C# Switch-case ile seçili harfin alfabede kaçıncı sırada olduğunu bulma

Swifty

Hectopat
Daha fazla  
10. sınıftayım. Nesne tabanlı programlama dersi görüyorum. Ders çalışırken şöyle bir soruyla karşılaştım ama nasıl yapacağımı bilemedim.
Combobox nesnesi içinden seçilen bir harfin alfabenin kaçıncı harfi olduğunu bulan programı Switch-case kullanarak yazınız.

Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

// Kullanıcıdan bir harf girmesini istiyoruz Console.Write("Karşılaştırılacak harfi girin : "); char harf = Convert.ToChar(Console.ReadLine()); switch (harf){ // Varsayılan değer olarak sessiz harf default: Console.WriteLine("Sessiz harfgirdiniz"); break; //Kullanıcının girdiği değer sesli harfler bir tanesimi case 'a': case 'e': case 'i': case 'ı': case 'o': case 'ö': case 'u': case 'ü': // Kullanıcı büyük harf girebileceğinden büyük harfleride karşılaştırıyoruz case 'A': case 'E': case 'İ': case 'I': case 'O': case 'Ö': case 'U': case 'Ü': Console.WriteLine("Sesli harf"); break; } Console.ReadKey();

Yukarıda olan kod harf sesli sessiz mi oldugunu gösterir bunu editleyerek yapabilirsiniz.

switch(secilenHarf)
{

[CODE lang="csharp" title="Switch Case"]public void alfabedenBul(){
switch(secilenHarf){
case "A":
console.writeline("Alfabenin İlk Harfi");
break;
case "B":
console.writeline("Alfabenin İkinci Harfi");
break;
}
}[/CODE]
şeklinde tüm alfabeyi yaparsan bulabilirsin ama şahsen düşüncem dizi'ye alfabedeki harfleri tanımlayarak for döngüsüne alarak kaçıncı değerde denk geliyorsa o değerin indexine +1 vererek daha rahat bulursun

Türkçe'ye özel harfler olduğu için (Örneğin: ı,ğ,ü,ş vs...) bunları kısayoldan yapabilme imkanın sanırsam yok veya ben bilmiyorum. İngilizce karakterlerle olsa idi A'ya ASCII olarak 65 deyip işin içinden kolayca çıkabilirdin.

Switch case, biraz uzuna kacmak olur.
O yuzden Batuhan kardesimin yontemini deneyeceksin.
switch(secilenHarf)
{

[CODE lang="csharp" title="Switch Case"]public void alfabedenBul(){
switch(secilenHarf){
case "A":
console.writeline("Alfabenin İlk Harfi");
break;
case "B":
console.writeline("Alfabenin İkinci Harfi");
break;
}
}[/CODE]
şeklinde tüm alfabeyi yaparsan bulabilirsin ama şahsen düşüncem dizi'ye alfabedeki harfleri tanımlayarak for döngüsüne alarak kaçıncı değerde denk geliyorsa o değerin indexine +1 vererek daha rahat bulursun

Türkçe'ye özel harfler olduğu için (Örneğin: ı,ğ,ü,ş vs...) bunları kısayoldan yapabilme imkanın sanırsam yok veya ben bilmiyorum. İngilizce karakterlerle olsa idi A'ya ASCII olarak 65 deyip işin içinden kolayca çıkabilirdin.
Checkbox'tan seçilen değerin EditValuesini alarak switch'in içerisine giricek ardından o EditValue'yi caselerde belirttiği ( case "A": ) yerlerdeki string ile karşılaştırıcak eşit olduğunu bulduktan sonra ise içeri girerek yazdırma komutunu çalıştırıcak
Switch case, biraz uzuna kacmak olur.
O yuzden Batuhan kardesimin yontemini deneyeceksin.
Bencede switch çok uzatır ama soru demiş arkadaşımız soru ise öyle yapıcak kendi içinde birşeyler çalışıyorsa dizi oluşturup 15 satır kod ile çözebilir olayı

Checkbox'tan seçilen değerin EditValuesini alarak switch'in içerisine giricek ardından o EditValue'yi caselerde belirttiği ( case "A": ) yerlerdeki string ile karşılaştırıcak eşit olduğunu bulduktan sonra ise içeri girerek yazdırma komutunu çalıştırıcak

Bencede switch çok uzatır ama soru demiş arkadaşımız soru ise öyle yapıcak kendi içinde birşeyler çalışıyorsa dizi oluşturup 15 satır kod ile çözebilir olayı
Aynen kanki. Hocasi insallah dusundugum gibi egitiyordur. Bundan sonra kolayini gosterip, daha iyi isler cikartir.

Aynen kanki. Hocasi inşallah dusundugum gibi egitiyordur. Bundan sonra kolayini gosterip, daha iyi isler cikartir.

Umarım öyledir ama şahsi düşüncem özellikle lisede bir öğretmenin yazılımda güzel bir eğitim verebileceğini düşünmüyorum şahsen universitede'de aynısını düşünüyorum kişi kendi kendini eğitmeli öğretmenler (yani en azından benim hocalarım öyleydi) ben dersi anlatayım geçeyim maaşım yatsın dursun dediklerini düşünüyorum

Umarım öyledir ama şahsi düşüncem özellikle lisede bir öğretmenin yazılımda güzel bir eğitim verebileceğini düşünmüyorum şahsen universitede'de aynısını düşünüyorum kişi kendi kendini eğitmeli öğretmenler (yani en azından benim hocalarım öyleydi) ben dersi anlatayım geçeyim maaşım yatsın dursun dediklerini düşünüyorum

Bence anahtar kelimeleri soyleyen biri olmali. Bu hoca, YouTuber, arkadas falan olabilir.

Bence anahtar kelimeleri soyleyen biri olmali. Bu hoca, YouTuber, arkadas falan olabilir.

Öylede bu konuyu ele alırsak Switch case kullanmak var bir de dizi oluşturup indexe göre bulmak var. Switch case bence sağ el ile başımızın üstünden geçirip sol kulağımızı tutmak gibi geliyor ne gerek var yani he şu şekilde düşünüldüyse Switch case de öğrensin o zaman tamam derim ama daha farklı örnekler bulabilirdi :)

Yeni konular

Geri
Yukarı