C# ile programlama yolculuğuma nasıl devam etmeliyim?

Algoris

Hectopat
Merhaba,
3. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Yaklaşık 4 senedir C# ile uğraşıyorum. Çok katmanlı mimari, Solid kurallarına göre program yazımı, tasarım desenleri, validation teknikleri, unit test yazımı gibi birçok konuyu öğrendim. Aynı zamanda çeşitli projeler yapmaya çalıştım. Öncelikle kendi ihtiyaçlarımda kullandığım şeyleri kendim yapmaya başladım. Örneğin kendi hesap makinem, veri tabanı destekli kendi not defteri uygulamam vs. sonrasında Unity oyun motorunu kullanarak 3 adet mobil oyun çıkardım. Fakat reklam yapıp oyunu yayma konusuna gelince başarılı olamadığım için tıkandım. Web kısmıyla ilgilenmeye başlayıp HTML CSS Bootstrap JavaScript typescript ASP.NET MVC ASP.NET web API bunları öğrenerek basit web siteleri yapmaya çalıştım fakat web sitesi yapmak bana eğlenceli ve motive edici gelmediği için bıraktım. Şu anda amacım öğrenciyken bir şekilde gelir elde edebilmek. Freelance sitelerinde ilanlar açtım fakat herhangi bir iş teklifi gelmiyor. Bir yere başvuru yaparken daha mezun olmadığım ve askerlik yapmadığım için herhangi bir geri dönüş almadım. Kendi başımıza herhangi bir yerde çalışmadan gelir elde edebileceğimiz fikirleriniz varsa önerilerinizi bekliyorum.

Merhabalar. Kendi başınıza bir yerde çalışmak size bilgisayarda 3. sınıfken o kadar fayda sağlar ki niye bunu istemediğinizi anlamadım özel bir nedeni yoksa söyler misiniz?
Çok güzel şeyler yapmışsınız. Ama daha net bir alan seçmenizi öneririm. Örneğin C# ile .NET ASP:NET core ile backend yazarak back endci olabilirsiniz. Bir alan seçtikten sonra da ya seçmeden de stajlara başvurarak firmalara girmeye çalışmanızı öneririm. Staj yapmak size gerçek hayat ölçütündeki problemlerle uğraşma fırsatı verecek. Orada insanlar tanıyacaksınız ve çok büyük ihtimalle mezun olunca staj yaptığınız yerlerden birinde devam edebileceksiniz. O yüzden size bu aşamada bu bilgilerinizi ve yaptıklarınızı bir yerde toplayıp çok güzel şeyler öğrenebileceğiniz firmaların staj ilanlarının kapısını aşındırmanızı öneririm. Para kazanmak 1. önceliğiniz olmasın. İlk işlerinizde düzgün para kazanma şansınız çok yok. Onun yerine olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışıp çevre edinmeye çalışın. Para inşallah kazanırsınız tabi o ayrı. Bu işin doğrusu bu demiyorum ama gerçeği bu. Mezun olmadığınız ve askerlik yapmadığınız için alan işler stajyer değil tam zamanlı normal çalışan arıyorlardır. Stajyer olarak açılan ilanları kovalamanızı ya da firmalara kendiniz doğrudan ulaşmanızı öneririm.

Merhaba. Kendi başınıza bir yerde çalışmak size bilgisayarda 3. sınıfken o kadar fayda sağlar ki niye bunu istemediğinizi anlamadım özel bir nedeni yoksa söyler misiniz?
Çok güzel şeyler yapmışsınız. Ama daha net bir alan seçmenizi öneririm. Örneğin C# ile .NET ASP: Net Core ile backend yazarak back endci olabilirsiniz. Bir alan seçtikten sonra da ya seçmeden de stajlara başvurarak firmalara girmeye çalışmanızı öneririm. Staj yapmak size gerçek hayat ölçütündeki problemlerle uğraşma fırsatı verecek. Orada insanlar tanıyacaksınız ve çok büyük ihtimalle mezun olunca staj yaptığınız yerlerden birinde devam edebileceksiniz. O yüzden size bu aşamada bu bilgilerinizi ve yaptıklarınızı bir yerde toplayıp çok güzel şeyler öğrenebileceğiniz firmaların staj ilanlarının kapısını aşındırmanızı öneririm. Para kazanmak 1. önceliğiniz olmasın. İlk işlerinizde düzgün para kazanma şansınız çok yok. Onun yerine olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışıp çevre edinmeye çalışın. Para inşallah kazanırsınız tabii o ayrı. Bu işin doğrusu bu demiyorum ama gerçeği bu. Mezun olmadığınız ve askerlik yapmadığınız için alan işler stajyer değil tam zamanlı normal çalışan arıyorlardır. Stajyer olarak açılan ilanları kovalamanızı ya da firmalara kendiniz doğrudan ulaşmanızı öneririm.

Bir yerde tabii ki çalışmak isterim fakat bu alanda hiçbir çevrem ve yönlendiricim olmadığı için iş başvuru siteleri haricinde herhangi bir yol bilmiyorum. Bundan dolayı o şekilde söyledim. Ama bir yerde stajyer veya normal olarak çalışan olmayı çok isterim. Kendimi üniversite dışında geliştirmeye çok fazla odaklandığım için bölümle alakalı olmayan yani matematik içeren çoğu derslerden kaldım ve yaz tatillerinde yaz okulu yaparak geçirdim. Ama gelecek yaz staj yapma konusuna önem göstereceğim. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Günümüzde freelance olarak gelir elde etmek için en kolay yol web yada mobil geliştirmektir. Bu alanlara yönelmenizi tavsiye ederim.

Bir yerde tabii ki çalışmak isterim fakat bu alanda hiçbir çevrem ve yönlendiricim olmadığı için iş başvuru siteleri haricinde herhangi bir yol bilmiyorum. Bundan dolayı o şekilde söyledim. Ama bir yerde stajyer veya normal olarak çalışan olmayı çok isterim. Kendimi üniversite dışında geliştirmeye çok fazla odaklandığım için bölümle alakalı olmayan yani matematik içeren çoğu derslerden kaldım ve yaz tatillerinde yaz okulu yaparak geçirdim. Ama gelecek yaz staj yapma konusuna önem göstereceğim. Önerileriniz için teşekkür ederim.
Çevreniz ve yönlendiriciniz olmasına gerek yok standartlarınızı düşüre düşüre ilk staja girene kadar yüzlerce başvuru yapın. Bi şey kaybetmezsiniz online başvuru zaten hepsi. Oradan sonra kariyer yolculuğunuz çok daha hızlı ilerleyebilir. Okulunuzun zorunlu stajlarının olduğu dönem bunu avantaj olarak kullanın. Sigortanızı okulun ödemesi firma adına cazip bir şey. Hocalarınıza da staj konusunda destek olması için rica edebilirsiniz tanıdık yerlere yönlendirebilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı