BX500 SSD Firmware güncelleme sonrası S. M. A. R. T değerleri gözükmüyor

Arkadaşlar hız testi yaptım CrystalDiskMark'da write değerleri çok düşük çıkıyor. AIDA64 sıcaklık dereceside görünüp arada tekrar geliyor. Sanki bağlantısı kopmuş gibi. Sıcaklıkta 64'e kadar çıkıyor. Sanırım SSD'de sıkıntı var gibi benim.

1 Ağustos 2022 Güncelleme:

Sorun hala devam ediyor.

Kullanımda pek bir sıkıntı yok. 35, 40, 45 derecelerde dolaşıyor. En yüksek 60 derece sıcaklık gördüm, o da test yaparken. Dosya aktarımında ve Steam indirmelerinde vs. takip etsem de çok abartı sıcaklıklar görmedim. Ben de aynı şekilde Crucial destek ile iletişime geçmiştim ancak hiçbir şey çıkmamıştı. Tekrar görüşeceğim, gelişme olursa bilgilendirme olarak yazacağım. Bu sorun kullanımda sıkıntı yaratıyor mu? Hayır. Ancak böyle olması normal değil. Problemleri aşağıda gösteriyorum.

Yüklü firmware: M6CR022

Crucial Storage Executive uygulamasını ilk açtığınızda bir problem gözükmüyor. "Latest Firmware Installed" yazısı görünüyor.

1659356880059.png

Ancak soldaki menüde biraz gezip farklı ayarlara bakıp tekrar "System Information" seçince "Firmware Error" oluyor.

1659356890414.png

Sadece System Information değil, Drive Details ve S.M.A.R.T'a da erişilemiyor. Erişilse bile Firmware Error geliyor, "SMART data not found" da cabası.

1659356979326.png

1659357042527.png

Test sonuçları da şu şekilde:

ssd_test4.png

2 Ağustos 2022 Güncelleme:

Crucial'dan gelen cevap şu şekilde:

1659461042841.png

Crucial bu durumdan haberdarmış, bilinen ve yaygın bir sorunmuş. Bu süre içerisinde SSD ile alakalı bilgi edinmek için başka programlar kullanmamızı söylüyorlar. Crucial Storage Executive uygulamasının bir sonraki güncellemesinde bu sorunun düzeltileceğini de belirtiyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı