Çözüldü C# kodları nasıl compile edilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enesqlakeg

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, GitHub üzerinde bir C# kodu buldum compile edip exe olarak nasıl calistirabilirim? Detaylı anlatabilir misiniz? Hangi uygulamayı kullanmalıyım, adım adım hangi yolları izlemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, GitHub üzerinde bir C# kodu buldum compile edip exe olarak nasıl calistirabilirim? Detaylı anlatabilir misiniz? Hangi uygulamayı kullanmalıyım, adım adım hangi yolları izlemeliyim?
Dediklerimi yapabilmeniz için bilgisayarınızda .NET'in yüklü olması lazım.
  1. Terminali açın.
  2. Proje klasörüne gelin ve dotnet new console yazın. Bu bir console projesi oluşturur. Buradaki "console" ibaresini uygulama türüne göre değiştirebilirsiniz.
  3. Daha sonra kod oluşturun, silin, düzenleyin.
  4. Daha sonra yine aynı klasöre gelip dotnet build yazın.
  5. Proje dosyasının içindeki bin\Debug\net6.0 yolundaki exe dosyasını çalıştırın.

Bu işlemi MSBuild kullanarak da yapabilirsiniz ancak kendi csproj dosyanızı yazmanız gerekebilir.
  1. Terminali açın.
  2. Proje klasörüne gelin ve dotnet new console yazın. Bu bir console projesi oluşturur. Buradaki "console" ibaresini uygulama türüne göre değiştirebilirsiniz.
  5. Proje dosyasının içindeki bin\Debug\net6.0 yolundaki exe dosyasını çalıştırın.

Bu işlemi MSBuild kullanarak da yapabilirsiniz ancak kendi csproj dosyanızı yazmanız gerekebilir.

Son düzenleme:
Çözüm
  1. Terminali açın.
  2. Proje klasörüne gelin ve dotnet new console yazın. Bu bir Console projesi oluşturur. Buradaki "Console" ibaresini uygulama türüne göre değiştirebilirsiniz.

Merhaba kodlari direkt copy paste alacağım için vb code üzerinden direkt olarak sağ tık publish yaparak exe almam mümkün mü?

Merhaba kodlari direkt copy paste alacağım için vb code üzerinden direkt olarak sağ tık publish yaparak exe almam mümkün mü?
Onun hakkında tam olarak bir bilgim maalesef yok ancak eğer tek bir tane kaynak dosyanız varsa MSBuild kullanabilirsiniz. Örneğin proje isminde bir klasörünüz varsa ve içinde main.cs isminde bir kaynak dosyanız olsun. Terminalden proje klasörünü açıp, terminale csc main.cs yazarsanız klasör içinde exe çıktısını bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı