C++ Txt okuma ve yazma

Furkan5164

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar
ödevim için bilgi almak istiyorum. Elimde bir txt belgesi var içerisinde öğrenci no , vize ve final notları yazıyor. Yazacağım program bir .txt dosyası oluşturup sağlanan dosyayı okuyarak ilgili her öğrenci için "F23744 --> 72 ile dersten geçti" veya "Ff60002 --> 56 ile dersten kaldı" bilgisini satırlar şeklinde bu dosyaya yazacak. Bunun kodunu nasıl yazabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim .

"fstream" adlı preprocessor'ı(header dosyası) ekleyip "open" fonksiyonuyla txt dosyasının olduğu path'i paremetre olarak ekleyip okumaya başlayacaksınız.

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
int vize,final,ort;
cout<<"Vize Notunu Girin : ";
cin>>vize;
cout<<"Final Notunu Girin : ";
cin>>final;
ort=(vize*0.4)+(final*0.6);
cout<<"Ortalama : "<<ort;

if(ort<50)
{
cout<<"Kaldiniz.";
}
else
{
cout<<"Gectiniz.";
}
}
"fstream" adlı preprocessor'ı(header dosyası) ekleyip "open" fonksiyonuyla txt dosyasının olduğu path'i paremetre olarak ekleyip okumaya başlayacaksınız.

böyle bi kodum var ama dediğinizi buraya nasıl entegre edeceğimi anlamadım. Bu kod üzerinden yapabilir miyim ?

cin komutu veriyi klavye üzerinden çekmeye yarar. Txt dosyasından okuyacak iseniz cin kullanamazsınız.

Yapacağınız şey linked list ya da Array kullanarak verilen txt dosyasını okuyarak ilgili başlıklarda saklamalı ve loop'a alıp eof ya da null gelene kadar iterate edip her notu size verilen skalaya göre gruplandırıp konsola yazdırmalısınız.

Geri
Yukarı