Çözüldü C# datagridview kodunun mantığı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ynskndic

Hectopat
Resimdeki yazılan kodu tam olarak mantığını oturtamadım. Acaba yardımcı olabilecek var mı?
Bu kodu ne amaçla yazıp, kullandığımı yazmadım ama böyle açıklanabilir sanırım anlaşılır değilse ekleme yaparım gerekirse.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2021-05-07 214253.png
    Ek Açıklama 2021-05-07 214253.png
    9 KB · Görüntüleme: 61
Çözüm
İlk satır seçilen hücreler arasından ilkinin satır indexi "secilen" değişkenine atanıyor. İkinci satırda ise ilk satırda "secilen" değişkenine atanan satırdaki ilk sütundaki hücrenin değeri string türünden alınıyor ve txtid'nin (sanırım bu bir label) değerine atanıyor.
İlk satır seçilen hücreler arasından ilkinin satır indexi "secilen" değişkenine atanıyor. İkinci satırda ise ilk satırda "secilen" değişkenine atanan satırdaki ilk sütundaki hücrenin değeri string türünden alınıyor ve txtid'nin (sanırım bu bir label) değerine atanıyor.

Çözüm
Arkadaş anlatmış mantıgı. Ama bunu böyle kullanmaktansa datagridview sınıfındaki Currentrow özelligi ile seçilen bir satıra ulaşabiliyoruz. Daha sonra cells ile satırın hücrelerini alıyoruz.
Yani
C#:
txtid.Text = datagridview2.Currentrow.cells[0].value.ToString();

Hocam yaklaşık 2 aydır C# öğrenmekteyim ki çok zorlanıyorum dediğiniz kullanımı bilmiyorum.
Bakayım bu kullanıma, daha yukarıda yazdığım kodda ki mantığı oturtamadım :)

Geri
Yukarı