C#'ta nasıl pratik yapılır?

Hayır, masaüstüne simge atayacak benim anlattığım gibi yaparsan.

Kurulum dosyası hazırlamak istiyorsan, bunu senin için yapan uygulamalar var. Onlardan yararlanabilirsin. Ben installforge kullanıyorum. Ama kullanımı daha basit olanlar da var.

Biraz cahilim kusura bakmayın, ben kodu yazdıktan sonra o dediğiniz kurulum programlarına yazıp öyle exe halini yapan programmı dediğiniz program? Ve ben kodu yazdıktan sonra hiçbir simge gelmiyor masaüstüne. Saveleyip çıkıyorum, sadece visiualde açabiliyorum onda da CMD şeklinde oluyor.

Biraz cahilim kusura bakmayın, ben kodu yazdıktan sonra o dediğiniz kurulum programlarına yazıp öyle exe halini yapan programmı dediğiniz program? Ve ben kodu yazdıktan sonra hiçbir simge gelmiyor masaüstüne. Saveleyip çıkıyorum, sadece visiualde açabiliyorum onda da CMD şeklinde oluyor.
Visual Studio zaten derliyor kodlarını. Kaydettiğin klasörler arasında debug alt klasörünün içine bak. .exe dosyası orada olacak.

Çünkü sen windows form application değil Console Application oluşturuyorsun eğer nesne tabancı çalışmak istersen Windows Form Application olarak programı başlatmalısın.

1) File>New>Project'i seç.
1638270094117.png

2)İlgili pencere açıldıktan sonra Visual>Windows Form Application seçmelisin.
1638270179385.png

3)Proje yazdıktan sonra ilgili projeyi F5 ile çalıştırırsan Location yerinde yazan yere proje kaydolur.
1638270298957.png

4)İlgili location yazan yere gittikten sonra Name yazan yerdeki klasörün içine girmelisin ardından>Bin>Debug>Name yazan yerdeki dosyanın adı.exe olarak projeyi görebilirsin.
1638270372546.png

Çünkü sen Windows form application değil Console Application oluşturuyorsun eğer nesne tabancı çalışmak istersen Windows Form Application olarak programı başlatmalısın.

1) File>New>Project'i seç.
Eki Görüntüle 1229524

2)İlgili pencere açıldıktan sonra Visual>Windows Form Application seçmelisin.
Eki Görüntüle 1229525

3)Proje yazdıktan sonra ilgili projeyi F5 ile çalıştırırsan Location yerinde yazan yere proje kaydolur.
Eki Görüntüle 1229527

4)İlgili location yazan yere gittikten sonra Name yazan yerdeki klasörün içine girmelisin ardından>Bin>Debug>Name yazan yerdeki dosyanın adı.exe olarak projeyi görebilirsin.
Eki Görüntüle 1229528

AAA tamam teşekkürler hepinize şimdi ben bir program oluşturmaya çalışınca kodları Console App ta yazıp uygulayıp formda uygulamaya geçireceğim değil mi?

AAA tamam teşekkürler hepinize şimdi ben bir program oluşturmaya çalışınca kodları Console App ta yazıp uygulayıp formda uygulamaya geçireceğim değil mi?
Hayır maalesef tam olarak öyle değil, Console Application uygulama yazarsan bahsettiğin gibi CMD şeklinde ekran üzerinde çalışma yaparsın anlamına gelir sadece, gel beraber bi' örnekle gidelim.

Benim daha önceden yazmış olduğum kişi kimlik bilgisi tutan bi' console uygulaması var, daha önce location diye kaydettiğim yere giderek ilgili dosyayı açayım beraber bakalım.

1638270756062.png

Gördüğün gibi burda sadece yazı olarak görüyorum değil mi?

Hiç zor değil gözünde büyütme sadece biraz kafan karışmış, şimdi ne yapmak istersin adım adım ilerleyelim.

Hayır maalesef tam olarak öyle değil, Console Application uygulama yazarsan bahsettiğin gibi CMD şeklinde ekran üzerinde çalışma yaparsın anlamına gelir sadece, gel beraber bi' örnekle gidelim.

Benim daha önceden yazmış olduğum kişi kimlik bilgisi tutan bi' Console uygulaması var, daha önce location diye kaydettiğim yere giderek ilgili dosyayı açayım beraber bakalım.

Eki Görüntüle 1229531
Gördüğün gibi burada sadece yazı olarak görüyorum değil mi?

Evet sanırım sadece yazı peki yazıyı nereye yazıyoruz?

Geri
Yukarı