C# uygulamalarında MySQL vs. kullanmadan veri depolama

E.E.K

Hectopat
Merhaba, aklımda C# Windows Form ile bir ön muhasebe programı oluşturma fikri var, ancak MySQL vs. veritabanı sistemi olmadan kullanıcının kendi bilgisayarında mümkünse bir dosyayla nasıl veri depolamasını sağlarım?

JSON bir veri türüdür. Ancak güvenlik açısından çok sorun yaşayacağını düşünüyorum. Belki JSON verisini şifreleyip tutabilirsin. Bir JSON örneği;

JSON:
{
    "yazarlar": [
        {
            "ad": "Berkay Davas",
            "dogum": 1999,
            "kitaplar": [
                {
                    "ad": "Mükemmel Bir Kitap 1",
                    "cikis": 1081
                },
                {
                    "ad": "Dehşet Bir Kitap 1",
                    "cikis": 1091
                },
                {
                    "ad": "Mükemmel Bir Kitap 2",
                    "cikis": 1245
                }
            ]
        }
    ]
}

Metin olarak saklayacaksın yani veriyi.

Tabii ki işin bir de performans boyutu var. Veritabanı sunucusu kullanmadığında her işlem için sunucuya metin dosyası okuma yükü bindireceksin. Çok mantıksız.

Lokal dosyalar ile veri tutma işi bir ön muhasebe programı için elverişli olmaz.

JSON bir veri türüdür. Ancak güvenlik açısından çok sorun yaşayacağını düşünüyorum. Belki JSON verisini şifreleyip tutabilirsin. Bir JSON örneği;

Eki Görüntüle 1137346

Metin olarak saklayacaksın yani veriyi.

Tabii ki işin bir de performans boyutu var. Veritabanı sunucusu kullanmadığında her işlem için sunucuya metin dosyası okuma yükü bindireceksin. Çok mantıksız.

Lokal dosyalar ile veri tutma işi bir ön muhasebe programı için elverişli olmaz.
Merhaba, öncelikle teşekkürler.

Ne tür bir veri saklama yöntemi önerirsiniz bu durumda?

Merhaba, öncelikle teşekkürler.

Ne tür bir veri saklama yöntemi önerirsiniz bu durumda?
SQLite bakabilirsin. C# ile çok rahat kullanılabilir.

Ama işin sonunda yine bir veritabanı mantığına döneceksin. Bundan kaçışın yok. Nesne tabanlı ve code-first olarak geliştirme yaparsan SQLite ile rahat edersin. Dediğim kavramları bir araştır.

Son düzenleme:
Hepinize çok teşekkürler, SQLite'a göz atmaya karar verdim.
Bir düzeltme yapayım. SQLite tam olarak NoSQL mantığı değil. Geçiş evresi gibi düşünebilirsin. NoSQL mantığına daha yakın ama yine de standart SQL mantığında çalışıyor.

NoSQL merak ettiysen MongoDB bakman gerekir.

Bir düzeltme yapayım. SQLite tam olarak NoSQL mantığı değil. Geçiş evresi gibi düşünebilirsin. NoSQL mantığına daha yakın ama yine de standart SQL mantığında çalışıyor.

NoSQL merak ettiysen MongoDB bakman gerekir.
Merhaba, tekrardan teşekkürler.

SQL mantığında çalıştığını örneklere göz attığımda anladım, ama MongoDB sanırım bu durumda daha kolaylık sağlar diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı