C#'ta if else yapısı süslü parantez ile mi olur?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Arkadaşlar ben Unity ile oyun yapıyorum ve if else yapılarını süslü parantez ile kullanıyorum. Ama internette C# ile hesap makinesi yapımını izlerken adam orada süslü parantez kullanmıyordu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

if veya else kullandıktan sonra bir alt satıra yazdığınız kod parantez yoksa bile if yapısına bağlı olur. Sonraki satırlar ise yapıdan ayrılır. Örneğin;

C#:
if(degisken == 16)
    MessageBox.Show("zort");

üst üste birden fazla if kullanırsanız da geçerli olur. Örneğin;

C#:
if(degisken == 16)
    if(deneme)
        MessageBox.Show("zort");

Bir satır daha inersek bu döngünün dışında kalır. Örneğin;

C#:
if(degisken == 16)
    MessageBox.Show("burası if yapısına bağlı");
MessageBox.Show("burası ise özgürlüğünü ilan etmiş");

Yanlış bilmiyorsam tek satırlık olduğu zaman gerek yok. Ama birden fazla satır yazılınca süslü parantez gerekiyordu.
Çoğu dil için böyle evet, mesela C'de de aynı. Ben şahsen koymasını tavsiye ederim sonra ifler elseler iç içe giriyor biri diğerini bozuyor. Yeterlik dikkat var bende diyorsa ayrı mevzu.

Çoğu dil için böyle evet, mesela C'de de aynı. Ben şahsen koymasını tavsiye ederim sonra ifler elseler iç içe giriyor biri diğerini bozuyor. Yeterlik dikkat var bende diyorsa ayrı mevzu.
Ne kadar dikkatli olursak olalım büyük projelerde insanın kafası karışabiliyor. Bunun için işi garantiye almak en iyisi.

Tek satırlık kodlarda yazabilirsin örnek:

C#:
if(Sayi > 1)
 Console.WriteLine("Sayı 1'den Büyük")

Geri
Yukarı