C++ için nereden başlanmalı?

akobia1

Hectopat
C++ dili öncelikli hedefim. C++ için hangi dilden başlamalıyım? Birisi C# diyor, birisi C öğren, birisi ise Python öğren daha kolay kavrarsın diyor. Ben C# öğreniyordum fakat mantığı biraz kafamı karıştırmıştı. Sizce direkt C++a mı atlayayım, C# mı öğreneyim yoksa Python vs gibi basit dillerden mi başlayayım? İstediğim ilk olarak oyun sonrasında uygulama web vs. tüm alanlardaki iyi dilleri öğrenmek istiyorum fakat önceliğim C++ı adam gibi öğrenmek. Sizce hangi dilden başlayayım?

öneride bulunan kişilerin bu konudaki tecrübesi nedir önce buna bakmak lazım. nesne tabanlı mı web tabanlı mı uygulama geliştirmek istediğine karar verdikten sonra 2 farklı dil kümesi kalıyor geriye. tam olarak ne yapmak istediğini anlarsan geriye birkaç dil kalacak. onları da zor demeden öğrenmen gerekiyor. zor ise biraz daha fazla uğraşırsın. ama kolay dediğin dilleri de daha iyi anlarsın o zoru öğrenince.

Programlama ogrenmek icin hangi dilden baslamaliyim gibi gorece naif sorulardan C++ icin hangi dilden baslamaliyim gibi sacma sapan sorulara evrilen bu surece taniklik ediyoruz.

Pointer aritmetigine ve memory management konseptlerine hakim olduktan sonra C++ ve turevi diller zor falan degil. Zaten bunlari yapamayan programlama isine hic girmesin. Python da kolay degil. Sade syntax'li interpreted dilleri kolay saniyor amatorler.

Sonuc olarak C++ ile gayet baslarsin programlama ogrenmeye, hic sorun yok.
Ayrica hedef olarak bir programlama dilini ogrenmek de yanlis, hedef programlamanin kendisini ogrenmek olmali baslangicta.

Programlama ogrenmek icin hangi dilden baslamaliyim gibi gorece naif sorulardan C++ icin hangi dilden baslamaliyim gibi saçma sapan sorulara evrilen bu surece taniklik ediyoruz.

Pointer aritmetigine ve MEMORY_MANAGEMENT konseptlerine hakim olduktan sonra C++ ve turevi diller zor falan degil. Zaten bunlari yapamayan programlama isine hiç girmesin. Python da kolay degil. Sade Syntax'li interpreted dilleri kolay saniyor amatorler.

Sonuç olarak C++ ile gayet baslarsin programlama ogrenmeye, hiç sorun yok.
Ayrica hedef olarak bir programlama dilini ogrenmek de yanlış, hedef programlamanin kendisini ogrenmek olmali baslangicta.

O kadar çok kişi boş şey söylüyor ki bildiğimi unutuyorum iyice kafam karışıyor.

Öneride bulunan kişilerin bu konudaki tecrübesi nedir önce buna bakmak lazım. Nesne tabanlı mı web tabanlı mı uygulama geliştirmek istediğine karar verdikten sonra 2 farklı dil kümesi kalıyor geriye. Tam olarak ne yapmak istediğini anlarsan geriye birkaç dil kalacak. Onları da zor demeden öğrenmen gerekiyor. Zor ise biraz daha fazla uğraşırsın. Ama kolay dediğin dilleri de daha iyi anlarsın o zoru öğrenince.

Web ve nesne tabanlı nedir pek anlayamadım.

O kadar çok kişi boş şey söylüyor ki bildiğimi unutuyorum iyice kafam karışıyor.

Evet bu konularda fikir belirtme yasi 12'lere dusmus durumda.
C++ icin C++ ile baslamanda hicbir sorun yok.
Ama dedigim gibi amacin C++ olmasi yetersiz, cunku programlama dilleri sadece arac.
Daha ust seviye bir amacin olmali, C++ ogrenmenin yanisira ona da konsantre olmalisin.
Ayrica ne yaparsan yap algoritma, veri yapisi, network bilgisi de ogrenmelisin, onlar da programlama dili agnostik kavramlar. Hangisiyle basladiginin bu yuzden cok bir anlami yok.

Evet bu konularda fikir belirtme yasi 12'lere dusmus durumda.
C++ icin C++ ile baslamanda hiçbir sorun yok.
Ama dedigim gibi amacin C++ olmasi yetersiz, cunku programlama dilleri sadece arac.
Daha ust seviye bir amacin olmali, C++ ogrenmenin yanı sıra ona da konsantre olmalisin.
Ayrica ne yaparsan yap algoritma, veri yapisi, network bilgisi de ogrenmelisin, onlar da programlama dili agnostik kavramlar. Hangisiyle basladiginin bu yuzden cok bir anlami yok.

Biraz daha kafam karıştı ben dile iyice hakim olmak uzman olmak istiyorum öyle bir iki şey yapayım değil siz ne önerirsiniz nereden başlamalıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı