C# tek satırda işlem yapma

Ajan_47

Hectopat
Daha fazla  
Adsız.png

Arkadaşlar üstteki resimde olduğu gibi tek satıra işlemi yazarak sonucunu bulmak istiyorum. Yani demek istediğim birinci ve ikinci sayıları ayrı ayrı satırlara yazmayacağız. Hepsini aynı satıra yazacağız ve enter'a basınca da altta sonucu verecek. Biraz uğraştım da yapamadım. Yardımcı olur musunuz?

İlk sayıyı girdikten sonra onu bir değişkene koy ve ekrandan sil; ikinciyi girince onu da ikinci bir değişkene koy. O iki değişkenle işlem yap ve ekrana sonucu yaz. Hesap makinesinin çalışma şekli.

Başka bir yöntem, örneğin 2+2 yazdın, artı işaretini ayraç olarak kullan ve bir String diziye ayrıştır. Dizinin sıfırıncı ve birinci indekslerini Integer değişkenlere ata, işlem yap, ekranda göster.

Son düzenleme:
İlk sayıyı girdikten sonra onu bir değişkene koy ve ekrandan sil; ikinciyi girince onu da ikinci bir değişkene koy. O iki değişkenle işlem yap ve ekrana sonucu yaz. Hesap makinesinin çalışma şekli.
Hocam sağolun ama benim demek istediğim, sayıların hiçbiri satırdan silinmeyecek. Yani satıra "3+5" yazacağım. O da alt satırda 8 sonucunu verecek. Hepsi tek seferde yani.

Direkt metin olarak alıp parse edebilirsiniz. Bu düzeyde kısa ve oldukça basit tabii ancak işin içine işlem önceliği ve parantezler girdiğinde bir tık karmaşıklaşıyor.

Direkt metin olarak alıp parse edebilirsiniz. Bu düzeyde kısa ve oldukça basit tabii ancak işin içine işlem önceliği ve parantezler girdiğinde bir tık karmaşıklaşıyor.
C#:
string islem;
int toplam = 0;
islem = Console.ReadLine();

foreach (var item in islem.Split('+'))
{
    toplam += int.Parse(item);
}  
Console.WriteLine(toplam);
Console.ReadLine();

Sağolun hocam söylediğinizi yaptım, oldu. Peki bir şey daha soracağım. Bu şekilde sadece toplama ve çarpma yapabildim. Çıkarma ve bölme yapmak için komut yazdığımda yanlış sonuç veriyor. Ne yazmalıyım?

Sağolun hocam, çıkarma ve bölmeyi de biraz karışık bir algoritma ile hallettim. Tekrar teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı