C# uygulamasını otomatik güncellemek

Acı Rakı

Decapat
Daha fazla  
Merhaba C# ile bir Client yapıyorum ve kullanıcı Client'i ilk indirdiğinde hiçbir şey yok ama ben örneğin logo koyduğumda kullanıcının Client'i otomatik güncellensin istiyorum logo o kullanıcıya da gelsin istiyorum nasıl yaparım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uygulamadaki logoyu uzaktan güncelleyebilirsin. Logoyu internette, resme ID vermeyen bir sağlayıcıya yükle. Mesela şöyle bir link olsun: https://www.rexups.com/logo.jpg. Sen her logoyu değiştirdiğinde, bu dizindeki logo.jpg dosyasını değiştir. Böylece uygulamadaki logoyu da değiştirmiş olursun.

Veya API ile de yapabilirsin. Logo dosyasını API'ye yerleştir. Logoyu da API ile çek. Logo değiştirmek için de API'den logo dosyasını değiştirirsin.

Ben genellikle bu iki yöntemden birisini kullanırım. Daha iyi bir yöntemi olan varsa tabii bir dinlemek lazım.

Uygulamadaki logoyu uzaktan güncelleyebilirsin. Logoyu internette, resme ID vermeyen bir sağlayıcıya yükle. Mesela şöyle bir link olsun: https://www.rexups.com/logo.jpg. Sen her logoyu değiştirdiğinde, bu dizindeki logo.jpg dosyasını değiştir. Böylece uygulamadaki logoyu da değiştirmiş olursun.

Veya API ile de yapabilirsin. Logo dosyasını API'ye yerleştir. Logoyu da API ile çek. Logo değiştirmek için de API'den logo dosyasını değiştirirsin.

Ben genellikle bu iki yöntemden birisini kullanırım. Daha iyi bir yöntemi olan varsa tabii bir dinlemek lazım.
Diyelim ki buton ekledim visual studio da cliente bunu nasıl yapıcam? kullanıcıyada yeni buton ve işlevleri gitmesi için

Hepsi benzer mantikla calisir.
Acildigin zaman API istegi at, guncel versiyonu kontrol et.
Eger daha guncel versiyon varsa download et ve post-update scriptini calistir.
Post update scripti download edilenle eski executable'i degistirir ve calistirir.
Boylece kullanicinun gozunde client restart atmis gibi calisir.

Windows bile bu kalas yontemle update ediyor kendini yillardir. Once download edip, sonra kendini kapatip; post-update prosedurleri ile download edilen installable elementleri yukler.

Uygulama calisirken farkli ogeleri update edebilmek daha farkli mimari gerektirir. Memory'e load olan eski versiyon kalirken disk ve konfigurasyonu degistirirsin, sonra sadece restart atarsin.

Guncel logo ornegi vermissin ama aslinda burada update ettigin sey client-side executable degil. Server-side resource update ediyorsun yalnizca.

Geri
Yukarı