C# ile özel Form kontrollerini nasıl yapıldığını öğrenmek ister misiniz?

Özel Form Kontrollerini ister misiniz?

• Evet

• Hayır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Normalde buton oluşturmak için iki yöntem var. Hem araçtan hem de arkada kod ile. Biz görsel programlama II dersinde kod ile oluşturduğumuz için kodla müdahale edilebilir mi diye düşünüp sormuştum. Windows 11 ile alakası olamaz. 2020 yılında çünkü Windows 11 henüz dünyaya bile oluşma fikri yoktu. :)
Ben zaten tahmin yürüttüm yorumumda da yazdığı gibi zaten mümkün değil demedim :) Aşırı zahmetli dedim. Sanırım C# bilgin hâlâ biraz zayıf, araç derken toolbox'ı kastediyorsun muhtemelen. Buradan buton eklediğin zaman 2 yöntemden birisi olmuyor, toolbox visual studio'nun senin grafik arayüz yardımı ile kod yazmanı sağlayan bir sistemden ibaret sonuçta toolbox'tan sürüklediğin vakit de farklı bir şey olmuyor, ilgili form sınıfının designer bölümünde otomatik kod parçacıkları oluşuyor, işin özü ikisi de aynı şey.

Ayrıca Windows 11 ile alakası olamaz demişsin. Buyur şöyle 2 görsel bırakayım.
ss1.png
ss2.png
Tıpa tıp aynı tasarımın windows 10 ve 11 arasındaki görüntü farkı böyle. Ben buna dayanarak kavislerin windows 11 kaynaklı olduğunu zannetim ancak öyle olmak zorunda değil tabii ki 10'da da yapılabiliyor uğraşınca. Yorumun devamın da diyorum zaten yapılabilir diye, aksini söylemiyorum ki. Nasıl yapıldığını bile açıklıyorum.

Eğer "kendin tasarlamadığın sürece yapmanın pek yolu yok" cümlemi yanlış anladıysan onu da şöyle izah edeyim zaten kendin tasarlamadığın sürece demişim pek yolu yok derken ki kastım ise Button sınıfının içinde hazır gelen built-in radius property'si yok, böyle bir sayı set edip direk kavis verebileceğin. Örneğin
Button myButton1 = new Button(); myButton1.Radius = 5;
gibi bir şey yok mesela.
Aksi takdirde zaten neden "kendin tasarlamadığın sürece" diyeyim.

Windows 11 kaynaklı değil.

Eki Görüntüle 1663799

Özel olarak çizdiriyorum matematiksel işlemler ile.
Güzelmiş, kolay gelsin. Form ile uğraşmanın özel olarak bir sebebi var mı? Yani pek vakit harcamaya değer bulmuyorum WinForm platformunu o yüzden sordum, ancak Custom Control yapımı üzerine bir makale yazıp yayınlarsan eminim bir çok insan faydalanacaktır. Başarılar.

Güzelmiş, kolay gelsin. Form ile uğraşmanın özel olarak bir sebebi var mı? Yani pek vakit harcamaya değer bulmuyorum WinForm platformunu o yüzden sordum, ancak Custom Control yapımı üzerine bir makale yazıp yayınlarsan eminim birçok insan faydalanacaktır. Başarılar.

Şöyle; Hazır tonla Framework var, evet. Ancak bu Framework'ler ağır çalışıyor. Benim hazırladığım kütüphane ise minimum sistem gereksinimi ile maksimum performans veriyor. Tamamen matematiksel işlemler üzerine çalışıyor.

Teşekkür ederim.

Ben zaten tahmin yürüttüm yorumumda da yazdığı gibi zaten mümkün değil demedim :) Aşırı zahmetli dedim. Sanırım C# bilgin hâlâ biraz zayıf, araç derken toolbox'ı kastediyorsun muhtemelen. Buradan buton eklediğin zaman 2 yöntemden birisi olmuyor, toolbox visual studio'nun senin grafik arayüz yardımı ile kod yazmanı sağlayan bir sistemden ibaret sonuçta toolbox'tan sürüklediğin vakit de farklı bir şey olmuyor, ilgili form sınıfının designer bölümünde otomatik kod parçacıkları oluşuyor, işin özü ikisi de aynı şey.

Ayrıca Windows 11 ile alakası olamaz demişsin. Buyur şöyle 2 görsel bırakayım.
Eki Görüntüle 1663914
Eki Görüntüle 1663913
Tıpa tıp aynı tasarımın windows 10 ve 11 arasındaki görüntü farkı böyle. Ben buna dayanarak kavislerin windows 11 kaynaklı olduğunu zannetim ancak öyle olmak zorunda değil tabii ki 10'da da yapılabiliyor uğraşınca. Yorumun devamın da diyorum zaten yapılabilir diye, aksini söylemiyorum ki. Nasıl yapıldığını bile açıklıyorum.

Eğer "kendin tasarlamadığın sürece yapmanın pek yolu yok" cümlemi yanlış anladıysan onu da şöyle izah edeyim zaten kendin tasarlamadığın sürece demişim pek yolu yok derken ki kastım ise Button sınıfının içinde hazır gelen built-in radius property'si yok, böyle bir sayı set edip direk kavis verebileceğin. Örneğin
Button myButton1 = new Button(); myButton1.Radius = 5;
gibi bir şey yok mesela.
Aksi takdirde zaten neden "kendin tasarlamadığın sürece" diyeyim.
Toolbox aklıma gelmedi o an ismi :) C# üzerine pek odaklanmadığım için derse geçecek kadar bilgim var. Üzerine de odaklanmadım. Windows 10 niye radius kabul etmedi. Zamanında hevesimi kırdı Windows 10. :)

Şöyle; Hazır tonla Framework var, evet. Ancak bu Framework'ler ağır çalışıyor. Benim hazırladığım kütüphane ise minimum sistem gereksinimi ile maksimum performans veriyor. Tamamen matematiksel işlemler üzerine çalışıyor.

Teşekkür ederim.
AvaloniaUI hakkında ne düşünüyorsun? Yani performans olarak o kadar ağır değil gibi.

AvaloniaUI hakkında ne düşünüyorsun? Yani performans olarak o kadar ağır değil gibi.

Güzel Framework, performans olarak fena değil. Bakalım, benim yazdığım Framework bitsin test edeceğim performans olarak. Şu an Comobox üzerinde çalışıyorum. Textbox'a placeholder eklemek uzun sürdü biraz.

1676067814670.png

Evet :)
Genel olarak programlama kısmı bitti sayılır. Bazı kısımlarda hata var. Anti-Aliasing kullandığım yerler tekrar bir gözden geçirilmesi gerekiyor.
Küçük bir ön izleleme.
@TheAny nasıl olmuş?

1676067865142.png

Son düzenleyen: Moderatör:
MetroUI gibi biraz daha ama WinForms'un defaultuna göre güzel duruyor.

ComboBox yapımı içlerinden en zoru :)

Genel olarak şu an problem yok. Kenar yumuşatma sorunsuz çalışıyor.

Kütüphane hazır. Testlerini yaptım. Sorunsuz olarak çalışıyor şu an :)
Yakın zamanda yayınlayacağım.

1676074651221.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı