(C5) current pending sector hatası

108971

Kilopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Geçtiğimiz günlerde bilgisayarımın açılırken siyah ekran verdiğini fark ettim, restart tuşuna basıp tekrar açtığımda ise sorun ortadan kayboluyordu ancak neredeyse bilgisayar yaklaşık olarak 10 dakikada açılıyordu. Bunun üzerine ben de HD Tune üzerinden tarama yapmaya karar verdim ve sonuç aşağıda ki gibi:

1608064733311.png

Bu da sağlık parametrelerinin ekran görüntüsü:

1608064780836.png

Diski yaklaşık olarak 4 senedir kullanıyorum. Diskimde bir adet bad sector var ve bunun yazılımsal mı yoksa donanımsal bir sorun mu olup olmadığından emin değilim. Ayrıca bazı sitelerde C5 hatasını gidermek için Low Level format önerilmiş. Neler yapmam gerekli? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Şu an bir şey yapmanıza gerek yok ama Cmd'yi yönetici olarak çalıştırıp chkdsk komutunu uygulamanızı tavsiye ederim.

Şu an bir şey yapmanıza gerek yok ama Cmd'yi yönetici olarak çalıştırıp chkdsk komutunu uygulamanızı tavsiye ederim.
Yazmayı unutmuşum, chkdsk komutunu daha önceden uygulamıştım ve eksik dosyaları sistem tekrardan eklemişti. Sanırsam bad sector sistem dosyalarının bulunduğu bir yerde oluşmuş gibi.(En azından benim tahminim bu yönde.) Bazen sistem siyah ekran vermeden de açılabiliyor ancak genellikle en başta siyah ekran sonra manuel olarak restart tuşuna basmamla birlikte ancak açılıyor.

O sektör işletim sisteminin olduğu yerden uzak gözüküyor. İşletim sisteminin olduğu bölümü 700GB yapmadıysanız. Bu değeri izleyiniz artarsa diskte bir sorun olabilir.

Bu rehberi de uygulamanızı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı