C# For, While ve Do While nerelerde kullanılıyor?

C#:
RamVolt_V.Text = (basic_ram_voltage / 1000.0).ToString() + " Volt"
Biz ekleme de benden gelsin.

C#:
RamVolt_V.Text = String.Format("{0:0.00} Volt", basic_ram_voltage / 1000.0);

VB ile uğraşmadığım için çevirmedim. Ama benzer String Format işlemlerinin VB.NET üzerinde de olması lazım.
Böylece 1000 değeri düz 1 olmak yerine 1.00 olarak geçecek ve daha biçimli şekilde görünecek.

O kadar ıf'i arka arkaya koymak yerine tek satır kodla işini halledebilir ayrıca "farklı voltaj değerlerine" sahip RAM'lerle de yazılımının sorunsuz çalışmasını sağlayabilirdin. :)

C#:
RamVolt_V.Text = (basic_ram_voltage / 1000.0).ToString() + " Volt"
(Kodun C# olduğuna bakmayın, Visual Basic'i bulamadım, kod renkli olsun diye C# seçtim.)

"Profesyonel yazılım geliştiricisi" olarak bunu yapabilmen gerekirdi değil mi?
🤭

Biz ekleme de benden gelsin.

C#:
RamVolt_V.Text = String.Format("{0:0.00} Volt", basic_ram_voltage / 1000.0);

Vb ile uğraşmadığım için çevirmedim. Ama benzer string format işlemlerinin VB.NET üzerinde de olması lazım.
Böylece 1000 değeri düz 1 olmak yerine 1.00 olarak geçecek ve daha biçimli şekilde görünecek.

Kod düzeyinde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Fazla If else yapısına gerek olmadığı aşikar.
Ek olarak benim yönetimim de doğru. Biliyorsunuzdur ki bir sonucu elde etmek için birçok yöntem vardır.
Yapısal olarak kod düzeyinde değişiklik yaptım.

1615513339276.png

Kod düzeyinde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Fazla If else yapısına gerek olmadığı aşikar.
Ek olarak benim yönetimim de doğru. Biliyorsunuzdur ki bir sonucu elde etmek için birçok yöntem vardır.
Yapısal olarak kod düzeyinde değişiklik yaptım.

Eki Görüntüle 918161
C# kodu VB üzerinde çalışmayabilir. VB karşılığı:
RamVolt_V.Text = (basic_ram_voltage / 1000.0).ToString("#,##0.00") + " Volt"
.NET Fiddle üzerinden test ettiğimde düzgün sonuçlar aldım.

C# kodu VB üzerinde çalışmayabilir. VB karşılığı:
RamVolt_V.Text = (basic_ram_voltage / 1000.0).ToString("#,##0.00") + " Volt"
.NET Fiddle üzerinden test ettiğimde düzgün sonuçlar aldım.
Ben direkt programın içine entegre ettim bir kaç değişiklik ile düzgün şekilde çalıştı tekrar teşekkür ederim :).

1615515850565.png

Loop'un olayi bir condition'a bagli olacak sekilde belirli bir kod blogunun surekli tekrarlanmasidir.

Telefonuna gelen mesajlari listelerken ornegin mesajlarin gosterimi telefonda mesaj kalmayincaya kadar devam eder.

Ampulun isik sacmasi, elektrik dugmesi 1 konumunda oldugu muddetce devam eder.

Arabanin frenlerinin tekerleklere yaptigi baski, frene basildigi muddetce devam eder.

Gercek hayatta bir olayin bir sebebe bagli oldugu muddetce surekli kendi tekrarlamasinin bilgisayar sistemlerindeki karsiligi "loop" tur.

Do - while biraz daha istisnai, bir olayin ilk defa yasanmasi bir kosula bagli degil, fakat devam eden tekrarlanmalari bir kosula bagli ise kullanacagin durumdur. Ornegin kapi zili bu sekilde calisir. Eve geldiginde kapi ziline basarsin; sana kapi acilmadigi muddetce zile basmaya devam edersin. Yeterince bastiktan sonra kimse olmadigi sonucuna varirsin ( if - else ) ve vazgecersin ( break ).

for - while vs yalnizca keyword. Hepsi ozunde aynidir, zira her for loopunu eslenegi while ile yazabilirsin cogu C benzeri dilde.

Bir olayin gerceklesmesi surekli kendini tekrarlamiyor, fakat bir condition'a bagliysa onun da bilgisayar sistemindeki karsiligi if-else yapisi.

Zaten programlama ogretilirken ilk bunlardan baslanir, zira algoritmanin temeli bunlar.

1615560780993.png

Bunu en iyi örneklerle anlayabilirsin. Basit bir Instagram botu projesinde kullandığım basit bir döngü. Takipçilerin kaç kişi olduğu belli değil bu yüzden for değil foreach kullandım. Takipçilerdeki her bir takipçiyi listbox'a tek tek bu döngü sayesinde yazadırabiliyorum.

Kullanım alanına örnek: Bir kitap listesine kitap ekleme programı yapıyorsun. Kullanıcıya kitap adı soruyor sonra da bunu kaydediyor. Kullanıcı "çıkış" yazmadığı sürece kitap eklemeye devam ediyor. İşte buradaki "sürece" şartını while döngüsü ile sağlarsın.
Ayriyeten kaç kez dönüş yapılması gerektiğini bildiğin durumlarda for kullanırsın. Buna benzer yığınla örnek var internette onlara bakarak daha da detaylı anlayabilirsin.

Geri
Yukarı