C dilinde tıkanıp kaldım

Düşük seviyeli dilden daha kolaydır demek istedim. Eğer yanlış biliyorsam hatamı düzeltmeme yardımcı olun.
Yanlışlıkla mesajımı tamamlamadan yolladım. Tekrar düzenledim bakarsınız. Yüksek seviyeli dillerin açıklamasını da ekleyeceğim.

C normal şartlarda eğer 1970'li yıllarda yaşıyor olsaydık High-Level yani yüksek seviyeli bir programlama dili olarak kabul ediliyor olurdu. Çünkü Assembly diline göre daha soyuttu ve ayrıca compilerlar sayesinde makine diline dönüştürmeler daha da kolay hale geliyordu.

Yine vikipediye göre, yüksek seviye ve düşük seviyeli programlama dilleri görecelidir. Geçmişte C yüksek seviyeli bir dil olarak kabul edilse de bugünlerde, birçok programcı, C'yi düşük seviye olarak adlandırabilir, çünkü büyük bir çalışma zamanı sisteminden (çöp toplama yok, vb.) yoksundur. Temelde yalnızca skaler işlemleri destekler ve doğrudan bellek adresleme sağlar. Bu nedenle, CPU'ların ve mikro denetleyicilerin makine seviyesine kolayca uyum sağlar.

Son düzenleme:
Seviyeden kastım. Level of Abstraction. (Soyutlama seviyesi)
Arkadaş zaten alıntılarla yeterince açıklamış.

Programala dillerinin seviyeleri ile zorluk/kolaylığı arasında bir korelasyon bulunmamaktadır.
Ki zorluk, kolaylık kavramları kişiye göre değişiklik gösterir.

Programlama hobi olarak öğrenilmez bir programda sorun bulursun kendin yapmayı denersin amacın yoksa heves elbet biter.

Gömülü sistemler gibi koca bir alan var. Oraya bakarsan biraz anlayabilirsin. Ayrıca ağ programlama gibi bir sürü alanda kullanılıyor. Ekindeki telefonun Modemle iletişim sağlamasını sağlayan yazılım C ile yazılmış. Kullandığın bilgisayarın işletim sistemi C ile yazılmış. Senin isyanın dile değil de Türkçe kaynaklara olmuş. Dediğin gibi Türkçe kaynaklarda fazlası öğretilmiyor. Ki ülkedeki insanların %80’i mülakat için öğreniyor dili.

Yeni konular

Geri
Yukarı