C#'ta kodun anlamı nedir?

ataturkmeydan

Centipat
İyi akşamlar herkese, şöyle bir kod var ve ne yapılmak istendiğini söyleyim sonra yardımlarınızı alayım. Olay şu üretilen bazı verilen başka bir yere (ana merkez) gönderiliyor.

C#:
public class Gel
  {
    private string kullIsim = "";

private string gonderen = "";
    private string veri = "";
    private string aciklama = "";

public string KullIsim
    {
      get => this.kullIsim;
      set => this.kullIsim = value;
    }

public string Gonderen
    {
      get => this.gonderen;
      set => this.gonderen = value;
    }

public string Veri
    {
      get => this.veri;
      set => this.veri = value;
    }

public string Aciklama
    {
      get => this.aciklama;
      set => this.aciklama = value;
    }

}
Burda bi sorunum yok herşeyi anlamak zor değil.Şimdi yazacağım kısmı anlamadım.Bu ikinci kısımda ne oldu ?Bu kısım Anaform diye belirttiğim en sondaki kodumla aynı yerde.

C#:
    public static Gel Cevir(Gel log) => new Gel()
    {
      KullIsim = lkyt.KullIsim,
      Gonderen = lkyt.Gonderen,
      Veri = lkyt.Veri,
      Aciklama = lkyt.Aciklama,

};

En son olarak da burada şöyle bir kod var. Burayı hiç anlamadım zaten.

C#:
Anaform.Cevir((Gel)log)

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk kısımda gel isimli bir sınıf tanımlanmış. Kullanıcı isim veri açıklama ve gönderilen ilk etapta Private olarak sınıf içerisinde tanımlanmış. Daha sonra private olan değişkenler değişmez olduğu için bunları public yapmış get set ile veri yazma ve okumayı sağlamış. Bu işleme kapsülleme deniyordu doğru hatırlıyorsam. Böylece asıl veriyi korumuş oluyoruz. Altta ise kullanıcının ekranda girdiği değerleri değişkenlere atayan bir fonksiyon tanımlanmış. En sonda ise tanımlanan fonksiyon çağrılmış.

Anlıyorum ama 2. kısımda takıldığım o değil public static Gel Cevir(Gel log) => new Gel() burası ne yapıyor.Ben Mesela şu şekilde yazınca hata veriyor . Gel Cevir(Gel). Buradaki log un görevi ne ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı