C ile Arduino kodlama

ykc_25

Hectopat
Merhabalar. Ben elektrik-elektronik mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim, derslerimizden birinde C dilini öğreniyoruz. C dii kullanılarak Arduino veya Rasberry Pi Pico kodlanabilir mi? Daha öncesinden Arduino ile bir şeyler yapmıştım şimdi ise C dilini kullanarak yapmak istiyorum. Arduino ile olmuyorsa Raspberry Pi Pico da satın alıp onu da kullanabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Arduino C++ ile kodlanıyor. C++'ın özelleştirilmiş bir hali. Arduino uygulaması ile yapman gerek. Kodu içine atman ve kütüphaneleri kurman için. Farklı bir ortam kullanmadım ve yok diye biliyorum.

Raspberry Pi kodlanabilir bir şey değil. Bir bilgisayar. Python da kodlarsın JS de C de.

Pi Pico ise ayrı. O bir mikroişlemci mesela. C ve C++ ile kodlanabilir sanırım.

Ancak Arduino bir mikroişlemci, bilgisayar değil. Ana syntaxı da C++ ve C# a bağlıdır.

Ancak Arduino için Library falan yazmayacaksan, C ya da C++ bilgin olmasa dahi biraz pratik ile kodlayabilirsin.

Raspberry Pi kodlanabilir bir şey değil. Bir bilgisayar. Python da kodlarsın JS de C de.

Ancak Arduino bir mikroişlemci, bilgisayar değil. Ana syntaxı da C++ ve C# a bağlıdır.

Ancak Arduino için Library falan yazmayacaksan, C ya da C++ bilgin olmasa dahi biraz pratik ile kodlayabilirsin.
Raspberry Pi Pico demiş arkadaş kodlanabilir bir mikrokontrolcü kendisi. Üzerinde RP2040 adında 2 çekirdekli ARM M0+ mimarisini kullanan bir Mikro kontrolcü var.

Raspberry Pi Pico demiş arkadaş kodlanabilir bir mikrokontrolcü kendisi.

Raspberry Pi ile Pi Pico aynı şey değil, bunu belirtmesi gerek.

Mesajımı düzenledim ben de. Ancak Pi Pico Arduino gibi basit değil, Arduino'dan başlamak daha sağlıklı olur.
Üzerinde RP2040 adında 2 çekirdekli ARM M0+ mimarisini kullanan bir Mikro kontrolcü var.

Biliyorum ve hem Pi Pico ile hem de ARM Mx mimarisi ile uzun süredir çalışıyorum.

Raspberry Pi ile Pi Pico aynı şey değil, bunu belirtmesi gerek.

Mesajımı düzenledim ben de. Ancak Pi Pico Arduino gibi basit değil, Arduino'dan başlamak daha sağlıklı olur.
Katılıyorum hocam. Arduino yu C ile kodlamadan bahsetmiş arkadaş. Benim buradan anladığım "Bare-Metal" programlama yapmak. Bunun için arduino ide kullanılabilir fakat bootloader fazlasıyla yavaş zaten. Ben olsam direk Atmel Studio ile programlamaya çalışırdım. O kısımda da şöyle bir sıkıntı var bildiğim kadarıyla debugere ihtiyaç var ve Atmega işlemcileri için debugerler pahalı. Ben sırf bu yüzden 32 bitlik Stm32 işlemcilerine geçmiştim. Çünkü Stm32 nin debugeri olan St-Link ucuz bir şeydi 2 3 sene önce (20 tl). Şuan çip krizi nedeniyle onların da fiyatı uçmuş durumda.

Raspberry Piden değil picodan bahsediyorum. Elimde halihazırda bir Arduino var onu C ile kodlayabilir miyim diye sormuştum daha öncesinde Arduino ile prjelerim olmuştu artık bu projeleri C ile kodlayarak yapmak istiyorum hem de bu şekilde okulda gördüğüm dersi de tekrar etmiş olurum. Eğer ki Arduino C ile kodlanmıyorsa pico satın alıp onun üzerinden de devam edebilirim. Anladığım kadarıyla da Arduino C ile kodlanmıyor ama pico kodlanıyor. Pico kodlanıyorsa nasıl yapabilirim internette pek bir şey bulamadım.

Hocam Arduino tabii ki de C ile kodlanıyor. Gömülü sistemler için en iyi dillerden birisi C dir. Eğer daha derine inmek isterseniz Atmega işlemciler AVR mimarisine dayalı olduğu için AVR Assembly öğrenebilirsiniz. C ile Atmega kodlayabilmek için öncelikle Atmega 328 in datasheetini okumalısınız (Yalnızca C için değil). Mikro kontrolcülerde en temel konu Clock ayarlamadır. Arduinoda bu bootloader üzerinden otomatik gerçekleşir. Öncelikle bunları okuyup anlamalısınız. Ve gerekiyorsa debuger satın alıp öyle kodlamaya başlayabilirsiniz.
Bence işe datasheet okumayı öğrenmekle başlayın. Elektrik elektronikte her şeyin datasheetini okuyup ona göre devre elemanı seçeceksiniz vs.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı