C# Mükemmel Sayı örneği

Meetri

Hectopat
Daha fazla  
Şekilde ki"Form1" de textbox1'e girilen sayının Mükemmel olup olmama durumuna göre bu sayı mükemmelse sayının kendisi hariç pozitif bölenlerini bir diziye aktaran daha sonra bu dizinin elemanlarını listbox1'e listeleyen, eğer sayı mükemmel değilse yine bu sayının pozitif bölenlerini bir diziye aktaran daha sonra bu dizinin elemanlarını listbox1'e listeleyen ve "bu sayı mükemmel değil" mesajını verdiren Class'ı ve bu Class'a ait metod için gerekli olan C harp kodunu yazıp bu Class'ı form1'de türetip kullanınız.

Müsait olan birisi resimde ki örneği yazdığım kurallara uyarak yapabilir mi lütfen bu örneğe göre yapmam gereken başka ödevlerim var.

Dosya Ekleri

• örnek.jpg
    örnek.jpg
    8,1 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Yapıp tekrardan yorum yazacağım.
"Calc" adında bir metod tanımladım. Bu metoda sayının girildiği textBox'ı ve listBox'ını gönderiyorsun.

Metodun kodları:
C#:
public void Calc(string number, ListBox listBox)
{
    int Number = Convert.ToInt16(number);
    listBox.Items.Clear();
    List<int> Numbers= new List<int>();
    int top = 0;
    for (int i = 1; i <Number; i ++)
    {
        if (Number % i == 0)
        {
            top = top + i;
            Numbers.Add(i);
        }
    }
    if (top == Number)
    {
        foreach (int i in Numbers)
            listBox.Items.Add(i);
        MessageBox.Show
            (number + " sayısı mükemmeldir.");
    }
    else
    {
        foreach (int i in Numbers)
            listBox.Items.Add(i);
        MessageBox.Show(number + " sayısı mükemmel değildir."); 
    }
}

Metodun örnek çağırımı:
C#:
private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
    Calc(textBox1.Text, listBox1);
}

Son düzenleme:
Yardım için teşekkür ederim. Metodu class oluşturup oraya yazmam mı gerekiyor? Yoksa direk forma mı yazmam lazım? Metodu çağırırken türetmeme gerek var mı?

Eğer hocanız Class olarak yapın diyorsa Class'ın içine koyabilirsiniz onun haricinde direk forma yazabilirsiniz. Metod direk böyle çağrılıyor ayrıyetten bir şey yok.
C#:

Class'ın içine koydum fakat bu şekilde çağıramıyorum. "The name 'Calc' does not exist in the current context." hatası verip Calc'ın altını çiziyor.

Eğer hocanız Class olarak yapın diyorsa Class'ın içine koyabilirsiniz onun haricinde direk forma yazabilirsiniz. Metod direk böyle çağrılıyor ayrıyetten bir şey yok.
C#:

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı