C Dilini Öğrendikten Sonra Ne Yapabilirim?

ZortX

Kilopat
Makaleler
5
Arkadaşlar yaklaşık 3 yıldır hep kodlamaya karşı ilgim vardı, Unity vs. ile bir çok şey denedim. Hiç başarılı olamamıştım. Ancak son zamanlarda C dilinde gayet ilerleme kaydettim. Ama artık yeni bi şeyler öğrenmek çok daha zor. Çünkü videolarda zaten bildiğim şeyler çıkıyor, gereksiz bilgilere giriyor, çok uzatıyor, bayıyor vs. derken hevesim git gide azalıyor. Bende "O zaman öyle boş boş öğreneceğime bi amaç belirleyeyim." dedim. Ancak bilmediğim için size sorayım dedim.

C dili ile ne yapabilirim? Başka bi dil öğrenmeye mi çalışmalıyım? C++ ı mı öğrenmeye çalışsam? Unity, Unreal 4 ile bi şeyler yapmaya mı çalışsam? Yoksa C dilinde olabileceğine fazla şey mi öğrensem, yani bütün Türkçe kaynaklarını tüketmeye mi çalışsam? Bu arada Daha 14-15 yaşındayım. Haftada 20 saat (ABD İngilizcesi, İngiltere İngilizcesi ve Yazma-Okuma olarak 3 farklı derse ayrılıyor.) İngilizce görüyorum -Hazırlık okuyorum yani.-.

Sizce ne yapmalıyım?

Önce hedefini belirlemen lazım, yani ben bunu yapmak istiyorum acaba hangi dil bunu yapmam da daha faydalı olur diye. Ben mesela java öğrenerek başladım sonra mobil oyun yapmak istediğim için kotrin öğrendim google play artık kotrin destekleyeceğini açıkladı çünkü. Şuan da ise phyton çok popüler her alanda o yüzden phyton'a başlamak istiyorum. Bana sorarsan phyton öğrenebilirsin önü çok açık.

Ne yapmak istediğini karar verip onunla alakalı API'ler (kütüphaneler) öğrenebilirsin.
Mesela dijital oyun yazmak istersen OpenGL ve DirectX öğrenebilirsin, ses programlamak istersen OpenAL var vs.

Ayrıca, kesinlikle C++ öğrenmelisin.

Son düzenleme:
Peki sizce:
Bir "lyrics" sitesi açmak isteyen kişi, ama site içinde şarkı, sanatçı, grup aratma gibi özellikler olucak, profil oluşturma, bir sanatçıyı "takibe al" seçeneği olucak, böylece o sanatçının bi şarkısı yüklenirse takip eden kişiye Email gidecek. Ve bütün parçalar İngilizce-Türkçe olucak. Bu tarz bi site için hangi dili ve hangi programları kullanmamı önerirsiniz?

Ayrıca çok daha farklı olarak, Mobil platformlar için 2 oyun fikrim var:
Birisi tamamen yazı tabanlı bir bilim kurgu oyunu olucak, seçiceğiniz birçok karar sizi birçok sonuca götürecek.

Diğeri ise "13 days to life" oyunundan esinlendiğim bir oyun olucak. Yine 2D bir platform oyunu olucak ve arada sırada oyunu etkileyecek büyük seçimler yapabilecek ve bir iki farklı sona ulaşıcaksınız.
Gibi gibi...

Ancak hiçbir projem para kazanmak üzerine olmayacak. Ve "lyrics" olayı bana çok daha yakın geliyor.

Android bir uygulama için sanırım C dili gerektiriyordu -Tabi onun uygulaması da bana çok karmaşık gelmişti-. Ama site için?

Hangi dil ve hangi programı kullanabileceğimi yazsanız yeter, tabi öğrenmek için güzel bir kaynak biliyorsanız onu da buraya bırakırsanız sevinirim.

Bu arada yaptığım bütün projeler hem İngilizce hem Türkçe destekleyecek, duruma göre Almanca da destekleyebilir. Not olarak eklemek istedim.

Son düzenleme:
Peki sizce:
Bir "lyrics" sitesi açmak isteyen kişi, ama site içinde şarkı, sanatçı, grup aratma gibi özellikler olucak, profil oluşturma, bir sanatçıyı "takibe al" seçeneği olucak, böylece o sanatçının bi şarkısı yüklenirse takip eden kişiye Email gidecek. Ve bütün parçalar İngilizce-Türkçe olucak. Bu tarz bi site için hangi dili ve hangi programları kullanmamı önerirsiniz?

Ayrıca çok daha farklı olarak, Mobil platformlar için 2 oyun fikrim var:
Birisi tamamen yazı tabanlı bir bilim kurgu oyunu olucak, seçiceğiniz birçok karar sizi birçok sonuca götürecek.

Diğeri ise "13 days to life" oyunundan esinlendiğim bir oyun olucak. Yine 2D bir platform oyunu olucak ve arada sırada oyunu etkileyecek büyük seçimler yapabilecek ve bir iki farklı sona ulaşıcaksınız.
Gibi gibi...

Ancak hiçbir projem para kazanmak üzerine olmayacak. Ve "lyrics" olayı bana çok daha yakın geliyor.

Android bir uygulama için sanırım C dili gerektiriyordu -Tabi onun uygulaması da bana çok karmaşık gelmişti-. Ama site için?

Hangi dil ve hangi programı kullanabileceğimi yazsanız yeter, tabi öğrenmek için güzel bir kaynak biliyorsanız onu da buraya bırakırsanız sevinirim.

Bu arada yaptığım bütün projeler hem İngilizce hem Türkçe destekleyecek, duruma göre Almanca da destekleyebilir. Not olarak eklemek istedim.
Web site icin ben olsam PHP ve MYSQL kullanirdim (eger cok fazla icerik olacaksa belki nosql kullanirdim). Uygulama icin ise Android'de Java veya Kotlin, iOS'da object-C ve Swift tercih ediliyor.

Oyunda ise Unity kullanabilirsin. Onun da programlama dili C#.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir seyler ogrenebildigini ogrenebildigin zaman gercekten ogrenmeye baslamissin demektir - Mr. FerhatGec (lol)

Kullandigin ~2, 3 standart library'ler ile ayni yerde takilip kalirsin, bana kalirsa en saglam cogu kaynak Ingilizce'dir (US, UK), Turkce cogu kanalda arastirmalariyla kendi fikirlerini belirtir.

Dilleri hangi platformda, ne kullanarak, ne yapmak istediginize gore belirleyin. Yaptigin projeleri GitHub ya da GitLab'dan paylas (GitLab acik kaynak) sana portfolyo olur en azindan.

2 yil gecmis ne asamaya geldigini merak ediyorum acikcasi, umarim yilmamissindir ve devam ediyorsundur basarilar.

Yeni konular

Geri
Yukarı