C# da aritmetiksel ortalama sorusu

sait.jobs

Kilopat
Yer
Ankara/Kalecik
Daha fazla  
Meslek
Software Builder
Bir kullanıcının gireceği iki sayının aritmetiksel ortalamasını hesaplayan programı yazınız ?
Lütfen yardım edin. Aritmetiksel hesaplarından pek anlamadım ben ve kafam karma karışık oldu.

2 sayıyı toplayıp 2'ye böleceksin işte ? Soruyu mu yanlış anladım acaba, kusuruma bakmayın. PC tamirde, kodlarını vs. yazamıyorum.

2 sayıyı toplayıp 2'ye böleceksin işte ? Soruyu mu yanlış anladım acaba, kusuruma bakmayın. PC tamirde, kodlarını vs. yazamıyorum.
Kardeş yazdım da cevabı vermedi.Büyük bir ihtimalle ya bir yerde yanlışlık var, ya da tamamen yanlış.
sshot-3.png

"ReadLine" satır okur. "Read" sadece 1 karakter okur.
Ayrıca "Toplam" ve "Ortalama" değişkenleri "double", "decimal" yada "float" veri tipi olmalı yoksa kesirli sayıları göremezsiniz. Bazı işlemler hatalı olur.
Kod:
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            int ilksayı;
            int sonsayı;

Console.WriteLine("Aritmetik ortalaması alınacak ilk sayıyı girin.");
            ilksayı = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

Console.WriteLine("Aritmetik ortalaması alınacak son sayıyı girin.");
            sonsayı = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

double toplam = ilksayı + sonsayı;

double ortalama = toplam / 2;
            Console.WriteLine("Aritmetik ortalama {0}", ortalama);

Console.ReadLine();

}
    }

Son düzenleme:
"ReadLine" satır okur. "Read" sadece 1 karakter okur.
Ayrıca "Toplam" ve "Ortalama" değişkenleri "double", "decimal" yada "float" veri tipi olmalı yoksa kesirli sayıları göremezsiniz. Bazı işlemler hatalı olur.
Kod:
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            int ilksayı;
            int sonsayı;

Console.WriteLine("Aritmetik ortalaması alınacak ilk sayıyı girin.");
            ilksayı = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

Console.WriteLine("Aritmetik ortalaması alınacak son sayıyı girin.");
            sonsayı = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

double toplam = ilksayı + sonsayı;

double ortalama = toplam / 2;
            Console.WriteLine("Aritmetik ortalama {0}", ortalama);

Console.ReadLine();

}
    }
Çok teşekkürler.
Konu Kilit.

Önemli değil iyi akşamlar. Bu arada iki sayıyı bölerken bölünen veya bölenden en az bir tanesinin kesirli sayı (double, float, decimal) olmasına dikkat edin.
Size verdiğim kodda 2 sayısı "int" veri tipi olarak algılanıyor. Ama "toplam" "double" veritipi olduğu için sorun çıkmıyor.

Önemli değil iyi akşamlar. Bu arada iki sayıyı bölerken bölünen veya bölenden en az bir tanesinin kesirli sayı (double, float, decimal) olmasına dikkat edin.
Size verdiğim kodda 2 sayısı "int" veri tipi olarak algılanıyor. Ama "toplam" "double" veritipi olduğu için sorun çıkmıyor.
Anladım, çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı