Çözüldü C# rastgele seçilen değere değer atama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

371129

Hectopat
Makaleler
9
[CODE title="Kısa" highlight="2"] Random rastgele = new Random();
int rsayi = rastgele.Next(1, 5);[/CODE] Örneğin burada 1 ile 5 arasında rastgele bir sayı çağırdım. Çağırdığım sayıya nasıl bir isim atarım? Yani şöyle düşünün eğer sayı 5 ise şunu yazsın tarzında. İf dışında kolay bir yöntemi var mı?

Çözüm
Switch case ile birden fazla potansiyel değer için bakabilirsin. Onun dışında kendin bile cümleyi kurarken if kullanıyorsun. Ne bekliyordun ki?
Anladım fakat birazcık uzatmak istedim. Ayrıca size farklı bir şey sorabilir miyim? Dil öğrenme ile alakalı.
Tabii, ama verebilecek düzgün bir cevabım olmayabilir veya cevabımı beğenmeyebilirsiniz. Konu ile çok alakasız oluyorsa başka konu açsanız daha doğru olur. Ama onaylanması için beklemeniz gerekecek. Direkt sorun, sonra raporlayıp yeni konu yaptırırız.

Tabii, ama verebilecek düzgün bir cevabım olmayabilir veya cevabımı beğenmeyebilirsiniz. Konu ile çok alakasız oluyorsa başka konu açsanız daha doğru olur. Ama onaylanması için beklemeniz gerekecek. Direkt sorun, sonra raporlayıp yeni konu yaptırırız.
Hocam mesela C# dilini %100 öğrenmek konsol, form, SQL vb. hepsini bilmek mi oluyor yoksa konsolun tamamını öğrenen biri kendini C# uzmanı diyebilir mi? Uzmana takılmayın bilgili de denebilir.

Hocam mesela C# dilini %100 öğrenmek konsol, form, SQL vb. hepsini bilmek mi oluyor yoksa konsolun tamamını öğrenen biri kendini C# uzmanı diyebilir mi? Uzmana takılmayın bilgili de denebilir.

Bir dil hiçbir zaman %100 bitmez. Eğer ben bir dili bitirdim diyen biri var ise o herif hiçbir şey bilmiyordur.

Hocam şimdi şöyle bir dilin tüm kütüphanelerini kimse bilemez. Temel bilgilerini bilmek o dili %100 bilmektir. Temel kütüphaneler buna dahil. Sonrasında yapacağınız işe göre kütüphane eklersiniz.

Az önce güncel programlama dillerinin çoğunda olduğunu bildiğim, ama sadece C++'taki halini bildiğim bir şeyin C#'taki halini öğrendim. C++'ta bile bilmediğim tonla şey vardır. Her şeyi öğrenemezsin. SQL'den falan ise hiç anlamıyorum. C++ ile işim olduğunda en kötü internetten nasıl yapılabileceğine bakıp işimi görüyorum. Etrafta 2 şekil bilip HTML programlama yapıyorum diyenler varken bu seviyeye geldiysen o dile hakimim demekte sakınca görmüyorum ben.

Eray Türkay zaten cevap vermiş. @The Anorak de konuyu takipten çıktıysa etiketlemiş olalım.

Bir dil hiçbir zaman %100 bitmez. Eğer ben bir dili bitirdim diyen biri var ise o herif hiçbir şey bilmiyordur.
Hocam tam olarak istediğim cevabı alamadım. Anlatması zor. Şöyle söyleyeyim, örneğin bir adam var tüm kodları biliyor, her şeyi. (3 tane aklıma gelen ana C# dalından gidelim) Konsolu, formu ve SQL'i yalamış yutmuş. Çok zor hocam anlatamadım. Konuşarak anlatabilirdim fakat yazıyla imkanı yok.

Az önce güncel programlama dillerinin çoğunda olduğunu bildiğim, ama sadece C++'taki halini bildiğim bir şeyin C#'taki halini öğrendim. C++'ta bile bilmediğim tonla şey vardır. Her şeyi öğrenemezsin. SQL'den falan ise hiç anlamıyorum. C++ ile işim olduğunda en kötü internetten nasıl yapılabileceğine bakıp işimi görüyorum. Etrafta 2 şekil bilip HTML programlama yapıyorum diyenler varken bu seviyeye geldiysen o dile hakimim demekte sakınca görmüyorum ben.

Eray türkay zaten cevap vermiş. @The Anorak de konuyu takipten çıktıysa etiketlemiş olalım.

Ekleme yapmak istiyorum.

Mesela bir değerin sonucu 100 diyelim. Bu 100 değerini gitmek için yüzlerce farklı yöntem yapılabilir. İşte bu ne kadar az satırda yapabilirsen kod o kadar daha hızlı çalışır ve kaynak tüketimi az olur.

Geri
Yukarı