C# dilindeki "{0}" ifadesi ne anlama geliyor ?

C#:
Console.Write("Gün= {0}",gun);

Kod satırı bu şekilde. "{0}" bu ifadenin be anlama geldiğini bilmiyorum. Anlatır mısınız?
{0} yerine sağdaki gun değişkeninin değerini atıyor olabilir

{0} yerine sağdaki gun değişkeninin değerini atıyor olabilir
eğer aynı işlemi 2. kez yapacak olsaydın diğer değişken {1}'in yerini alacaktı ben böyle hatırlıyorum 1 2 senedir konudan uzağım

C#:

Kod satırı bu şekilde. "{0}" bu ifadenin be anlama geldiğini bilmiyorum. Anlatır mısınız?

Biçimlendirilmiş bir dize yazdırıyorsunuz. {0}, biçim dizesini izleyen ilk parametreyi eklemek anlamına gelir;

Dizedeki bir yer tutucudur.

Örneğin,
C#:
string b = "dünya.";
Console. Writeline("merhaba {0}", b);

C#:

C#:
Console. Write("gün= {0}",gun, ay);
Yapmis olsaydin kodu 0 yerine 1 yazdiginda gun = ay degiskenindeki veriyi yazdiracakti.

C#:
Yapmis olsaydin kodu 0 yerine 1 yazdiginda gun = ay degiskenindeki veriyi yazdiracakti.

Lütfen yanlış bilgilendiremeyelim, diziler 0'dan başlar. Eğer biz dize oluşturduğunuzda eğer ki.

C#:
string Gunler = ["pazartesi", "salı", "çarşamba", "perşembe", "cuma", "cumartesi", "pazar"];
//Diziler girdisi 0,1,2,3,4,5,6

Console.WriteLine("Bu gün, {0}", Gunler);
//Burası 0 olduğunda Bu gün pazartesi şeklinde çıktı alıcaktınız ama 1 olursa Bu gün salı çıktısını alıcaksınız.
//Biçimlendirilmiş diziler bu şekildedir.

C#:
Bu ne alaka anlamadım. "{0]" bunu sormuştum.

Lütfen yanlış bilgilendiremeyelim, diziler 0'dan başlar. Eğer biz dize oluşturduğunuzda eğer ki.

C#:
string Gunler = ["pazartesi", "salı", "çarşamba", "perşembe", "cuma", "cumartesi", "pazar"];
//Diziler girdisi 0,1,2,3,4,5,6

Console.WriteLine("Bu gün, {0}", Gunler);
//Burası 0 olduğunda Bu gün pazartesi şeklinde çıktı alıcaktınız ama 1 olursa Bu gün salı çıktısını alıcaksınız.
//Biçimlendirilmiş diziler bu şekildedir.
Anladım zaten önceki tanımlanmış kod satırı da şu şekildeydi;
C#:
int gun = zaman.Day;

Peki bu yapı {0 : D} ya da {0:d} şeklinde olursa ne anlama gelir. Şu videodaki gibi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Orada kullandığı formata göre yazılan sayılar diziden çekilmek istenen index sayısını simgeliyor.
zaman.day dediği zaman günler global olduğu için 0 monday, 1 tuesday gibi.
Onun dışında 0: D'yi de gayet anlaşılır şekilde anlatıyor zaten. O da bir yazdırma formatı.
dd/MM/yyyy gibi.

Orada kullandığı formata göre yazılan sayılar diziden çekilmek istenen index sayısını simgeliyor.
zaman.day dediği zaman günler global olduğu için 0 monday, 1 tuesday gibi.
Onun dışında 0: D'yi de gayet anlaşılır şekilde anlatıyor zaten. O da bir yazdırma formatı.
dd/MM/yyyy gibi.
Dersi biraz ileri sararak izlemiştim ondan olabilir. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı