C# sinema otomasyonu nasıl yapılır?

Robin7

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler. Görsel prog. Dersimi bitirme amaçlı C#'ta sinema otomasyonu tasarlıyorum. Çok güzel detaylı bir sistem hazırladım veri tabanı olarak da Access kullandım. Sinema salonu için koltuk tasarımı yapmaya çalışıyorum. Koltukları buton şeklinde tanımladım butonlara renk ekledim. Boş koltuk yeşil renkte dolu koltuk kırmızı renkte olacak. Lakin koltukları veritabanında kaydedemiyorum. Koltuğa bilet ayırdığımda programdan çıkış yaptıktan sonra dolu (kırmızı) olması gereken koltuk boş (yeşil) gözüküyor. Tabii sorun biraz benim de bilgisizliğimden kaynaklı. Yardımcı olabilecek var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Programdan çıktıktan sonra oluyorsa program yüklenince koltukları yeniden veri tabanından çekmiyorsunuzdur. Ekleme işleminde ise nasıl bir sorgu kullanıyorsunuz?

Programdan çıktıktan sonra oluyorsa program yüklenince koltukları yeniden veri tabanından çekmiyorsunuzdur. Ekleme işleminde ise nasıl bir sorgu kullanıyorsunuz?
Hocam demek istediğinizi anladım. Sorgu ekleyemedim O kadar ileri seviye bilgim yok maalesef :/ nasıl yapabiliriz acaba?

Hocam demek istediğinizi anladım. Sorgu ekleyemedim O kadar ileri seviye bilgim yok maalesef :/ nasıl yapabiliriz acaba?
Sorgudan kastım Insert, Delete, Update vesaire. Ekleme için Insert sorgusu kullanılır, verileri çekme için de Select. İnternetten araştırırsanız daha kalıcı olacaktır.

Sorgudan kastım Insert, Delete, Update vesaire. Ekleme için Insert sorgusu kullanılır, verileri çekme için de Select. İnternetten araştırırsanız daha kalıcı olacaktır.

Mesela veri tabanı tablosundan gönderdiğim verinin değeri 1 olduğunda yeşil renk, 0 olduğunda kırmızı renk olmasını istiyorum bunun kodunu buton için yazabilir misiniz?

Mesela veri tabanı tablosundan gönderdiğim verinin değeri 1 olduğunda yeşil renk, 0 olduğunda kırmızı renk olmasını istiyorum bunun kodunu buton için yazabilir misiniz?
C#:
conn.Open();
var cmd = new OleDbCommand("Select IsFilled From Seats where SeatID=0", conn);
int a = Convert.ToInt32(cmd.ExecuteScalar());
if (a == 0)
    btn.BackColor = Color.Red;
else
    btn.BackColor = SystemColor.Control;
conn.Close();

C#:
conn.Open();
var cmd = new OleDbCommand("Select IsFilled From Seats where SeatID=0", conn);
int a = Convert.ToInt32(cmd.ExecuteScalar());
if (a == 0)
 btn.BackColor = Color.Red;
else
 btn.BackColor = SystemColor.Control;
conn.Close();

Hocam çok sağ olun deneyip size geri dönüş sağlayacağım.

Program başında veri tabanına bağlanıp bilgileri çekmelisiniz.

Biliyorum hocam tekrardan çok teşekkürler.
Program başında veri tabanına bağlanıp bilgileri çekmelisiniz.

Hocam yapmak istediğim şeyi buton değil de PictureBox ile yapmaya çalıştım kısmen daha güzel oldu eğer eksik kalırsam burada tekrar yazarım.
Bir de hocam rica edersem şu dokümandaki 3 soruya yardım eder misiniz? 6e07beb8-cbed-4cc9-bd1e-879e4c2926ec.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı