C++ ile programlamaya başlamak

Asdert

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni başlıyorsanız ve hevesinizin çabucak kırılmasını istemiyorsanız C++ 'ya şimdilik dokunmamak mantıklı olacaktır. Önce Python gibi hata toleransı ve okunaklılığı daha çok olan bir dil ile programlamanın mantığını, algoritmaların nasıl yazıldığını, object oriented gibi kavramların neler olduğu hakkında çalışmanı tavsiye ederim. Programlama dili amaca göre seçilir, sen ilerde ne programlamak istiyorsun?

Nasıl deyim ben şirketlerle çalışmak istiyorum. Alt yapısı olur programı olur. Pyhton dili ne yapıyor tam olarak açıklar mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl deyim ben şirketlerle çalışmak istiyorum. Alt yapısı olur programı olur. Pyhton dili ne yapıyor tam olarak açıklar mısınız?
Aslında olay python programlama dilinin ne yaptığı ile ilgili değil. Programlamanın ne yaptığı ile ilgili genel olarak programlama amacı belli bir problemi çözmek için yazılmış bilgisayar bilimlerine dayalı kod bütünüdür bu problemlerin gerçek problemler olmasına gerek yoktur örneğin bir oyun yapmak bir müzik oynatma yazılımı yapmak gibi, programlama bunları mümkün kılıyor. Asıl Python'a gelecek olursak Python ileri seviye bir programlama dilidir. Python sayesinde web'ten tutun veri bilimine kadar her şeyi yapmak mümkün. Önemli olan senin yaratıcılık ve probleme yaklaşım yeteneğinin çok kuvvetli olması.😉

Baslanir tabi neden baslanmasin. Ben C++ ile baslamistim lisede. Araba surmeye manuel vitesle baslamak gibidir, basta zorlanir ama daha iyi ogrenirsin.

2 sene asistanlik yaptim, hic C++ ile baslayan ogrenciye de rastlamadim gerci. Onemli olan mantigini kavramak, istersen Fortran ile basla.

Kasım 2019'daki konuyu hortlatmış olacağım fakat altta "ilgili konular" kısmında forum cıkardı bu konuyu yani sanırım kurallara uygun bir hort olacak.

C++ zordur. Bunu netleştirelim. Cunku C++'da syntax biraz geniştir ve c++11 ve sonrasında dile eklenen fonksiyonların kendine özel yapı ve kuralları vardır (function signature da deniliyor) hepsini akılda tutmak biraz zordur. Yazdığınız kodu derleyip çalıştırma döngüsünde ortaya çıkabilecek hatalardan bahsetmiyorum.

Ancak bu zorluğa ragmen c++ bilmeye deger cunku tüm OS'lerde, yorumlayıcı gerektiremeden direkt makina üzerinde yüksek hızda çalışan ve c++20 versiyonu ile Python kadar işlevsel fakat Python'dan daha yetenekli bir dil.

Baslanir tabi neden baslanmasin. Ben C++ ile baslamistim lisede. Araba surmeye manuel vitesle baslamak gibidir, basta zorlanir ama daha iyi ogrenirsin.

2 sene asistanlik yaptim, hic C++ ile baslayan ogrenciye de rastlamadim gerci. Onemli olan mantigini kavramak, istersen Fortran ile basla.
hocam ben basladım da sanki öğrenemeyecekmişim havasına girmeye boşlamaya başladım ne tavsiye edersin?

Geri
Yukarı