C# Forms HIDE Kodu Kullanımı

RoKF0siC

Hectopat
Merhabalar, C#'ta forms kütüphanesini kullanarak bir masaüstü program geliştiriyorum "This.Hide()" veya "Hide()" kodlarını kullanınca form1 yapısı gizleniyor. form1 gizlenince form2 açılıyor. form2'de çarpıya basarak programı kapatınca gizlediğim form1 de kapanıyor mu? Kapanmıyorsa form1 gizlide tutup form2 de kapatınca bütün formları nasıl kapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
C# ile Windows Forms kullanarak geliştirdiğiniz uygulamalarda açılan ilk form sizin ana formunuz olur. O form kapatılmadan da uygulamanız kapatılmaz.

Sorunuzun cevabına gelecek olursak, Form2'de çarpıya bastığınızda Form1 kapanmaz. Form2 kapatılır ancak Form1 gizlenmiştir.

Bunun önüne geçmek için de Form2'nin Events kısmına gidip FormClosed'u bulmanız gerekmektedir.

FormClosed.png

C#'da bir uygulamayı programatik olarak kapatmanın birden fazla yolu vardır fakat ben şu anki uygulamanızda kullanabileceğiniz en basit yöntemi söyleyeyim.

FormClosed'un yanındaki boşluğa çift tıklayın. Bu olayın tetiklenmesini sağlayın.

C#:
private void Form2_FormClosed(object sender, FormClosedEventArgs e)
{
    Application.Exit();
}

Bundan sonra Form2'de çarpıya tıkladığınızda uygulamanızın kullandığı bütün işlemler sonlandırılacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

C# ile Windows forms kullanarak geliştirdiğiniz uygulamalarda açılan ilk form sizin ana formunuz olur. O form kapatılmadan da uygulamanız kapatılmaz.

Sorunuzun cevabına gelecek olursak, form2'de çarpıya bastığınızda form1 kapanmaz. Form2 kapatılır ancak form1 gizlenmiştir.

Bunun önüne geçmek için de form2'nin events kısmına gidip Formclosed'u bulmanız gerekmektedir.

Eki Görüntüle 802361

C#'da bir uygulamayı programatik olarak kapatmanın birden fazla yolu vardır fakat ben şu anki uygulamanızda kullanabileceğiniz en basit yöntemi söyleyeyim.

Formclosed'un yanındaki boşluğa çift tıklayın. Bu olayın tetiklenmesini sağlayın.

C#:
private void Form2_FormClosed(object sender, FormClosedEventArgs e)
{
Application.Exit();
}

Bundan sonra form2'de çarpıya tıkladığınızda uygulamanızın kullandığı bütün işlemler sonlandırılacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

Verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Çok işime yaradı. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı