C# form tam ekran yapıldığında nesnelerinde büyümesi nasıl yapılır?

enesaak

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler C#'da yeniyim ama bir sorum var. Formu tasarladıktan sonra formu tam ekrana aldığımızda veya sağdan soldan büyüttüğümüzde form içindeki nesnelerinde aynı oranda büyümesini nasıl sağlayabiliriz. İnternette araştırdım fakat istediğim sonuca varamadım. Yardımcı olabilecek var mı? Program açıldığında şu şekilde görünüyor:

1641127242497.png

Tam ekrana alındığında ise bu şekilde:

1641127274816.png

Layout/Anchor kısmından tüm kenarları seç dediğin olur.

Son düzenleme:
Textbox'un multiline özelliğini aç aşağıya doğru da büyür. Birde formun maximum ve minimumsize özelliğine textbox'ın puntosunu forma göre değiştirmek için kodda yazabilin. Çünkü kutu büyüdüğünde yazı aynı kalacak. Bu olayı butonun içinde yazan "hesapla" yazısı için de yapman lazım. Tabi yeniysen bu işlere bulaşma biraz zor çünkü. Birde layout bölümünde maximum ve minumumsize ayarını da girmen lazım. Eğer girmezsen formla beraber büyüdüğü için buton ekranı kaplar ya da tam tersi formu küçülttüğünde buton kaybolur.

1641131221293.png

Buna basıp açarsın multiline'ı.

Textbox'un multiline özelliğini aç aşağıya doğru da büyür. Bir de formun maximum ve minimumsize özelliğine Textbox'ın puntosunu forma göre değiştirmek için kodda yazabilin. Çünkü kutu büyüdüğünde yazı aynı kalacak. Bu olayı butonun içinde yazan "hesapla" yazısı için de yapman lazım. Tabii yeniysen bu işlere bulaşma biraz zor çünkü. Bir de layout bölümünde maximum ve minimumsize ayarını da girmen lazım. Eğer girmezsen formla beraber büyüdüğü için buton ekranı kaplar ya da tam tersi formu küçülttüğünde buton kaybolur.

Eki Görüntüle 1259170
Buna basıp açarsın Multiline'ı.

Bence de bulaşmayayım çünkü multilineyi açtım şimdi de böyle oldu😕

1641131333153.png

Peki bir sorum daha olacak. Madem bu şekilde karışık oluyor projeye başlarken nasıl direkt tam ekran olarak tasarlayabiliriz. Demek istediğim projeyi oluşturduk diyelim. Form direkt tam ekran olacak bizde textboxlarları labelleri vb. tam ekran boyutuna göre ayarlıycaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekranınız 1080p'yse göz kararı koyup bakacaksınız. İsterseniz formun küçültme özelliğini kapatarak her bilgisayarda tam ekran çalışmasını sağlarsınız. Mesajı tam okumadınız sanırım nesnelerin özelliklerine girip layout/maximumsize'a değer yazmanız gerekiyor. Atıyorum her nesnenin yalnızca 2 kata kadar büyümesini istiyorsanız size'da yazan değeri 2'yle çarpıp yazın.

Yeni konular

Geri
Yukarı