C# Windows Form Application örneği / kullanılacak kodlar

fireofsun

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. C# Windows Form'u iyi bilen birisine ihtiyacım var. Bu sene ilk başlarda korktuğum ama ancak bütün konularını pekiştirerek anladığım bir dersten proje ödevi aldım ve de ödevin konusu şu ana kadar işlemediğimiz bir konudan, yani C# Windows Form Application'dan geldi. Şu ana kadar Console Application'da çalıştığım için Form Application kodları hakkında pek bir bilgim yok maalesef. Form hazırlama ve buton koymayı çözebildim tek. Form 1 ve Form 2'nin resimlerini de koydum. Bilen birisi varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim, teşekkür ederim şimdiden. Ödevimin konusu şu, başlığı yok fakat yazılı verildiği için aynen aktarayım size:

Program Form 1'den açılacak. Ad ve soyad girilip "Kaydet" butonuna basılınca, girilen ad-soyad Form 2'deki ListBox1'e eklenecek.
"Kayıtlara bak" butonuna basınca, Form 2 görünecek ve ListBox1'e eklenen isimler görülecek.
Form 2'de bir isim seçilip "Seçiliyi sil" butonuna basınca, o isim ListBox1'den silinecek. "Geri dön" butonuna basınca Form 1'e geri dönecek.
Not = Yeni bir isim soy-isim yazılıp kaydet dedikten sonra, textBox1 ve textBox2'de yazılanlar silinecek. İsim-soyisim yazılmadan kaydete basılınca "Boş, giriş yasak" mesajı çıkacak.

Dosya Ekleri

• Form1.png
    Form1.png
    39,5 KB · Görüntüleme: 859
  • Form2.png
    Form2.png
    39,5 KB · Görüntüleme: 356
Merhaba öncelikle bu proje için Windows Formu iyi bilmek gerekmiyor yani bu işin başlangıcı :).Anladığım kadarıyla mühendislik okuyorsun öğrenim hayatında başarılar.

Form2'yi form1 de örneklemen gerekiyor. Form2 kayitformu = new Form2(); kodunu parantez dışında yazarsan form1 in her tarafında kullabilirsin.
Form2 deki listbox1 in modifierini public olarak değiştirmen gerekiyor diğer formlardan ulaşabilmek için.
Form1 deki kaydet butonuna şunları yazmalısın;
kayitformu.listbox1.items.add(textbox1.text);
kayitformu.listbox1.items.add(textbox2.text);
gibi 2.formdaki listboxa ekleyebilirsin.
textboxları temizlemek için
Clear methodunu kullan.Çok zor değil kullanımı.
İsim soyisim yoksa;
if(textbox1.text==""||textbox2.text=="")
messagebox.show("boş giriş yasak");
Kayıtlara bak butonuna kayitformu.ShowDialog(); yada kayitformu.Show(); yazabilirsin.Arasındaki farkı kendin bulmalısın.
Form2 deki seçiliyi sil butonuna aşşağıdaki kodu yazabilirsin;
ListBox1.Items.RemoveAt(ListBox1.SelectedIndex);

Form2 deki geri dön butonu için ilk olarak form1 i örneklemen gerek form2 de
Form1 anasayfa= new Form1();
anasayfa.ShowDialog();
gibi yapabilirsin tabi sana kalmış :).
Biraz karışık oldu yazılar ama gereken bilgiler burada mevcut.

Merhaba öncelikle bu proje için Windows Formu iyi bilmek gerekmiyor yani bu işin başlangıcı :).Anladığım kadarıyla mühendislik okuyorsun öğrenim hayatında başarılar.

Lisedeyim şu an, mühendislik olarak yazılım mühendisliğini düşünüyorum ama bakalım tabii :D Bu arada çok teşekkür ederim yardımcı olduğun için. :)

İnşallah kazanırız bende bilgisayar mühendisliği düşünüyorum.Umarım emeğinin karşılığını alırsın :)
Sağ olasın :D İçten söylüyorum ki umarım kazanırsın istediğin bölümü. Ya ben kazanayım da hangi üniversite olursa olsun, iş sonuçta kişide bitiyor ama verilen eğitim okulundan okuluna değişiklik gösteriyor diye biliyorum :D

Form1 deki kaydet butonuna şunları yazmalısın; kayitformu.listbox1.items.add(textbox1.text); kayitformu.listbox1.items.add(textbox2.text);

Şu "kayitformu" hata veriyor. Mesela "kayitformu.listbox1.items.add(textbox1.text); kayitformu.listbox1.items.add(textbox2.text);" kodunu kaydet butonuna yazdığım zaman sadece hata veren tek kısım kayitform'u oluyor. Nedenini biliyor musun? Düzeltmeye çalıştım da hala aynı hatayı alıyorum, tek hata o.

Şu "kayitformu" hata veriyor. Mesela "kayitformu.listbox1.items.add(textbox1.text); kayitformu.listbox1.items.add(textbox2.text);" kodunu kaydet butonuna yazdığım zaman sadece hata veren tek kısım kayitform'u oluyor. Nedenini biliyor musun? Düzeltmeye çalıştım da hala aynı hatayı alıyorum, tek hata o.

Form2 kayitformu = new Form2(); Form2 yi örneklerken bir hata yapmış olabilirsin kodu yazdığın yerin bi üstüne bunu yazmayı dene.

Form2 kayitformu = new Form2(); Form2 yi örneklerken bir hata yapmış olabilirsin kodu yazdığın yerin bi üstüne bunu yazmayı dene.

Yazdım, bu sefer de kayitformu yerine listBox1 kısmı hata vermeye başladı :D

Bro her şeyi hallettim de, şu "Geri dön butonuna basınca Form 1'e geri dönsün" kısmına yazacağım kodu bir türlü bulamadım. Hangi kodu veya kodları kullanacağım biliyor musun o kısımda?

Yazdım, bu sefer de kayitformu yerine listBox1 kısmı hata vermeye başladı :D

Bro her şeyi hallettim de, şu "Geri dön butonuna basınca Form 1'e geri dönsün" kısmına yazacağım kodu bir türlü bulamadım. Hangi kodu veya kodları kullanacağım biliyor musun o kısımda?
Form1 anaform = new Form1();
anaform.ShowDialog();

Tekrar teşekkür ederim yardımların için. :) Ödevi verdiğimin üzerinden az çok geçti. Kodların üzerinde son gün bir iki değişiklik yapıp vermiştim bir iki hata aldığımdan dolayı. Sonuç da bu (Soldaki sınav notum, ortadaki uygulama sınavı performans notum, sağdaki de yardım ettiğin proje ödevimin notu);
Adsız.png

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı