C#SQL veri tabanı kayıt arama için video önerisi

Hüsnü_Çoban

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sivil Polis
Merhabalar C# da yeniyim ve mantığı az çok kavradım ama kayıt aramayı nasıl yaparım bilmiyorum, afedersiniz ama eşeğe anlatır gibi anlatan makale veya video var mı? Benim projeme uymadığı için koyulan "text"leride anlamıyorum. Yani bende "MusteriAd" yazıyor, videodakinde "bolum1ıd". Ya kısaca çok özenle anlatan SQL kayıt arama video makale var mı? Aradım ama düzgün anlatan hiç bulamadım.

@269610
@tam1gamer1

Merhabalar C# da yeniyim ve mantığı az çok kavradım ama kayıt aramayı nasıl yaparım bilmiyorum, afedersiniz ama eşeğe anlatır gibi anlatan makale veya video var mı? Benim projeme uymadığı için koyulan "text"leride anlamıyorum. Yani bende "MusteriAd" yazıyor, videodakinde "bolum1ıd". Ya kısaca çok özenle anlatan SQL kayıt arama video makale var mı? Aradım ama düzgün anlatan hiç bulamadım.

@269610
@tam1gamer1
Anlatırız ama bu yöntemin çok yanlış çünkü her makalede senin sqldeki alan adaların, değişken isimlerin vb aynı olması zor o yüzden siz mantığını anlayıp kendinize göre revize yapmalısınız.

Sql arama yapmak bir koşul olduğu için sql cümlesinde `where` alanına `like` komutu ile yapılır.
Diğer konudan baktığımda sizin alanlarınıza göre bir sorgu yazacak olursak:
C#:
//Urun tablosunda ara,
//Neyi arayacak?
//      -> "%" + textBox1.Text + "%"
//         -> Bu ne demek ?
//            -> textBox1.Text deki verilerden biri urunadi'nın içinde (başında/sonunda/ortasında) geçiyorsa

baglanti.Open();
SqlDataAdapter da = new SqlDataAdapter("SELECT * FROM Urun WHERE urunadi LIKE @search", baglanti);
da.SelectCommand.Parameters.AddWithValue("@search","%" + textBox1.Text + "%");
DataTable tablo = new DataTable();
da.Fill(tablo);
dataGridView1.DataSource = tablo;
baglanti.Close();

Yeni konular

Geri
Yukarı