Çözüldü C++ işlemi sonucu hep 0 çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

acar92

Hectopat

Yazılıma yeni başladım. Kendi matematik işlemimi yapmaya çalışıyorum ama kodu başlattığımda hep 0 diyor. Yaptığım yanlış nedir? Cevabın 1 olması gerekmiyor mu?

Çözüm
Bu C++ değil, C. Eğitim aldığınız yer C diyorsa değiştirmenizi tavsiye ediyorum.

F yerine başa bir şey, mesela i yazmak hiç de mantıklı değil. Kafanıza göre a yazın o zaman.

İ yazınca çalışmasının sebebi sayınız integer tipinde. C'de integer tipleri yazdırmak için d veya i kullanılır. Genelde d kullanılır.
F ise float yazdırmak içindir. Sistemden sisteme boyutunun değişmesinden tutun da bellekte nasıl tutulduğuna kadar integer'dan farklıdır.

Bu durum için doğru çözüm %d kullanmak. Ben illa ondalıklı sayı yazdıracağım diyorsanız sonucu cast etmeli veya sonuç, işlemlere girenlerden daha kapsamlı tipte olur ilkesini kullanarak 1 yerine 1.0 yazmalısınız.
Kodda değişken tanımlanmamış. Kod yazmaya ne kadar yeni başladınız? Bir kurs veya ders alıyor musunuz?

f yerine başka bir şey yazmayı dene. Mesela i.

Kod:
#include <stdio.h>

int main(){
    printf("%1.i\n",(3-2)*1);
    return 0;
}

Bu C++ değil, C. Eğitim aldığınız yer C diyorsa değiştirmenizi tavsiye ediyorum.

F yerine başa bir şey, mesela i yazmak hiç de mantıklı değil. Kafanıza göre a yazın o zaman.

İ yazınca çalışmasının sebebi sayınız integer tipinde. C'de integer tipleri yazdırmak için d veya i kullanılır. Genelde d kullanılır.
F ise float yazdırmak içindir. Sistemden sisteme boyutunun değişmesinden tutun da bellekte nasıl tutulduğuna kadar integer'dan farklıdır.

Bu durum için doğru çözüm %d kullanmak. Ben illa ondalıklı sayı yazdıracağım diyorsanız sonucu cast etmeli veya sonuç, işlemlere girenlerden daha kapsamlı tipte olur ilkesini kullanarak 1 yerine 1.0 yazmalısınız.

Çözüm

Tavsiyeniz için teşekkür ederim i bana da saçma gelmişti biraz %d daha mantıklı geldi ama kullandığım gerçekten C++ olmalı programın kendisi böyle diyor.

Not:
Tip = i = integer = tamsayı değeri = 1,2,3 vb...
Tip = f = float = virgül ile yazılmış sayı değeri = 1.22, 9.99 vb...
Tip = d = decimal = 10'luk düzende ifade edilen sayı.

O programdan hayır gören insan sayısı 3 falan. Hayır görmeniz için kullanmayı bilmeniz lazım. Kullanmayı bilecek seviyeye gelen birinin o programı kullanması için en ufak gerekçe bulamıyorum.

Programın adı Dev-C++. Program C++ demiyor.

C++ C desteğine sahip. Dışarıdan (uzantısı) C++ gibi gözüken ama içi saf C olan bir program yazdığınızda C++ olmuyor. 20. yüzyıl teknolojisini 2022 yılında kullanan bir program oluyor.

Çok heves etmiştim programcı olmak istiyorum bir sürü araştırma yaptım C++dan baslamak uygundur diye düşündüm üzüldüm bayağı, sizin bir öneriniz var midir acaba hangi dilden başlamalıyım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…