[C#]Süpermarket veritabanı

fozbek

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Merhaba, veritabanı dersinden senelik proje aldım. Projem "Süpermarket veritabanı ve yönetim yazılımları". Yönetim yazılımlarından kastım şunlar;
Kasa uygulaması, yönetici uygulaması ve depo uygulaması.
Projeye veritabanını yaparak başlayacağım, daha önce yapılmış veritabanı örneği bulamadım. Sizden isteğim örnek veritabanı atmanız veya sadece normalizasyon yapılmış tablo isimlerini yazmanız. Tabloyu direk almayacağım sadece bakarak fikir edinmeye çalışacağım. Veritabanı bilgisi olanlardan tavsiye bekliyorum. İyi forumlar.

Başlıktaki C#'ı MySQL olarak değiştirebilir misiniz ?

Bir projeye bu şekilde başlanılmaz. Öncelikle senin müşterin öğretmenin olduğu için müsait bir zaman isteyip programlamadan beklentisinin ne olduğunu hakkında bilgileri topla, Mesela toplam satışta %18 kdv eklesin market kartı varsa %5 indirim yapsın. Requirmentlarını toplatıktan sonra, Analiz edip bir modelleme ortaya koymalısın. Modelleme için Ms visio kullanabilirsin. Sistem kaç modülden oluşacak, Aktörler kimler, aktörler hangi modüllere ulaşacak. Bunlar belirtilmeli. Bunların ihtiyaçını karşılayan database tasarımları yapılmalı ben uml tasarımı yapıyorum genellikle uml bir araştır derim.Arayüzünü geliştirirken balsmiq mockup kullana bilinir ve human computer interaction hakkında bir ufak bir araştırma yap. Arkasından yazılım mimarisi gelir ama oku-yaz programı olduğu için mimari kullanmasan da olur ama illa araştır öğrenirim diyorsan MainViewController(MVC) tasarımlarına bak. Kodla, unit tesletlerini gerçekleştir. Hocan her adımdan bir dokümantasyon istiyorsa Waterfall modelini bir araştır derim. Bir sorunla karşılaşırsan beni taglarsın.

MainViewController(MVC) tasarımlarına bak.
ModelViewController olacaktı. MVC ASP.Net tarafında kullanılıyor.
Windows tarafında uygulama veya program geliştireceksen MVVM (Model-View-ViewModel) şemasıyla daha efektif program yazabilirsin. Senin projen basit olacağı için uymasan da olur.
Ayrıca EntityFramework öğrenirsen SQL'e bulaşmadan Code-First (Önce Kod) yöntemiyle Plain Old Class Object(POCO) yani basit sınıf ile veritabanını tasarlayıp programı yazabilirsin.
Sql veritabanı, programı ilk kez çalıştırdığında otomatik olarak oluşturulacak.
Bu kitaptan detaylı bilgiye ulaşabilirsin.
Programming Entity Framework: Code First eBook: Julia Lerman, Rowan Miller: Amazon.co.uk: Kindle Store

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı