C dilini bitirdikten sonra ne yapmalıyım?

NecoTheGrim

Kilopat
Yer
İstanbul/Güngören
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar mühendisliği öğrencisi
Merhaba. Anlık olarak 1-1.5 aylık serüven sonunda C'yi temel olarak bitirdim. Sortlar ve algoritmalar için daha çok pratik yapmam lazım ama genel olarak C'nin kilit konularını bitirdim. C bilgimi daha çok geliştirmek istiyorum çünkü bilen bilir bu bir buzdağı gibi. Şu anki bildiklerim C bakımından buzdağının görünen yüzü. Olabildiğince kendi kendime pratik yapmaya çalıştım ama daha da ilerletmek istiyorum. Ne yapmalıyım? Herhangi bir öneriniz varsa belirtin. Çok teşekkür ederim.

Eğer algoritma problemlerini C ile çözme yeteneğimi geliştirmek istiyorum diyorsan HackerRank[1], LeetCode[2] ve Project Euler[3] web sitelerini kurcalayabilirsin.

Onun dışında konu C ile ne(ler) yapmak istediğine de geliyor. Mesela C ile arayüzlü masaüstü programları yazacağım diyorsan GTK[4], kernel kodlama işlerinde kendimi geliştireceğim diyorsan OSDev[5], her ne kadar tavsiye etmesem de yapay zeka geliştirmek istiyorum diyorsan Tensorflow C API[6] ve gene her ne kadar tavsiye etmesem de mobil uygulama geliştirmek için rawdrawandroid[7] çalışabilirsin.

Daha saymadığım seçeneklerde var. Mesela işte bir web sitenin backend'inde C kullanma girişiminde de bulunabilirsin[8]. Kısacası C ile tonla şey yapabilirsin. Ancak yapmadan önce "Bunu C ile yapmam ne kadar mantıklı?" diye sormalısın çünkü her programlama dilinin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Açıkçası benim güçlü bir performansa ihtiyacım yoksa yapay zekamı C ile kodlama gibi bir derdim olmaz Python varken. Benzeri mobil uygulama geliştirme kısmı içinde geçerli. Yani bir android uygulamasını Kotlin yahut Flutter ile kodlamak varken niye C ile kodlayayım? Vs vs.

Kısacası C ile ne(ler) yapmak istiyorsan onlar üzerinden araştırma yaparak kendini geliştirmeye devam etmelisin.

[1]: HackerRank
[2]: LeetCode - The World's Leading Online Programming Learning Platform
[3]: About - Project Euler
[4]: The GTK Project - A free and open-source cross-platform widget toolkit
[5]: Expanded Main Page - OSDev Wiki
[6]: Install TensorFlow for C
[7]: GitHub - cnlohr/rawdrawandroid: Build android apps without any java, entirely in C and Make
[8]:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Programlama dili bilmeyi biraz yabancı dil bilmeye benzetmek lazım. Ben japonca öğreniyorum ama japonca ne işime yarayacak sorusunu sormak lazım. C dili için de bu geçerli, dili öğrenmek tabii ki bir artıdır ama nerede kullanacağınız sorusuna kafa yormalısınız. Bu sebeple öncelikli olarak bir alan seçimi yapmanızı tavsiye ederim. Zaten C dili pointer, object oriented gibi kavramlara sahip olduğu için belli düzeyde tecrübeniz olmuştur. Bu saatten sonra bu tecrübeleri hangi dile ya da bu dilde hangi işe aktaracağınızı bulun.

Sorunuzun cevabı için ise şunları söyleyebilirim: Design pattern inceleyebilirsiniz, bol bol data structure öğrenin, algoritma soruları çözün. Her kodlama dilinin belli best practice leri oluyor, bunları öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Merhaba. Anlık olarak 1-1.5 aylık serüven sonunda C'yi temel olarak bitirdim. Sortlar ve algoritmalar için daha çok pratik yapmam lazım ama genel olarak C'nin kilit konularını bitirdim. C bilgimi daha çok geliştirmek istiyorum çünkü bilen bilir bu bir buzdağı gibi. Şu anki bildiklerim C bakımından buzdağının görünen yüzü. Olabildiğince kendi kendime pratik yapmaya çalıştım ama daha da ilerletmek istiyorum. Ne yapmalıyım? Herhangi bir öneriniz varsa belirtin. Çok teşekkür ederim.
Programlama dili bilmeyi biraz yabancı dil bilmeye benzetmek lazım. Ben japonca öğreniyorum ama japonca ne işime yarayacak sorusunu sormak lazım. C dili için de bu geçerli, dili öğrenmek tabii ki bir artıdır ama nerede kullanacağınız sorusuna kafa yormalısınız. Bu sebeple öncelikli olarak bir alan seçimi yapmanızı tavsiye ederim. Zaten C dili pointer, object oriented gibi kavramlara sahip olduğu için belli düzeyde tecrübeniz olmuştur. Bu saatten sonra bu tecrübeleri hangi dile ya da bu dilde hangi işe aktaracağınızı bulun.

Sorunuzun cevabı için ise şunları söyleyebilirim: Design pattern inceleyebilirsiniz, bol bol data structure öğrenin, algoritma soruları çözün. Her kodlama dilinin belli best practice leri oluyor, bunları öğrenmeye çalışabilirsiniz.
Teşekkür ederim <3

Geri
Yukarı