C# ile özel Form kontrollerini nasıl yapıldığını öğrenmek ister misiniz?

Özel Form Kontrollerini ister misiniz?

• Evet

• Hayır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Makaleler
52
Merhaba.
C# ile, sadece .NET Framework kullanarak özel Form kontrollerinin nasıl yapıldığını öğrenmek ister misiniz? (Özel Button, ComboBox, RadioButton, TextBox, PictureBox, DateTimePicker vb.)

Örnek;

1676042609974.png

Eğer isterseniz bununla ilgili bir rehber yapacağım.

Ek olarak hepsini içeren bir DLL dosyası hazırlayacağım isterseniz. Bu sayede DLL dosyasını ekleyip tüm programlarınızda kullanabileceğiniz bir şekilde olacak.

Zamanında görsel programlama dersinde kenarları yumuşatılmış buton nasıl yapıldığını bulamamıştım. Bu sayede öğrenirim.
Bunu baştan kendin tasarlamadığın sürece yapmanın pek yolu yok, görseldeki kenar yumuşatmanın sebebi Windows11'den kaynaklı diye düşünüyorum, çünkü uygulama kenarı da öyle. Zaten Windows Form'da WinApi kullanıyor bu yüzden windows ne sunarsa o oluyor. Tabi yapılamaz değil, butonun bazı methodlarını ezip baştan falan çizdiriyorlar anca öyle yani. En güzeli WPF kullanmak, form çok eski bir sistem. He performans için yine tercih edilebilir tabi ama bir kenar yumuşatmak bile oldukça uğraştırıcı. İstediğin şeyleri yapmak çok zaman öldürüyor. Tabi usercontrol ile kendine bir customControl tasarlıyorsun ama yine de bana pek pratik gelmiyor.

Bunu baştan kendin tasarlamadığın sürece yapmanın pek yolu yok, görseldeki kenar yumuşatmanın sebebi Windows 11'den kaynaklı diye düşünüyorum, çünkü uygulama kenarı da öyle. Zaten Windows Form'da winapi kullanıyor bu yüzden Windows ne sunarsa o oluyor. Tabii yapılamaz değil, butonun bazı methodlarını ezip baştan falan çizdiriyorlar anca öyle yani. En güzeli WPF kullanmak, form çok eski bir sistem. He performans için yine tercih edilebilir tabii ama bir kenar yumuşatmak bile oldukça uğraştırıcı. İstediğin şeyleri yapmak çok zaman öldürüyor. Tabii usercontrol ile kendine bir customcontrol tasarlıyorsun ama yine de bana pek pratik gelmiyor.

Normalde buton oluşturmak için iki yöntem var. Hem araçtan hem de arkada kod ile. Biz görsel programlama II dersinde kod ile oluşturduğumuz için kodla müdahale edilebilir mi diye düşünüp sormuştum. Windows 11 ile alakası olamaz. 2020 yılında çünkü Windows 11 henüz dünyaya bile oluşma fikri yoktu. :)

Normalde buton oluşturmak için iki yöntem var. Hem araçtan hem de arkada kod ile. Biz görsel programlama II dersinde kod ile oluşturduğumuz için kodla müdahale edilebilir mi diye düşünüp sormuştum. Windows 11 ile alakası olamaz. 2020 yılında çünkü Windows 11 henüz dünyaya bile oluşma fikri yoktu. :)
Görsel programlamayı hiç sevmiyorum. Bize Delphi anlatırlardı nefret ederdim. EditText programcılığı bence iğrenç.

Enable, disable, enable, disable, enable, disable, enable, disable. Sürekli sınavda bunu sorarlardı.

Bunu baştan kendin tasarlamadığın sürece yapmanın pek yolu yok, görseldeki kenar yumuşatmanın sebebi Windows 11'den kaynaklı diye düşünüyorum, çünkü uygulama kenarı da öyle. Zaten Windows Form'da WinApi kullanıyor bu yüzden Windows ne sunarsa o oluyor. Tabii yapılamaz değil, butonun bazı methodlarını ezip baştan falan çizdiriyorlar anca öyle yani. En güzeli WPF kullanmak, form çok eski bir sistem. He performans için yine tercih edilebilir tabii ama bir kenar yumuşatmak bile oldukça uğraştırıcı. İstediğin şeyleri yapmak çok zaman öldürüyor. Tabii usercontrol ile kendine bir customControl tasarlıyorsun ama yine de bana pek pratik gelmiyor.

Windows 11 kaynaklı değil.

1676047521043.png

Özel olarak çizdiriyorum matematiksel işlemler ile.

Görsel programlamayı hiç sevmiyorum. Bize delphi anlatırlardı nefret ederdim. Edittext programcılığı bence iğrenç.

Enable, disable, enable, disable, enable, disable, enable, disable. Sürekli sınavda bunu sorarlardı.

Merak etmeyin yalnız değilsiniz. Bende hiç sevmem. C# benden uzak Allah'a/ tanrı'ya yakın olsun. Ekstra olarak benim dönemim COVID uzaktan eğitim idi. Uygulamalı idi. Neyse ki dersten rahatlıkla geçimştim.

Geri
Yukarı