VB.net *.txt Dosyasından Okuma - Yazma

DarkLightning

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Amasya
Daha fazla  
Meslek
Kida Teknoloji - Yazılım Geliştirme
Bir program yazıyorum. Bunun için bir metin belgesi oluşturup, bu metin belgesindeki belli bir satırdaki yazıyı okumam lazım. Ayrıca aynı metin belgesine yada farklı bir metin belgesine değer girmem lazım. Ama bu değerleri textbox'a yada label'lara yansıtacağım. Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.

Bir dosyayı açmak için OpenFileDialog komutunu kullanırız

Örn: OpenFileDialog komutuyla Text dosyasını RichTextBox da kullanalım

sub Ac.click()
dim klasor as string
OpenFileDialog1.Filter = "Metin Dosyaları (*.txt)|*.txt|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*"
If OpenFileDialog1.ShowDialog = DialogResult.OK Then
klasor = OpenFileDialog1.FileName
RichTextBox1.LoadFile(klasor)
else
exit sub
end sub

Yukarıda ki "Text Files (*.txt)|*.txt|All Files (*.*)|*.*" komutu normal olarak kullandığımız dosya aç pencerisinde ki alt kısımda hangi türden dosyaları filtrelediğimizi gösteren kısım. Bu kodu aynen böyle kullanırsanız Metin Dosyaları (".txt) ve Tüm Dosyalar (*.*) Şeklinde gösterim alırız. |*.txt kısmı ise Metin dosyaları seçiliyken hangi dosya formatında gösterim almanızı programa öğretir.

Bir dosyayı kaydetmek için de SaveFileDialog komutunu kullanırız.

Örneğin Bir RichTextBox içinde ki metni kaydetmek için

sub Kaydet.click()
SaveFileDialog1.Filter = "Metin Dosyaları (*.txt)|*.txt|Tüm Dosyalar (*.*)|*.*"
dim klasor as string
If SaveFileDialog1.ShowDialog = DialogResult.OK Then
klasor = SaveFileDialog1.FileName()
RichTextBox1.SaveFile(klasor)
else
exit sub
end sub

Mantık aynı ;)

Yukarıda ki mantığı anlaman için
1.jpg

2.jpg

Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Fakat demek istediğimi tam olarak anlatamadım sanırım. Şöyle anlatıyım; Örneğin programıma bir ayarlar penceresi yapmak istiyorum. Kullanıcı Form'da gerekli kısımdaki değişikliği yaptığında belirlediğim *.txt dosyasına bu içerik yazılacak. Programı tekrar açtığımda ise bu değerler okunacak. Umarım bu sefer açıklayabilmişimdir.

.NET'in içinde bu iş için yapılmış hazır bir settings bölümü var.
Projenin settings bölümüne key'ler tanımlayarak bunları güncelleyebiliyorsunuz ve bu bilgiler user bazında windows'un AppData klasöründe depolanıyor.
VB bilmiyorum ancak C#'ta çokça kullanıyorum. VB örneği için şuna bir göz atabilirsiniz : Accessing Application Settings (Visual Basic)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı