C++'a başlanmalı mı?

brkyozell

Kilopat
Node.js hakkında ortalama bir bilgim var, ancak bu aralar web sunucularıyla bir işim yok; masaüstü uygulamalarına yönlenmek istiyorum. Hal böyle olunca Node.js'de bunu yapmanın yegane yolu Electron gibi Chromium tabanlı ve birçok sorunu olan modülleri kullanmak.

O yüzden C++'a başlamak istiyorum, sizce mantıklı mı? Başka bir tavsiyeniz var mı?

Node.js hakkında ortalama bir bilgim var, ancak bu aralar web sunucularıyla bir işim yok; masaüstü uygulamalarına yönlenmek istiyorum. Hal böyle olunca Node.js'de bunu yapmanın yegane yolu electron gibi Chromium tabanlı ve birçok sorunu olan modülleri kullanmak.

O yüzden C++'a başlamak istiyorum, sizce mantıklı mı? Başka bir tavsiyeniz var mı?

C++ çoğu alanda kullanılıyor mesela uygulama geliştirmeden oyun geliştirmeye döndünüz yine C++ ile oyun geliştirebilirsiniz.

Alternatif olarak C# var. Daha anlaşılır bir dili var ama C++'a göre daha az alanda kullanılıyor.

Ben olsam C++ öğrenmenizi öneririm.

C++ çoğu alanda kullanılıyor mesela uygulama geliştirmeden oyun geliştirmeye döndünüz yine C++ ile oyun geliştirebilirsiniz.

Alternatif olarak C# var. Daha anlaşılır bir dili var ama C++'a göre daha az alanda kullanılıyor.

Ben olsam C++ öğrenmenizi öneririm.

Katılıyorum ayrıca C++ öğrenirseniz robotik kodlama alanında da istediğiniz şeyi yapabilirsiniz.

C# daha iyi olabilir. Eger Turkiye'de sirketlerde calisma gibi bir istegin varsa ulkede kullanilan en yaygin dil C# zaten ozellikle de ERP'ler icin.

Merhaba,

C++ genel olarak çok fazla alanda kullanılan bir dildir. Çok fazla framework, çok farklı IDE'ler vs size bir çok imkanı beraberinde getirir. Örneğin; masaüstü uygulama yapmak için bile Qt Framework'ünü kullanarak masaüstü/mobil hatta cross-platform uygulama dahi geliştirebilirsiniz.

Öğrenme süreci diğer dillere göre biraz daha uzun sürebilir, çok eski bir dil olduğu için versiyon farklılıklarında bile neler değiştiğini bilmeniz veya her şeye hakim olmanız çok uzun sürebilir. Her şeye hakim olmaktan ziyade, konunuzda uygun bilgilere hakim olmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Burada size amaca uygun şekilde ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Bu amacınız sizi iyi bir gömülü sistemci de yapabilir, iyi bir oyun geliştirici de yapabilir, iyi bir uygulama geliştirici bile olabilirsiniz. C++ bu yönden bence öğrenilmesi gereken bir dil.

C# düşünmüyorum hocam. Gerek syntax'larının Java'ya benzemesi(ki Java'yı sevmem) yüzünden, gerek performans bakımından, gerek de platform desteği bakımından.

Teşekkürler yine de.

Geri
Yukarı