C dili ile sinema otomasyonu yapımı

Makaleler
1
Yer
Gelen tepkiler üzerine cumhuriyeti
Daha fazla  
Meslek
genç yazılımcı
Arkadaşlar merhaba bu benim proje ödevim ama nasıl yapacağım ne yapacağım bilemiyorum.

Biraz kod yazıyorum fakat nereye bağlarım karar veremiyorum daha ilk öncülü bile yapamadım.

Ödev.jpeg

İlk öncülde net değil ama, her salonda 1 film 5 matine her matine 50 koltuk demek istemiş hoca az önce sordum.

Sizden ricam yardım etmeniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle bir yapı anladım ben.
Seyircinin kaçıncı koltukta oturduğu, kaçıncı seansta (1-5) olduğu, öğrenci/tam olduğu, bulunduğu salon var.
Salonda ise tipi (kırmızı/yeşil/mavi), ve seyirciler var. Zamanı için bir seyirciye gidilir diye düşünmüştüm ama hiç seyirci olmadığı an gidilemez. Orada bir eksiklik var.

time C'de tanımlı olduğu için değişken adını değiştirmekte fayda var.
Saloon daha sonra tanımlandığı için içinde struct saloon kullandım. Typecasting yaparsın. Diğer türlü sorun çıkarmayacak warning verir diye düşünüyorum.

Gerisiyle yakın arkadaşımın ödevi olsa belki uğraşırdım. Sosyal'de gördüğüm nadir düzgün ödevlerden.
Kolay gelsin.

Kod:
#include <stdio.h>

#define NUMBER_OF_SEATS 50
#define NUMBER_OF_SALOONS 5

typedef enum {Red, Green, Blue} saloonType;
typedef enum {Student = 20, Full = 30} priceType;

typedef struct spectator{
    int seatNumber;
    int time;
    priceType price;
    struct saloon* saloon;
} Spectator;

typedef struct saloon{
    saloonType type;
    Spectator* seats;
} Saloon;

int main(){

return 0;
}

Şöyle bir yapı anladım ben.
Seyircinin kaçıncı koltukta oturduğu, kaçıncı seansta (1-5) olduğu, öğrenci/tam olduğu, bulunduğu salon var.
Salonda ise tipi (kırmızı/yeşil/mavi), ve seyirciler var. Zamanı için bir seyirciye gidilir diye düşünmüştüm ama hiç seyirci olmadığı an gidilemez. Orada bir eksiklik var.

time C'de tanımlı olduğu için değişken adını değiştirmekte fayda var.
Saloon daha sonra tanımlandığı için içinde struct saloon kullandım. Typecasting yaparsın. Diğer türlü sorun çıkarmayacak warning verir diye düşünüyorum.

Gerisiyle yakın arkadaşımın ödevi olsa belki uğraşırdım. Sosyal'de gördüğüm nadir düzgün ödevlerden.
Kolay gelsin.

Kod:
#include <stdio.h>

#define NUMBER_OF_SEATS 50.
#define NUMBER_OF_SALOONS 5

typedef enum {Red, Green, Blue} saloonType;
typedef enum {Student = 20, Full = 30} priceType;

typedef struct spectator{
int seatNumber;
int time;
priceType price;
struct saloon* saloon;
} Spectator;

typedef struct saloon{
saloonType type;
Spectator* seats;
} Saloon;

int main(){

return 0;
}

Hocam öncelikle çok sağ olun kimse yardımcı olmayacak diye umutsuzluğa kapılmıştım. Buradan sonrasında nasıl devam etmeliyim.

Daha önce de dediğim gibi benden bu kadar. Bunları sorduğuna göre hocan anlatmış. Dinleseydin.
Adım adım ilerleyip takıldığın yerde hocaya danışarak gideceksin. Kendim yapacak olsam bile hocaya soracağım şeyler olurdu.

Peki sağ olun yine de.

Anladığım kadarıyla herbir salon günde 5 kez matine yapıyor yani 5 film gösteriyor ve her salonda 50'şer koltuk var. Yanlış anlamışsam düzeltin ve eğer hala çözemediyseniz çözebilirim.

Scanf ile kullanıcıdan input alıp struct'daki değişkenleri dolduracaksın.

Bunun haricinde fputc falan ile de hasılat bilgisini bir txt dosyasına yazacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı