C:\Temp dosyası nedir ve nasıl kalıcı silinir?

AKBLT_25

Hectopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartım: ASUS TUF RTX 3060 12 GB v2, İşlemcim: Ryzen 5800X3D, Anakartım: MSI Mag X570S Torpedo Max , Güç Kaynağım: Xigmatek Shogun 750W 80 Plus Gold, Monitörüm: LG 27GN600-B, İşlemci Soğutucusu: Thermaltake TH240 ARGB Snow White Edition, Bilgisayar Kasası: Dark Guardian Pro Mesh
Selamlar, Windows 11 kullanıyorum ve C diskinde temp isminde bir klasör var içini hem normal şekilde açtım hemde gizli dosyaları göster seçeneğini kullanarak açtım tamamen boştu. Bu dosyayı kalıcı bir şekilde silebilir miyim? Normal shift+delete tuşlarıyla birlikte kalıcı siliyorum fakat belirli bir süre C diskinde tekrar oluşuyor. Ayrıca bu dosyanın ne işe yaradığını söyler misiniz? Eğer önemli birşey için gerekiyorsa silmek istemem.

Boş Temp Dosyası.png

Temp dosyası sistem için gerekli geçici dosyaları barındırır ve bir içeriği tekrar açmaya kalktığınızda daha hızlı hizmet vermek için o dosyaları kullanır. Sistem dosyası olduğu için silseniz bile işletim sistemi tekrar dosyayı oluşturacaktır. Bunun yerine belirli süre aralıklarla temizlemeniz yeterlidir.

Selam, Windows 11 kullanıyorum ve C diskinde temp isminde bir klasör var içini hem normal şekilde açtım hem de gizli dosyaları göster seçeneğini kullanarak açtım tamamen boştu. Bu dosyayı kalıcı bir şekilde silebilir miyim? Normal Shift+delete tuşlarıyla birlikte kalıcı siliyorum fakat belirli bir süre C diskinde tekrar oluşuyor. Ayrıca bu dosyanın ne işe yaradığını söyler misiniz? Eğer önemli bir şey için gerekiyorsa silmek istemem.

Eki Görüntüle 1392348

Geçici dosya, bir programın ara kullanımı veya tamamlandığında kalıcı bir dosyaya aktarılması için bilgileri geçici olarak depolamak için oluşturulan bir dosyadır.

Kaynak Wikipedia.

Selamlar, Windows 11 kullanıyorum ve C diskinde temp isminde bir klasör var içini hem normal şekilde açtım hemde gizli dosyaları göster seçeneğini kullanarak açtım tamamen boştu. Bu dosyayı kalıcı bir şekilde silebilir miyim? Normal shift+delete tuşlarıyla birlikte kalıcı siliyorum fakat belirli bir süre C diskinde tekrar oluşuyor. Ayrıca bu dosyanın ne işe yaradığını söyler misiniz? Eğer önemli birşey için gerekiyorsa silmek istemem.

Eki Görüntüle 1392348
Temp dosyası uygulamaların çalışırken geçici önbelleklerinin depolandığı dosyadır. İçindekileri veya dosyanın kendisini silmenizde bir sakınca yoktur ama sildiğinizde dosya tekrar oluşup önbellekleri tekrar kaydetmeye devam edecektir. O yüzden Temp dosyasındakileri haftada bir temizlerseniz hem bilgisayarda hafifte olsa bir rahatlama görülür hemde depolamadan tasarruf etmiş olursunuz.

Arkadaşlar, teşekkür ederim yanıtlarınız için fakat sizin dediğiniz temp klasörü yanılmıyorsam C diskindeki Windows klasörünün içinde bulunuyor benim bahsetmek istediğim temp klasörü direkt C diskini açtığımda çıkan yerde yani program files klasörlerinin yanında duruyor. Şöyle anlatayım bu sizin bahsettiğiniz Temp klasörünün dosya konumu:
temp.png

Buda benim konuda bahsettiğim temp ismindeki klasörün konumu:
Hmm.png

Yani şöyle diyebilirim benim kullandığım bilgisayarımda iki tane temp isminde klasör var ve ikisi de farklı konumlarda bulunuyor. C:\Windows\Temp konumundaki dosyalar gereksiz dosyalar sizinde bahsettiğiniz gibi fakat benim söylediğim C:\temp klasörünün içi her ne zaman baksam boş oluyor ve bir türlü de silinmiyor kalıcı şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı