalıştığında ve kapandığında kendini tekrarlıyor.

Not:
- Buzdolabı ve PC aynı prize takılı değil.
- Evdeki uzatma kablolarının hepsini değiştirdim sorunum çözülmedi.
- Sadece PC'ye bağlı olan uzatmayı yatak odasına kadar uzattım (evim 1+1).
- Bütün prizleri denedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektirik sigortasının amperi düşüktür, elektirikçinin anlamaması hakikaten ilginç.
Sigorta tekse,evde istediğiniz prize takın aynı akımı kullanırsınız. Adam akıllı bir elektirikçiyi eve getirin sigortayı ya çoğalatsın, yada yüksek amperli bir sigorta taksın.

Son düzenleme:
Gülmekten gözlerim yaşardı. :ROFL: Şaka bir yana sorununa gelecek olursak evinizdeki elektrik hattı yeteri kadar iyi değilse bu tarz sorunları yaşaman çok normal ve bir o kadar tehlikeli. PSU çok kaliteli olsa bile 200-240 v olması gereken değer 150-170 v gibi bir değere düşüyorsa PSU bu değeri yükseltemez. Yoktan elektrik çekemez nede olsa. Online ya da Line-İnteractive güç kaynağı almanızı acayip şiddetle tavsiye ederim.

Farklı bir pus ile deneyin sorun devam ediyorsa muhtemelen elektrik hattı size yetmiyor yada buzdolabiniz fazla elektrik harcıyor.
Onu da denedim aynı sonucu aldım. Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.

Elektirik sigortasının amperi düşüktür, elektirikçinin anlamaması hakikaten ilginç.
Ben de öyle birşeyden şüphelendim bu yüzden elektrikçiye sordum başka odanın prizine takın dedi aynı odada kaldırmıyor olabilir dedi. Her prizi denedim ama sonuç alamadım. Elektrikten de pek anlamıyorum açıkçası. Amper düşüklüğü neyden kaynaklanır ? Evin tüm elektrik tesisatının değişmesi mi gerekir yoksa sadece sigorta ile falan mı ilgili ?

Gülmekten gözlerim yaşardı. :ROFL: Şaka bir yana sorununa gelecek olursak evinizdeki elektrik hattı yeteri kadar iyi değilse bu tarz sorunları yaşaman çok normal ve bir o kadar tehlikeli. PSU çok kaliteli olsa bile 200-240 v olması gereken değer 150-170 v gibi bir değere düşüyorsa PSU bu değeri yükseltemez. Yoktan elektrik çekemez nede olsa. Online ya da Line-İnteractive güç kaynağı almanızı acayip şiddetle tavsiye ederim.
Aynen kaç aydır neler çektim bir bilseniz. Bir ara böyle yaşamaya alışmayı denedim de film izlerken alıştım fakat arada online oyunlara da giriyorum o kapanan 3 sn. çok kötü etkiliyor. Onu da geçtim PC'ye zarar vermesinden korktuğum için bir şeyler yapma ihtiyacı duydum artık. Ama dediğinizi yapıp yarın güç kaynağı alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıdaki mesajımı düzenledim umarım yardımcı olmuştur.
Tamamdır çok sağolun. O zaman yarın yüksek amperli bir sigorta taktırıp deneyeyim. Yine olmazsa ondan sonra güç kaynağı alayım. Sonucu buraya yazarım.

Bütçeniz nedir? Gidip offline bir güç kaynağı alıpta hem bizi hem kendinizi üzmeyin. :)
En fazla 200TL yarın için. Şimdi baktım biraz da VA larına göre değişiyor fiyatlar. Hangisinden almamı önerirsiniz ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı