C ile işletim sistemi yapımı

Az bilgiyle yapamaz doğru ama yeterli bilgiyle işletim sistemi de yapar AI da yapar.

Bir insan uzman olmadığı konularda neden konuşur anlamıyorum.

Bilmiyorsanız en basit cümlelerinizin insanların geleceğine dokunduğunun farkına varın ve bilmediğiniz konularda yorum yapmayın.

Tek başına 20 senede işletim sistemi çıkarır tabi, neden çıkarmasın?

Öncelikle bu tarz işletim sistemlerini yazmak her yiğidin harcı değildir. Hevesinizi kırmak istemem ama tek dille yazmak biraz zor gelebilir. Dillere çokca hakim olmanız gerekmekte. Aynı zamanda işletim sisteminizi yapmaya çalışırken her ihtimali düşünmeniz gerekmekte. Bunun için de bir ekibiniz olması gerek. İşletim sistemlerinin çalışma mantığını kavramanız da gerekir.
Önce sizin herhangi bir işletim sistemi olmadan bir uygulama yapıp onu çalıştırmanız gerekir ki işletim sisteminin temel taşını oluşturasınız.
Türkiye'den de bu tarz iyi işletim sistemlerinin çıkmama sebebi bu temellerde yatmakta. Mantığını kavrayamamak ve kolaya kaçmak. Bu işler hiç de görüldüğü kadar kolay değil. Zahmetli bir iş. Şu anda tek bildiğim Türk işletim sistemi Pardus. O da zaten Linux altyapısını kullanıyor. Bir nevi Linux dağıtımı.
Birde Milis var ama o da Linux tabanlı. Zaten tek C ile yapmanın pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Assembly fln de lazım. Yani bana önerebileceğiniz bir kit var mı? Yani mesela bir bootloader'ı fln hazır olsun (GRUB benzeri) ve benim editleyeceğim sadece "main.c" tarzı bir dosya olsun. Ben sadece o dosyayı editleyeyim. Bildiğiniz bir kit veya eğitim gibi bir şey var mı bedava?
Birincisi, C yetmez. Assembly bilmen lazım.

İkincisi, tek başına yapılabilecek bir şey değil.

Üçüncüsü, uzun yıllar yazılım yapmış olmak gerekir. Deneyim lazım.

Son olarak da sana tavsiyem, sıfırdan yazmak yerine Linux kerneline katkıda bulunmaya çalış. Bak bakalım ne kadar anlayabileceksin.

Zaten Assembly'ye ihtiyaç olduğunu biliyorum. Bu yüzden soruyorum grub falan hazır olan içinde sadece C ile editleyebileceğim bir video, tutorial ya da kit falan var mı?

Bu sitedeki dokümanlar yardımcı olur.

Bu arada teşekkür ederim gerçekten işe yarar gibi duruyor :D

Kaynağınız? Mesleğiniz nedir?

Programlama bilen birisi gibi konuşuyorsunuz ama bildiğinize emin misiniz? Çünkü programlama hakkında az çok bilgisi olan biri bu cümleyi "Programlamaya hakim olmanız gerekmekte" diye kurar.

Ne kadar Assembly ve hangi Assembly? Assembly'nin ne olduğunu biliyor musunuz?

@Er73748 @qelos @whyGhosT @Iskenderun mesleğiniz nedir acaba?

Hocam, ne bu ego, ne bu kin, ne bu nefret, ne bu hırs, biraz yavaş Allah aşkına.
İnsanlar size yardım etmek istemiş sizin verdiğiniz muameleye bak.

Birde Milis var ama o da Linux tabanlı. Zaten tek C ile yapmanın pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Assembly fln de lazım. Yani bana önerebileceğiniz bir kit var mı? Yani mesela bir bootloader'ı fln hazır olsun (GRUB benzeri) ve benim editleyeceğim sadece "main.c" tarzı bir dosya olsun. Ben sadece o dosyayı editleyeyim. Bildiğiniz bir kit veya eğitim gibi bir şey var mı bedava?
Hocam C için bilmiyorum ama C# için COSMOS - COSMOS diye bir proje gördüm. Linux üzerinde çalışan ve sizin dediğiniz tarzda. "main.c" yerine "Program.cs" var ve basit şeyler yapılabilir. Örnek: https://github.com/aura-systems/Aura-Operating-System

Hocam C için bilmiyorum ama C# için COSMOS - COSMOS diye bir proje gördüm. Linux üzerinde çalışan ve sizin dediğiniz tarzda. "main.c" yerine "program. CS" var ve basit şeyler yapılabilir. Örnek: aura-systems/Aura-Operating-System

Cosmos zaten denedim. (Visual Basic ile) ama hangi komudu kullanırsam kullanayım hata veriyor ve sadece Visual Studio 2019 ile çalışıyor fakat benim sistemim Visual Studio 2019'a pek uygun değil. (2015 de bile çok yavaş)

Yeni konular

Geri
Yukarı